У цій публікації ми розповімо про дуже помічнний для конструювання меблів і дизайнерів заклад, що успішно функціонує в столиці, але далеко не всі, хто має справу з меблярством, про нього знають. Це – відкрита інноваційна майстерня «Fablab Fabricator». Вона є частиною глобальної мережі лабораторій, що надають доступ до сучасного обладнання, котре допомагає в створенні та реалізації ідей, а також розвитку інновацій та прототипуванню винаходів і проектів. Вона одночасно є й платформою для обміну досвідом та навчання в найбільшій у світі спільноті винахідників.

Тут є все для конструювання меблів

Адитивні технології (або по-іншому технології 3D-друку, чи технології пошарового синтезу), обладнання цифрового виробництва, професійне програмне забезпечення, технічна консультація, можливості R&D (проведення науково-дослідницьких та дослідно-конструкторських робіт) – усе це, необхідне для розробки інноваційних проектів, є в цій відкритій майстерні-лабораторії.

Майстерня надає можливості для реалізації потреб творчо-креативним представникам різних галузей. Ясна річ, і представники меблярства тут знайдуть практично все, що допоможе їм у меблетворенні. І це не перебільшення  – Fabricator цінний комплексністю, універсальністю  послуг, які можна тут отримати й скористатися. При розробці нових чи вдосконаленні існуючих продуктів творці меблів можуть тут створювати індустріальний предметний дизайн; виконувати прототипування майбутніх меблевих виробів; знаходити оптимальні способи інтегрування в меблеві вироби електротехнічних та електронних компонентів; отримувати консультації виробничого характеру, аби впевнитися, що їхні проекти будуть прийнятними для промислового виробництва; отримати експертизні та інженерні послуги; вимірювальні та випробувальні послуги; можуть визначити технічні характеристики та склад нових чи маловідомих їм матеріалів.

Адаптивні технології на допомогу конструювання меблів

Найдоступніший нині та найбільш використовуваний сучасний спосіб прототипування – 3D-друк. Ця адаптивна технологія дозволяє створювати фізичні об’єкти будь-якої складності з використанням в якості матеріалу для об’ємного друку пластику, рідкого фотополімеру, нейлонового порошку, кераміки. Виконується 3D-друк у кілька способів. Для створення прототипів меблевих виробів найкраще скористатися нижче наведеними.

FDM. Cтворення тривимірних моделей шляхом поступового нашарування попередньо розплавленої пластикової нитки. Робоча площа: 223x223x205 мм, 250x200x200 мм, 300x200x440 мм.  Це – найбільш доступна технологія, яка застосовується для отримання концептуальних моделей, прототипування, виготовлення деталей кінцевого продукту. Також це спосіб відтворити зламану пластикову деталь чи запчастину, створити унікальний елемент дизайну й декору.

SLS – технологія селективного спікання дбрібнодисперсного порошку за допомогою лазера. Робоча площа: 100×100х100 мм. Під впливом лазерного променя окремі частки матеріалу спікаються, утворюючи цільну модель. Така технологія в десятки разів дорожча FDM, оскільки ціна комплектуючих, витратних матеріалів та самих принтерів істотно дорожча. Що отримуєте натомість? Точність, в 4-5 разів більшу, ніж  із FDM-технологією, а так само можливість виготовляти тонкі й крихкі моделі із складними нависаючими елементами, які неможливо відтворити за допомогою FDM.

Базові матеріали можна придбати на місці у лабораторії або принести із собою. Лабораторія запропонує й порекомендує, що із більш як десятка видів базових матеріалів найбільш годиться для створення тих чи інших деталей чи модельних прототипів.

Окрема зона програмування та електроніки, наповнена робототехнікою та мікроконтролерами, стане в нагоді творцям так званих «розумних меблів» – трансформерних електрифікованих, наповнених електронними пристроями, сенсорно й дистанційно керованих,- котрі нині в тренді й визначають напрямок подальшого розвитку меблярства.

Для чого потрібне лазерне різання (розкрій) листових матеріалів, як і ЧПК-фрезерування, меблярам не варто пояснювати. Ці послуги теж у переліку того, що може надати  фаблаб «Фабрикатор». А також швидке створення 3D-моделей різної складності методом сканування. До послуг професіоналів сканер для високої деталізації об’єктів. Платформа: 60×500 мм, точність – 60 мікрон.  Він для відтворення високоточних віртуальних моделей різних об’єктів, їхнього друку на 3D-принтері та подальшого використання для різних технічних потреб – заміни зламаної деталі, створення унікального дизайну та виробу на основі відсканованої форми тощо.

Зона роботи з текстилем  стане в нагоді не тільки творцям м’яких меблів, де без меблевого текстилю не обійтися, а й для дизайнерів корпусних меблів, які часто потребують нанесення написів, логотипів чи будь-яких інших зображень. Тут для них є автоматична швейна машинка, термопрес, плотер.

В категорії послуг «різні» – користування верстатами для виконання всіх можливих обробних операцій з матеріалами, що використовуються у меблевиробництві, а також всім наявним набором ручного інструменту, зокрема й електро.

Фаблаб «Фабрикатор» – безперечно авторитетний помічник і навчитель, як для початківців, так і досвідчених професіоналів, адже це – одна з найбільших в Україні лабораторій швидкого прототипування, що є частиною світової спільноти The Fab Foundation. Це – сучасна майстерня та дизайн-студія, де унікально поєднані знання та досвід, давно відомі інструменти, процеси і матеріали з інноваційними технологіями. Пропонує також  навчання й обмін новими рішеннями та знаннями,  новий рівень співпраці: синергію в роботі людей та організацій, які, часто знайомляться в лабораторії, знаходять спільні інтереси й, буває, об’єднуються для спільних проектів чи взаємовигідної співпраці.

