Експорт українських меблів за 2021 рік – $1,05 млрд (доповнено)

0
1605

В Українській Асоціації Меблевиків (УАМ) підбили підсумки 2021 року. Експорт українських меблів за 2021 рік становив $1,05 млрд, що на 40,1% більше, ніж в попередньому році. За 6 останніх років це стабільні 17,6% приросту.

Про це повідомила Оксана Донска, член правління УАМ та виконавчий директор виставки FUBE (Furniture of Ukraine Business Expo), на своїй Facebook-сторінці.

Джерело: Facebook-сторінка Оксани Донскої

Ключові показники результатів меблевої промисловості України за 2021 рік оприлюднені на Facebook-сторінці виставки Furniture of Ukraine Business Expo, яку проводить УАМ разом із виставковою компанією Євроіндекс.

Отож, експорт українських меблів зріс до $1,05 млрд у 2021 році, що на 40,1% більше порівняно із 2020 роком. «Якщо порівнювати показники 2021 та 2020 у кілограмах, то ми додали ваги на 31,2%. Тож сказати, що зростання відбулося за рахунок збільшення цін на сировину та зарплати, не можна», – пише у своєму Facebook-дописі Оксана Донска.

Найбільший приріст +57% відбувся за групою дерев’яні меблі і становив $213,3 млн (за винятком меблів для офісу, кухні та спальні).

На другому місці з часткою 18,8% частини меблів для сидіння, 18,5% припадає на м’які меблі та дивани-ліжка за трьома підгрупами (940140, 940161 та 940171), 8,8% – інші частини меблів, 6,1% експорту припадає на дерев’яні спальні.

Джерело: Facebook-сторінка Оксани Донскої
Джерело: Facebook-сторінка Оксани Донскої

Інші ключові показники результатів меблевої промисловості України за 2021 рік, які виділили у Furniture of Ukraine Business Expo, наступні:

– заготовлено 17,5 млн м3 деревини;

– $500+ млн інвестицій до меблевої та деревообробної галузей з Данії, Бельгії, Австрії, Франції, США та інших країн;

– понад 100 тис. робочих місць на понад 10 тис. меблевих підприємствах.

Загалом Україна експортувала меблі до 120 країн світу. Частка експорту українських меблів до країн ЄС становить 87,6%. Найбільші обсяги експорту українських меблів зафіксовано до Польщі, яка є №3 експортером меблів у світі, та Німеччини (№2 експортер меблів світу). Так, до Польщі було експортовано українських меблів на суму $359 981 307, що становить 34,3% від загального експорту українських меблів, а до Німеччини – на суму $172 480 806 (16,4% від загального експорту українських меблів).

Джерело: Facebook-сторінка Оксани Донскої

«Порівняла показники 2021 та 2017 років за країнами. Звісно, ми значно збільшили експорт до Польщі – на $165,3 млн або на 85%, до Німеччини +$117,7 млн або на 215%, до Данії – на $40 млн або на 162%. Країною-відкриттям стала Португалія, куди ми збільшили експорт у 25 разів до рівня $4,6 млн. В той же час вдвічі ми зменшили експорт до Білорусі на $15,9 млн і до Російської Федерації на 38% або на $13,3 млн», – зазначає у своєму Facebook-дописі Оксана Донска.

Українські меблевики постачають меблі до світових лідерів меблевого ритейлу, таких як: IKEA, JYSK, XXLUZ, HOMECENTER та інших. Також українські меблі продаються онлайн на всіх континентах.

Повідомляється, що виробники українських меблів багато виготовляють меблів за індивідуальними замовленнями для приватних резиденцій та комерційних проектів. В їхньому активі реалізовані проекти для Facebook, Royal Beach, Hilton, Radisson Blu, Fairmont Grand Hotel, Mall of Dubai, Ministry of defence of Saudi Arabia, Al badie group residence та багато інших.

Зазначається також, що сильними сторонами української меблевої галузі є:

  • зважена вартість та доступність ресурсу: робоча сила та матеріали;
  • традиційна експертиза в деревообробці;
  • географічне положення в центрі Європи з виходом до моря.

