У сфері меблів, особливо дитячих, де за безпеку відповідають виробник, постачальник та імпортер, дотримання стандартів має вирішальне значення для успіху бізнесу. Стандарти EN, тобто технічні стандарти, ратифіковані Європейським комітетом стандартизації (CEN), регулюють експлуатаційні характеристики та характеристики безпеки меблів у ЄС та асоційованих країнах. Недотримання законодавчих норм, існуючих на певному ринку, для виробника може мати дуже неприємні наслідки.
В рамках проєкту «Реалізація експортного потенціалу виробничо-збутового ланцюга деревообробної галузі в Україні шляхом зміцнення інфраструктури контролю якості», який впроваджується UNIDO в рамках Глобальної програми якості та стандартів (GQSP) Агентство із сприяння сталого розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА» провело семінар «Меблі (в т.ч. дитячі) на ринки ЄС. Стандарти, юридичні аспекти, вимоги клієнтів». Під час семінару обговорювали стандарти EN, чому саме важливо їх дотримуватися і які юридичні наслідки можуть бути, якщо цього не робити. Також представник Офісу з розвитку підприємництва та експорту розповів про підтримку, яку надає ця установа для виробників меблів, які бажають експортувати свою продукцію, і як нею скористатися. Не оминули учасники заходу увагою і останні тенденції меблевого ринку.
Коли меблі – небезпечні
Урс Урлінгер, експерт Бернського університету прикладних наук, який пояснював присутнім тонкощі стандартів EN, розповів про нещодавні випадки, коли виробники меблів зіткнулися із репутаційними та грошовими втратами внаслідок того, що їхня продукція виявилася недостатньо безпечною для користувачів.

Перший випадок стосувався пеленального столика для немовлят, який компанія IKEA відкликала через ризик настання травми. Було три інциденти, коли ослабла розкладна частина і діти впали з цього столика. Виявилося, що захисна фурнітура, яку доставили разом з меблями, використовувалася не згідно з інструкцією. IKEA довелося змінити інструкцію та деякі деталі цього пеленального столика для того, щоб підвищити його безпеку. Але IKEA – це той хороший приклад компанії-виробника меблів, яка не чекає на судові позови чи інше зовнішнє втручання, а побачивши, що щось не так, сама дуже активно відкликає будь-яку продукцію, яка може створювати ризик травми або завдання шкоди людям.
Наступний випадок був з гіршими наслідками для здоров’я потерпілої: дівчина 20-ти років втратила один палець, впавши із садового розкладного стільця, коли він випадково склався. «Ми перевіряли цей стілець у нашій акредитованій випробовувальній лабораторії, де ось уже 20 років ми випробовуємо будівельні вироби, меблі і хімічні речовини, які стосуються деревини і деревообробної промисловості. – розповів Урс Урлінгер, – Після дослідження стало очевидним, що цей стілець може раптово і ненавмисно впасти. Один із наших фахівців ледь не пошкодив собі палець, бо стілець випадково склався. Було очевидним, що можливе неповне зачеплення механізму складання – він не був на 100% безпечним. Точка зсуву та точка стиснення теж виявилися небезпечними».
Випробовування також показали, що цей стілець не мав сертифікату випробовування відповідно до чинних стандартів EN. Вердикт дослідження в випробувальній лабораторії: неповне зчеплення механізму складання стільця, яке може залишатися непоміченим для користувача. Ситуація закінчилася тим, що рітейлер, досить велика компанія у Швейцарії, забрав ці стільці зі своїх магазинів.
Третій приклад – стілець в ресторані. «До таких меблів, які використовують в громадських приміщеннях, висуваються вищі вимоги, адже невідомо, хто конкретно на них сидітиме», – пояснив експерт Бернського університету прикладних наук.
