Ще не так давно були часи, коли товари з зеленими етикетками з позначками «еко» чи «біо» можна було знайти тільки в спеціалізованих магазинах. Але тренд на «зелену мітку» стрімко розвивався, і сьогодні екологічна відповідальність бізнесу – швидше норма, ніж приємний виняток із правил. Питання в тому, як відрізнити реальну турботу про екологію від псевдоекологічності як привабливого маркетингового прийому? Скажімо, в меблярстві, де екологічність продукту відіграє не останню роль. Меблевий експерт Ірина Кравцова розказала, на яких підставах меблярі з чистою совістю можуть позиціонувати своє меблі, як екологічно чисті й безпечні.

– Згідно з екорейтингом меблів і підлогових покриттів, складеного Нью-Йоркським університетом, компанії, котрі надто козиряють екологічністю своєї продукції, часто є найменш екологічно відповідальними. Насправді вони нахабно спекулюють на тренді важливої складової якості товару, аби  сформувати  позитивний імідж компанії та підвищити попит на весь асортимент.

– Але ж головну складову екологічності товарів – натуральність головних матеріалів, з яких вони виготовлені,  – в меблях набагато простіше встановити, ніж, скажімо, продуктових виробах…

– Споживачі справді думають, що екологічними можна вважати тільки меблі з натурального масиву дерева. Це не зовсім так, хоча частково справді так: натуральне дерево є екологічно чистим матеріалом, але безпечність готового виробу залежить ще й від клею, яким скріплюються деталі, від лакофарбових матеріалів, якими опоряджують меблі. Якщо при склеюванні елементів дерев’яних меблів використовується клей з основою з полівінілацетату, більш відомий як ПВА, то меблі можна вважати нешкідливими. Те ж стосується й фарб на водній основі. Альтернативний, але більш надійний варіант – промисловий клей без фенолу та його оптимальний вміст у готовому виробі. Взагалі, всі деталі, що містять клеї, лаки й фарби, повинні відповідати вимогам безпеки, а для цього вимагайте у продавців цих матеріалів  декларації про їхню відповідність нормам безпеки.

Такі речі стануть вагомою підставою, аби меблева компанія могла претендувати  на отримання авторитетного міжнародного сертифіката ISO 9001, який свідчитиме про те, що ваше виробництва здатне забезпечити стабільність характеристик меблів, що випускається згідно з нормативною документацією.

Але екологічними можна зробити меблі не тільки меблі з натурального дерева, а й з композитних плит. Наприклад, якщо у деревних плит різних типів (ДВП, ДСП, МДФ) зазначений клас емісії Е1, то вільного формальдегіду вони виділяють стільки ж, скільки й масив натуральної деревини.

– Організація виробництва екологічної меблевої продукції вимагає додаткових капіталовкладень…

– Так, через це невеликі компанії меншою мірою випускають екологічну продукцію, ніж крупні, потужні.

Відомо, що не завжди натуральні матеріали є кращим меблярським вибором, тому доводиться шукати компроміси. Якщо говорити, приміром, про оббивальні тканини, то органіку шовку, льону, бамбука й бавовни часто «розбавляють» штучними компонентами, що істотно підвищує міцність і зносостійкість натуральних тканин. Зазвичай такий «мікс» нешкідливий для навколишнього середовища, не є токсичним і не викликає алергії.

В екорейтингу «Гуд Вуд», який практику відома міжнародна організація  «FSC», є чіткі критерії, за якими визначається екологічність: легальність походження деревини й відсутність у виробі рідкісних її видів, безпека для здоров’я та наявність у компанії екологічної політики. Якщо у виробника є премія «Гуд Вуд», значить він потрапив у клас, А + або А (10 і 21% відповідно від загальної частки досліджуваних компаній). Продукція таких рейтингових виробників отримує міжнародне визнання, як екологічно чиста.  

– А як конкретно отримує? – поцікавилися ми.

–  У кожного національного представника Лісової опікунської ради (у нас це «FSC Україна» – info@fsc.org.ua) можна отримати поради щодо екологізації, які допоможуть компаніям підготуватися до незалежної оцінки їхньої діяльності з точки зору екологічної безпеки та відповідальності. Керуючись отриманими порадами, компанії зможуть поліпшити екологічні характеристики своєї продукції, зміцнити екологічний імідж компанії – і таким чином підготуватися до екорейтингу «Гуд Вуд».

Отримані рекомендації можна використовувати як просту інструкцію щодо поліпшення екологічного іміджу компанії, орієнтуючись на блок найпростіших для виконання порад. А можна розробити й детальний план для збільшення екологічної складової продукції, керуючись рекомендаціями з блоків середнього рівня складності й рівня для просунутих.

Прості для виконання вимоги екорейтингу «Гуд Вуд» базуються на докладній інформації про характеристики товару, які вже в ньому закладені, але чомусь не вказуються у відкритих джерелах. Також сюди відноситься контроль постачальників, участь в екологічних акціях і невеликі зміни політики компанії, які легко впровадити.

Середні за складністю вимоги – це отримання різноманітних сертифікатів  для підтвердження екобезпеки вашої продукції, а також написання екологічної політики, якої дотримуватиметься ваша компанія. В отриманні сертифікатів знадобиться допомога інших компаній і еко-консультантів.

Рівень для просунутих – найбільш трудомісткі у виконанні вимоги на шляху до екологізації виробництва, але одночасно  й найпереконливіші  та найефективні для стійкого й екологічно відповідального бізнесу. Сюди можна віднести отримання власного FSC-сертифіката, різні екомаркування, строгий контроль постачальників на предмет екологічної безпеки їхньої продукції й створення щорічного звіту про сталий розвиток згідно з критеріями GRI (Global Reporting Initiative). Щоб виконати ці вимоги, вам буде необхідно працювати з іншими компаніями й адаптувати до них всі політики вашої компанії. Удосконалюватися в «зеленому секторі» можна нескінченно, і «FSC» готова в цьому допомогти.

– А організація безвідходного виробництва?

– Вона забезпечує екологічність іншого роду – дуже важливу, хоча на якості продукції, зокрема й екологічній, вона безпосередньо не позначається. Вона забезпечує екологічну чистоту довкілля, в якому працює меблевиробництво, а це – теж плюс для здоров’я людей.

Деревообробка є одним із найбільш завершальних  процесів: кількість відходів можна звести практично до нуля. Зокрема й завдяки ефективній централізованій системі аспірації, вакуумному видаленню деревної стружки й пилу від верстатів, фільтрації й повернення очищеного повітря в цехи. Стружка й інші  відходи надходять у фільтрувальну установку, осідають і потрапляють у бункер. Вміст бункера використовується як паливо для отримання пари, обігріву приміщень, інших потреб. Тенденції такі, що все більше споживачів цікавляться екологічною політикою компаній, чиїми товарами або послугами користуються. Це означає, що екологічність товарів, зокрема й меблів, все частіше буде не маркетинговою фікцією, а справжнім бізнес-процесом, спрямованим на довгостроковий розвиток і закріплення позицій компанії на ринку. Лояльність аудиторії дорогого коштує, тим більше, що сучасний споживач вже перестав сліпо довіряти «зеленим мітках» і все настійніше грамотно й прискіпливо цікавиться складом і способами виробництва того чи іншого товару.

Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації

[Голосів: 0 Оцінка: 0]

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я