Лабораторія відкрита
для всіх дизайнерів і конструкторів меблів

– «Фабрикатор» позиціонує себе як відкриту інноваційну лабораторію. Що розуміється під відкритістю, – цікавлюся у Марини Черниш, операційний директор цього сервісно-навчального закладу.

– Означає те, що наші послуги доступні для всіх, хто таких послуг потребує. Лабораторія також зорієнтована на надання вільного доступу до перевірених авторитетних джерел у будь-якій інноваційній діяльності за підтримки глобальної мережі «FabLab». За користування можливостями лабораторії, ясна річ, треба платити: або погодинно за користування певним обладнанням, або купувати абонементи  для роботи протягом дня, тижня, місяця, трьох місяців, півроку. Є три види типових, найбільш популярних абонементів, у кожен із яких входить певний набір обладнання та інструментів, якими може користуватися абонент.

Про відкритість лабораторії свідчить і те, що по суботах ми влаштовуємо день відкритих дверей для знайомства всіх бажаючих з її можливостями, оснащенням, зразками виробів, котрі можна тут виготовити. Можна побачити багато зразків, виготовлених із різних матеріалів за допомогою адитивних технологій, та за бажанням записатись на майстер-клас чи технічну консультацію. В екскурсійному порядку відвідувачі довідуються все про технології, розробки українських та закордонних стартапів та  й просто спілкуються з однодумцями. Шлях до лабораторії для багатьох наших абонентів починався саме з такого попереднього екскурсійного знайомства.

– Абонент (резидент), який придбав абонементне право користуватися послугами лабораторії повинен сам створювати для себе потрібні йому прототипи майбутніх моделей виробів, окремі їх деталі, фрагменти чи може передоручити цю роботу вашим працівникам,  надавши необхідні креслення, ескізи, технічні завдання, вимоги стандартів і норм тощо?

– Можна і так, і так. Якщо резидент має намір працювати самостійно, то наші працівники навчать користуватися певним видом обладнання, якщо воно йому незнайоме, або проконсультують в якихось технічних чи технологічних нюансах. У будь-якому випадку спілкування з нашими фахівцями-консультантами не уникнути: обладнання у нас сучасне, дороге, високотехнологічне, тому ми повинні бути впевненими, що йому не буде завдано шкоди через невміле користування ним.

Крім того, ми пропонуємо нашим резидентам і поглиблене вивчення – курсове або воркшопне – тих чи інших технологічних процесів, методик, матеріалів згідно з родом їхніх занять, їхнього фаху або вужче – з особливостями виконання якогось їхнього проекту. Скажімо, навіть не всі досвідчені фахівці обізнані з можливостями робототехніки, тим більше з користуванням нею. Найчастіше предметом поглибленого вивчення є щось інноваційне. Якщо мова йде про інноваційне обладнання, то представники виробничих компаній, які в ньому зацікавленні, можуть прийти до нас для докладного ознайомлення з ним, вивчення його можливостей, перш ніж його придбати, а придбавши, вже бути готовими до його вмілої експлуатації. Отже, хто стає членом спільноти «Fabricator», той відкриває для себе нові вигідні можливості: змогу користуватися інноваційним обладнанням, а також відвідувати цікаві й корисні в практичному сенсі лекції та воркшопи провідних фахівців та експертів не тільки України, а й світу. Їхні програми спеціально адаптовані співробітниками «Fablab Fabricator» для задоволення різних фахових потреб.

Приміром, без основ 3D-моделювання розуміння вимог моделі для друку було б неповним, тому ми вирішили включити моделінг в програму курсу з 3D-друку. Два заняття курсу присвячені основам створення нескладних об’єктів у редакторі Rhinoceros. Два останніх заняття проводяться безпосередньо в лабораторії для практичного освоєння друку створених слухачами моделей — для цього у нас є все.

Якщо ж кимось завдання буде замовлене нашим працівникам, то вони згідно з наданою документацією виконають його, як мовиться, «під ключ», тобто повною мірою.

– Лабораторія гарантує допомогу в розробці, реалізації та супроводі інноваційних проектів. Супровід – це?…

– Це коли потрібно адаптувати розроблений проект, його прототип до умов промислового виробництва шляхом вибору оптимальної технології, підбору необхідних за технічними характеристиками матеріалів, комплектуючих і фурнітури, якщо йдеться про меблевий виріб. Це і є технічний супровід проекту.

– Марино, пригадаєте випадки, коли за допомогою до вашої лабораторії зверталися представники саме меблевої галузі?

– Ми давно й плідно співпрацюємо з молодими талановитими українськими дизайнерами. Приміром, такий предметний дизайнер, як Микита Букороз, постійно прототипує у нас нові моделі стільців із різних матеріалів і для різних виробників, зокрема й зарубіжних.

Конструювання меблів можна прищеплювати дітям

До сказаного Мариною можна додати, що Фаблаб «Фабрикатор» може були цікавим у практичному сенсі й для Української асоціації меблевиків, яка переймається в плані забезпечення галузі кадрами профорієнтацією підлітків під девізом «Меблевик – це круто!» Оскільки двері лабораторії відкриті й для дітей, і вони сюди охоче приходять, то можна було з дітей, зацікавлених конструюванням меблів, створити окрему цільову групу і з ними тут профорієнтаційно працювати. УАМ небайдужа й фахова підготовка деревообробників, меблярів, предметних дизайнерів у відповідних навчальних закладах. Учнів і студентів таких підшефних закладів також корисно було б удосконалювати в майбутній професії, користаючись унікальними можливостями «Фабрикатора».

Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації

[Голосів: 0 Оцінка: 0]

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я