Отож, гість 50-ти років у ресторані впав на підлогу, бо стілець зламався, і отримав травму спини, яка спричинила постійне порушення функції руху. «У випробувальній лабораторії ми взяли ще два схожі стільці і провели випробування згідно із відповідними стандартами EN і на наше здивування обидва випробовувані стільці зламалися однаково. В обох стільцях виникли тріщини, аналогічні до тріщини стільця, через який стався нещасний випадок», – розповів Урс Урлінгер.
Йдеться не просто про пошкодження – у всіх трьох випадках були постраждалі особи. А витрати на відшкодування заподіяної шкоди, особливо, коли залучаються страхові компанії, є досить високими. Так, у третьому випадку позов був дуже складним із залученням багатьох сторін.
Щоб уникнути подібних ситуацій, Урс Урлінгер рекомендує залучати випробувальні лабораторії на етапі виробництва меблів, або навіть ще під час проєктування. Випробувальна лабораторія може перевірити важливі властивості тих чи інших меблів під час їх розробки та проєктування, а коли виробник уже переходить до серійного виробництва, то перевірити серійну продукцію щодо відповідності вимогам стандартів EN, зокрема безпеки.
Хто несе відповідальність?
Згідно Європейської Директиви про загальну безпечність продукції 2001/95/ЕС (GPSD), яка має на меті захистити покупців від небезпечної продукції, за забезпечення безпеки товару несуть відповідальність виробники та імпортери. Саме вони повинні гарантувати безпечність продукції і мають провести оцінку ризиків, дотримуватися сучасних вимог та технологій і, якщо необхідно, то провести тестування своєї продукції відповідно до стандартів EN.
При проведенні оцінки безпеки відповідного виробу згідно Директиви GPSD слід перевірити характеристики продукту, в т.ч. його склад, упаковку, інструкції щодо складання, монтажу та техобслуговування; вплив на інші продукти; презентацію продукту, маркування, будь-які попередження та інструкції щодо його використання та утилізації; категорії споживачів, які перебувають у групі ризику при використанні товару, зокрема це діти та люди похилого віку.
Якщо товар визнано небезпечним, то Європейська комісія може заборонити його маркетинг, відкликати його від клієнтів та навіть вивести з ринку. Держави-члени ЄС мають право робити те ж саме і запитувати всю необхідну інформацію у залучених сторін, брати зразки та виконувати перевірку безпеки будь-якого товару на ринку ЄС.
Директива GPSD передбачає систему швидкого оповіщення про небезпечні непродовольчі товари RAPEX, яка забезпечує обмін інформацією про оцінки ризиків, небезпечні продукти та наукові розробки, необхідні в тому числі для контролю безпеки продукції. Ця система оновлюється щотижня і у ній самостійно можна знайти потрібну категорію товару. Для прикладу у системі RAPEX було зафіксовано, що рітейлер був змушений вилучити із ринку двох’ярусне дитяче ліжко, оскільки запобіжний бар’єр був недостатньо високим, а відстань між верхніми сходами драбини та бортиком ліжка занадто велика. Внаслідок цього дитина може впасти з верхнього ліжка або прослизнути через щілину між сходинками та боком і застрягти головою, що призведе до травм або удушення. Продукт також не відповідав європейським стандартам EN 747-1 та EN 747-2.

Можливі наслідки несправної продукції на ринку можуть бути наступні: відповідальність за пошкодження майна та травми, витрати на відкликання, витрати на демонтаж та монтаж, штрафні санкції, внутрішні витрати, втрата прибутку та іміджу.
Меблевий ринок Німеччини
Та деякі країни можуть висувати ще жорсткіші вимоги до меблів, ніж стандарти EN. Яскравий приклад цього – Німеччина.
Німецькі споживачі приділяють велику увагу якості та безпеці продукції і часто вимагають відповідну сертифікацію, а якщо говорити про меблі для непобутових приміщень, то сертифікати випробувань відповідно до існуючих стандартів EN є просто необхідними: інакше, за словами Урса Урлінгера, неможливо продати меблі для навчальних закладів, офісів, ресторанів тощо.