Оксана Донска зауважує, що, опрацьовуючи запити іноземних байєрів у Furniture of Ukraine Business Expo, можна точно стверджувати, що за кордоном цікавий український продукт з деревини. Для стабільних  продажів, зазначає Оксана Донска, потрібні серійні меблі власного дизайну, тому слід інвестувати у власні колекції, починаючи з окремих предметів, і формувати серії. Довший, але також можливий шлях, – виготовлення під замовлення, але тут необхідно інвестувати час на калькуляції – десятки і десятки калькуляцій проектів і проведення переговорів. «За кордоном цінують українську якість, пристрасть до деталей і наш дизайн», – пише Оксана Донска.

Також Оксана Донска повідомила, що за 2021 в Україні заготовлено 17,5 млн м3 деревини. Експорт дерев’яної продукції за групою 44 зріс у доларах США на 42,1% до рівня $2,07млрд, де основні позиції експорту: дошка, шпон, деталі дерев’яні для будівництва, ящики та плити. При цьому експорт дошки (позиція 4407) зріс на 34,9% у доларах США до рівня $696 млн, а в обсязі м. куб. скоротився на 8,5%, з якого ⅙ було відвантажено до Китаю. Зростання цін на сировину було в тому числі внаслідок зростання попиту та виникнення дефіциту. Так, український бізнес намагався перебороти, імпортуючи дошку із зростанням обсягів закупівлі на 38% до рівня $11 млн, що фізично було на 19% менше, ніж імпортовано у 2020 році.

Джерело: Facebook-сторінка Оксани Донскої

«З експертами галузі ми намагалися порахувати, скільки доданої вартості у порівнянні з фансировиною є у ДСП, фанері та меблях. Так от, 1 гривня вартості фансировини у ціні ДСП перетворюється приблизно на 4 гривні, у фанері – на 25 грн, у меблях з ДСП – на 30 грн. і більше. Чи не це нам натяк на розвиток більш глибокої переробки деревини в Україні? Що, звісно, бачить розвинений бізнес світу, та інвестує кошти в нашу галузь», – підсумовує Оксана Донска.

Більше інформації про здобутки українських меблевиків у 2021 році можна переглянути у відео, опублікованому Furniture of Ukraine Business Expo.

Нагадаємо також, що 20 грудня 2021 року Українська Асоціація Меблевиків представила національний план розвитку лісової, деревообробної та меблевої галузі «Меблеве українське економічне диво 2030», який передбачає, що за відповідного сприяння Україна зможе стати виробником меблів №1 у Європі, залучити майже €5 млрд іноземних та українських інвестицій, створити понад 200 тисяч робочих місць у лісовій, деревообробній, меблевій та суміжних галузях, увійти в ТОП-10 меблевих експортерів світу, створити повноцінні меблеві кластери з новими сучасними підприємствами та суттєво збільшити надходження до державного та місцевих бюджетів.

Для реалізації цього плану, як зазначають в УАМ, необхідні такі кроки:

  • ухвалення збалансованого і прозорого закону № 4197-Д «Про ринок деревини»;
  • прийняття Державної стратегії управління лісами України до 2035 року (схвалена Урядом 29 грудня 2021 року);
  • проведення FSC-сертифікації 100% українських лісів всіх форм власності до 1 січня 2023 року;
  • ухвалення законопроекту «Про державну підтримку розвитку меблевих кластерів»;
  • включення меблевої галузі до Експортної стратегії України;
  • поглиблення економічного співробітництва з країнами, які є найбільшими споживачами українських меблів;
  • врегулювання проблеми з нестачею дозволів на міжнародні перевезення до країн ЄС для українських перевізників;
  • проведення модернізації залізничної інфраструктури, закупівля вагонів, тепло- та електровозів.

Ще один рушійний чинник, який сприятиме «Меблевому диву-2030» – трьохстороннє зусилля бізнесу, освіти та влади в підготовці для галузі достатньої кількості висококваліфікованих фахівців, кадрового потенціалу.

В УАМ зазначають, що деякі важливі кроки вже зроблені. Приміром, вдалося домогтися включення меблевої галузі, яка визнана самодостатньою промисловою галуззю, в Експортну стратегію України, що серед іншого забезпечило можливість участі меблевиків в урядових торгових місіях, якою вони вже не раз успішно скористалися. Схвалено Урядом Державну стратегію управління лісами України до 2035 року. А також УАМ, будучи по суті кластером національного рівня, змогла 2021 року організувати й результативно провести першу В2В-виставку Furniture of Ukraine Business Expo, яку відвідали професійні баєри з 34 країн світу.

Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації

[Голосів: 4 Оцінка: 5]