Хіміки й технологи пропонують меблярам щораз досконаліші опоряджувальні лакофарбові покриття (ЛФМ) як за декоративними властивостями, так  і за фізичними та технологічними характеристиками. Відомий австрійський виробник ЛФМ – компанія «Аdler» не тільки не відстає від конкурентів у інноваційності, а й випереджає їх, пропонуючи цілу низку фарбувальних новинок, які можна віднести до матеріалів нового покоління.

Усі лакофарбові новації компанії «Аdler» є у асортименті його українського представництва – компанії «ЛівінгВудУкраїна». Про унікальні властивості однієї з них, фарби BluefinPigmosoft,  розповідає менеджер-технолог із захисту та обробки деревини Юрій Черниш.

– Які властивості має фарба BluefinPigmosoft і наскільки важливі вони для меблярів?

– Тим, що це покриття екологічно безпечне, бо виготовлене на водній основі, нині уже меблярів не здивуєш – вони давно оцінили цю перевагу й щораз частіше успішно послуговуються такими матеріалами. Достоїнства матеріалу, про який піде мова, лише цим плюсом не обмежуються. Унікальність цієї фарби – у здатності самовідновлюватися. А ще до її важливих властивостей можна віднести й те, що вона глибоко матова та її можна тонувати у різні кольори за RAL та іншими колірними каталогами безпосередньо на нашому київському складі. Фарба має також електростатичні властивості, тобто фарбована поверхня не притягує пил, на висохлій поверхні не залишаються сліди від пальців. Загалом вона стійка до будь-яких забруднень.

– І все ж розкажіть, будь ласка, докладніше про  самовідновлювальні властивості фарби.

– Зазвичай, аби ліквідувати незначні пошкодження (подряпини, потертості) матового покриття, вдаються до механічного заполіровування проблемних ділянок. У разі ж використання фарби BluefinPigmosoft заполіровування у повному обсязі виконувати не треба: достатньо стартового етапу, аби активізувати її самовідновлювальні властивості, а далі вона сама усуває наявні пошкодження. Образно кажучи, нанесені їй ранки вона самозаживляє.

– Завдяки чому фарба має таку важливу здатність?

– Завдяки особливому підбору компонентів, здатних активізуватися при певному механічному впливі на покриття. Цьому також сприяє ще й спеціальний засіб типу очищувального для догляду за меблями, який зазвичай є у асортименті будь-якого виробника ЛФМ. У продукції компанії «Аdler» – це ADLER Clean-Möbelreiniger, функції якого ширші, ще й ремонтно-реставраційні.

На практиці процес самовідновлення фарби BluefinPigmosoft відбувається у такій послідовності: пошкоджене місце злегка заполіровується, аби дати їй сигнал для «увімкнення» своєї самовідновлювальної здатності, потім проблемне місце протирається засобом ADLER Clean-Möbelreiniger, який посилює самовідновлювальну функцію фарби. Уже через добу  пошкодженого місця як і не було (фото 3)!

– А якої глибини пошкодження не піддається фарбовому самовідновленню?

– Фарба не самовідновиться, якщо буде пошкоджено усю товщину покриття – аж до ґрунту. Адже насправді самовідновлюється/«заживляється» верхній плівковий шар фарбового покриття. Для порівняння – як у людини шкіра. Якщо ж він буде розірваний, самовідновлення не можливе – треба вдаватися до звичних методів реставрування.

– Чи не знижує попит на таку фарбу те, що її виробляють тільки матовою?

– Ні, не знижує: матовість нині у виробників меблів – в опоряджувальному тренді, який не втрачає своєї актуальності. Втім варто сказати й про іншу причину. Самовідновлювальна здатність поки що притаманна  тільки фарбам у матовому варіанті.

– Технології нанесення фарб із самовідновлювальними властивостями також чимось відрізняються?

– Абсолютно нічим не відрізняються від методів нанесення будь-яких опоряджувальних лакофарбових матеріалів на водній основі. Тим не менше, австрійський виробник, а відтак і наша компанія, забезпечують користувачів продукцією торгової марки «Аdler» детальними інструкціями й рекомендаціями щодо їхнього застосування.

BluefinPigmosoft рекомендовано використовувати для опорядження меблів та інших інтер’єрних елементів, що зазнають значних навантажень або інтенсивної експлуатації, як-от: стільниці та полиці на кухні, у вітальні, ванній кімнаті, офісі та комерційній зоні; фасади, які є «обличчям» меблевих виробів і постійно перебувають у полі зору, тому повинні бути бездоганними; поверхні меблів для сидіння.

BluefinPigmosoft – двокомпонентна пігментована опоряджувальна система, тому її треба застосовувати винятково у комбінації із затверджувачем ADLER Aqua-PURHärter 82221 із дотриманням зазначених в інструкції пропорцій. Недотримання пропорцій призведе до пошкодження фінішної плівки й порушення адгезії.