У Німеччині є дуже багато додаткових знаків якості, які є затребуваними на ринку і отримали широке визнання в меблевій промисловості. Найвідомішими є знак GS та знак якості RAL. Знак GS переважно використовують для меблів, які використовують у непобутових приміщеннях (дитячі та шкільні меблі, офісні меблі і т.д.), а знак RAL стосується здебільшого домашніх меблів.
Знак GS (знак перевіреної безпеки) Знак якості RAL («Золота М»)
Знак GS (знак перевіреної безпеки) робить акцент на безпеці. Це знак для продукції, яка відповідає вимогам німецького законодавства і іноді він висуває навіть жорсткіші вимоги, ніж стандарти ЕN. Для прикладу, якщо стілець перевіряють на міцність і стійкість за вимогами стандарту EN упродовж 20 тис. циклів, то для того, щоб отримати знак якості GS, знадобиться 40 тис. циклів.
Знак якості GS, хоч і є внутрішнім для Німеччини, визнається у всьому світі і його дуже важливо отримати, якщо ви плануєте для прикладу постачати меблі для офісних приміщень для великих компаній у Німеччині. Цей знак підтверджує, що меблі відповідають стандартам якості та безпеки німецького закону про безпеку продукції, а як ми вже зазначали, вимоги законодавства окремих країн можуть бути навіть жорсткішими, ніж стандартів EN. Отримання знаку якості GS є добровільним і він дійсний протягом 5 років після отримання, але потрібно бути готовим, що перевірка виробничих потужностей відбуватиметься щороку.
Знак якості RAL («Золота М») – це знак для меблів, які відповідають визначеним вимогам на додаток до ЕN стандартів. Це єдиний визнаний знак якості для всієї готової меблевої продукції у Німеччині: м’яких меблів, кухонних меблів, меблів для комори, спальні, вітальні, дитячої кімнати та санвузла. Цей знак якості також має додаткові вимоги, які перевищують вимоги європейських стандартів. Для того, щоб отримати цей знак, потрібно пройти випробування у незалежних випробувальних лабораторіях (ці лабораторії мають бути визнані регламентом RAL). Меблі перевірюють на довговічність, стабільність та безпеку, стійкість кольору і світломіцність, якість виготовлення та забруднюючі речовини.
Ринковий нагляд в Україні та Швейцарії
Як зазначив Урс Урлінгер, в Україні є закон про загальну безпечність нехарчової продукції, проте немає окремого законодавчого акту щодо регулювання безпечності меблів. Ринковий нагляд у цій царині здійснює Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Якщо є певна претензія чи позов, то Держпродспоживслужба має низку територіальних органів, які і здійснюють перевірку меблів. Але ці підрозділи здійснюють лише документальну перевірку і не перевіряють технічні аспекти продукції. Якщо є потреба у випробуванні, то технічну частину замовляють у акредитованих лабораторій і вже залежно від результатів випробування приймають відповідні рішення.
Експерт зазначив, що у Швейцарії система ринкового нагляду дуже схожа на українську. Проводить перевірки меблів Швейцарський консультативний центр із запобігання нещасним випадкам за дорученням Державного секретаріату з економічних питань. Він здійснює перевірку документів та технічну інспекцію. Якщо центру не вистачає знань та експертизи, то до перевірки залучають акредитовані лабораторії, і у випадку виявлення невідповідності, так само, як і в Україні, можуть вилучити товар з ринку та відкликати його у кінцевих споживачів.