Фарбувати цим опоряджувальним засобом можна цільну деревину, деревостружкові або деревоволокнисті матеріали, облицьовані шпоном або покриті ґрунтувальною плівкою. Опоряджувальна поверхня повинна бути сухою, чистою, без таких забруднень, як жир, віск, силікон, смола тощо.

– Чи мають інші виробники лакофарбових матеріалів подібну покривальну систему?

– Не буду стовідсотково стверджувати, що немає нічого подібного, але жодна інформація про це мені не траплялася. Воно й не дивно, адже компанія «Аdler» відзначається, власне, своєю інноваційністю, завдяки чому вона й формує трендовість у сегменті лакофарбових продуктів, піднімає планку інноваційності на таку висоту, до якої прагнуть піднятися й інші виробники.

Принагідно скажу, що у цього австрійського виробника курс на створення лакофарбових матеріалів із самовідновлювалювальними властивостями є стратегічним. Ці властивості будуть посилюватися завдяки введенню до складу фарб самовідновлюваної сировини рослинного походження, що робитиме нові покривальні матеріали ще  екологічно чистішими.

Власне, у асортиментній лінійці компанії «Аdler» вже є лакофарбові продукти з дуже високими показниками екологічної чистоти. Підкреслю, що це стосується навіть тари. Приміром, викинуте відро з-під такої фарби через три роки під дією атмосферних факторів розчепиться на продукти, які не завдадуть жодної шкоди довкіллю. Знову ж таки – тому, що воно виготовлене з використанням самовідновлюваної сировини.

Приміром, нова біла фарба AvivaTerra-Naturweiß (фото 4) з екологічної точки зору також є унікальною. Екологічність у ній «від і до» від сировини, виробництва, самої фарби й упаковки до ідеального збереження здорового мікроклімату в приміщенні при експлуатації.  Знову ж таки, це – підтвердження того, що «Аdler» є визнаним піонером у виробництві екологічно чистих фарб та лаків. Продукт Terra-Naturweiß – це вже цілком нові стандарти екологічності: фарба абсолютно нешкідлива для людини й навколишнього середовища. Вона не містить навіть слідів консервантів, біоцидів, пластифікаторів, розчинників або викопних компонентів (скажімо, нафти). Тільки відновлювана сировина. Причому такий рівень екологічності досягається абсолютно без шкоди для якості фарби. Навпаки, гарантуються чудові покривальні якості (клас покривальності  – 1), міцність і практичність (клас вологого стирання – 2). Фарба призначена для інтер’єрного фарбування стін і стель із гіпсокартону, бетону, гіпсових матеріалів, а також для оновлення старих покриттів за умови гігроскопічності. Біла фарба AvivaTerra-Naturweiß – оптимальний вибір для опорядження дитячих кімнат, спалень, садочків, шкіл, будь-яких житлових приміщень, лікарень, офісів.

Втім є у асортименті австрійського виробника лакофарбових матеріалів і екологічні матеріали для опорядження деревних поверхонь. ADLER LignovitInterior UV 100 і ADLER Innenlasur UV 100 – перші лазурі для деревини, які відзначені комісією, що присуджує австрійським товарам символ Фриденсрайха Хундертвассера – знаком, який є свідченням того, що продукт відповідає найвищим екологічним вимогам.  Загалом названі лазурі не перші й не єдині продукти  виробника, які отримали цю почесну відзнаку.

Довідково

Нам вдалося відшукати інтерв’ю з доктором Альбертом Ресслером, керівником відділу досліджень і розвитку компанії «Adler», в якому він докладніше розповів, як «працює» технологія самовідновлення фарби  SH-Technology.

Основою механізму самовідновлення є крихітні чудо-частки – мікрокапсули, що містяться у фарбі. Уявіть: повітряні кульки, наповнені водою. Коли фарбована поверхня пошкоджується, капсули розкриваються. Їхній вміст, який складається здебільшого із збільшуваної у обсязі речовини, виходить назовні й покриває пошкоджене місце. Спеціальна речовина дає змогу фарбі покрити пошкоджену поверхню з потрібною щільністю. Але капсули – це ще не все. Важливу роль також відіграють фізичні характеристики  самої фарби. Капсули повинні витримати процес нанесення фарби, незмінно функціонувати у її фінішному шарі на різних породах деревини протягом багатьох років, а також витримувати тривалий атмосферний вплив. Ми провели тисячі дослідів, поки не домоглися того, до чого прагнули. Загалом ідея фарбового самовідновлення не нова й, мабуть, не австрійським хімікам належить. Така  технологія частково використовується в автомобілебудуванні для захисту металу від корозії. «Adler» же застосував її у технології виготовлення фарб для деревини.

Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації

[Голосів: 0 Оцінка: 0]