Але Швейцарський консультативний центр із запобігання нещасним випадкам також діє превентивно для запобігання нещасним випадкам. Для цього він визначає продукти з потенційною небезпекою на основі звітів про нещасні випадки та статистики, відтак купляє різну продукцію безпосередньо на ринках (а не у виробників) та здійснює перевірку документів та технічну інспекцію. За потреби також залучає акредитовану лабораторію. Якщо є невідповідність, то спочатку Швейцарський консультативний центр із запобігання нещасним випадкам спілкується із виробниками та імпортерами для того, щоб допомогти їм вжити заходи для покращення якості та безпеки продукції. Це відбувається тоді, коли продукція не дуже небезпечна. У випадку якщо є очевидні ознаки небезпеки, товар вилучається з ринку або навіть відкликається у кінцевих споживачів. За останні роки було дуже багато таких випадків, пов’язаних із дитячими меблями: дитячими ліжечками, пеленальними столиками, захисними воротами для дітей, дитячими стільчиками, двоярусними ліжками.
Приклад ринкового нагляду
Урс Урлінгер також розповів, як відбувається перевірка безпечності із залученням акредитованої лабораторії.
Швейцарський консультативний центр із запобігання нещасним випадкам придбав 8 пеленальних столиків у різних магазинах. «Як акредитована лабораторія, ми провели випробування усіх 8 пеленальних столиків за стандартами EN 12221-2:2008+А1:20123 Предмети для дитячого користування та догляду за дітьми – Пеленальні столики для домашнього використання та SN EN 71-1:2015 Безпека іграшок –Частина 1: Механічні та фізичні властивості, оскільки деякі деталі столиків потрібно було перевірити відповідно до цього стандарту, – пояснив експерт, – Спочатку ми зробили заміри площі пеленання, виміряли зазори, отвори і щілини, відтак перевірили рухомі та знімні частини, маленькі деталі, ролики або колеса, саморізи, структурну стабільність, міцність, захисні поля та упаковку пеленальних столиків. Під час перевірки ми застосовували пальчиковий датчик, а також модель голови дитини, щоб перевірити, чи може голова дитини застрягнути і чи нема ризику удушення».

Серед тестів також перевірка на стабільність: пеленальний столик розкладається і перевіряється, чи може він перекинутися в одному чи іншому напрямках за допомогою циліндра вагою із дитину.
При перевірці пеленального столика на міцність вагу у 50 кг потрібно було рівномірно розподілити по його верхній частині, відкрити шухлядки і теж туди помістити певну вагу та залишити столик під цим навантаженням на 1 год. Опісля перевірялося, чи не відпали якісь частини столика або чи була заподіяна інша шкода внаслідок навантаження.

Дуже важливий аспект для пеленальних столиків – захисні бортики. Під час випробувань пеленальний столик ставили на похилу поверхню під кутом 15◦ до горизонталі, а тверде 15-кілограмове тіло (імітація дитини) розміщували так, щоб його вісь обертання була паралельна захисному краю, що підлягає випробуванню. У одному з 8 столиків захисний край таки зламався, що ще раз підтверджує необхідність перевірки меблів перед тим, як випустити їх на ринок.
Також, за словами Урса Урлінгера, ретельно перевіряється упакування, маркування (дуже важливо, щоб воно було надруковане усіма офіційними мовами тієї країни, де будуть продаватися меблі). Інколи в стандарті EN навіть чітко зазначено, що конкретно ви маєте написати в інструкції або на ярликах.
«Більшість стандартів EN якраз чітко визначають вимоги і до маркування, і до пакування. – каже експерт. – Інструменти і всі процедури випробувань, навіть те, як має розміщуватися для прикладу ваговий циліндр чітко у них прописані. Якщо ви знаєте стандарт, то все дуже просто і ви можете перевіряти меблі навіть на етапі розробки та проєктування для того, щоб впевнитися, що ваші меблі відповідають вимогам стандартів EN. Ви навіть самі можете проводити деякі із цих тестів».
А як ми вже переконалися, дотримання цих стандартів є важливим для того, щоб не тільки мати змогу експортувати меблі до країн ЄС, а й для того, щоб підтвердити їх безпечність і уникнути іміджевих та грошових втрат, а то й судових позовів.
Оксана Оприск
Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації