У процесі виробництва потрібно максимально точно й оперативно обліковувати й оптимально використовувати матеріали, економити час – свій та замовника; в режимі реального часу стежити за затратами на виконання кожної операції. Так налагодити роботу дають змогу автоматизовані системі для організації виробництва.
Програміст Олег Гібадулін розробив і пропонує власний програмний продукт – комплекс автоматизації меблевого виробництва GibLab.
Коли виробництво на автоматі
Основні функції презентованого програмного комплексу:
- оптимізація листових та погонажних розкроїв;
- розрахунок витрати личкувальних крайок та інших матеріалів;
- обробка деталей: пазування, свердління, фрезерування;
- друк етикеток для деталей, залишків розкрою тощо;
- розрахунок вартості проекту;
- формування звіту та його роздруківка;
- обмін проектами (замовленнями).
Можна імпортувати (копіювати, вставляти) таблиці Excel, OpenOffice, відомі програми автоматичного проектування меблів (PRO 100 (*.sto), Woody, AutoCad DXF, «Базис-Меблевик» (*.obl). Так само передбачена можливість обміну даними, які зберігаються у форматі XML (*.project), отже, легко й зручно обмінюватися інформацією з іншими програмами («1С» тощо). Програмний комплекс GibLab розрахований на використання в сучасних форматно-розкрійних та обробних центрах із ЧПК відомих європейських виробників.
Додаток GibSaw є продовженням програми розрахунків у меблевому виробництві GibLab і дає змогу відображати на сенсорному екрані технологічну інформацію за картами крою, обробкою деталей (креслення присадок, фрезерувань і пазувань), а також друкувати етикетки для деталей і обліковуваних залишків безпосередньо з карт розкрою або ж із таблиці деталей.
Інформацію для програми можна надавати через зовнішні носії (флешки) або через локальну мережу.
Переваги використання GibSaw:
- можливість при роздруківці етикеток відразу ж відзначати готові деталі. При готовності всіх елементів сама карта розкрою буде позначена як готова, а потім і весь розкрій. Це забезпечує облік виконання робіт на виробництві;
- не потрібні паперові носії;
- спільне відстежування виконання технологічних завдань конструкторським відділом і цеховим персоналом.
Системні вимоги. Потрібен сенсорний або монітор, оснащений сенсорним склом діагоналлю не менше 17 дюймів із роздільною здатністю не менше 1024х768 пікселів. Компʼютерний мінімум: процесор – Core 2 Duo (Quad); оперативна памʼять – 1Gb; вільне місце на HDD – 10Gb; операційна система – WinXp, Win7, Win8, Linux. Принтер етикеток: USB інтерфейс; термо- або термотрансферний друк; перешкодостійкий USB (кабель повинен бути екранований); герметичний корпус (захищений від потрапляння пилу); етикетки повинні бути з послабленою клейовою основою.
Комплекс рішень для виробничих послуг
Виробничі послуги в меблевому виробництві нині дуже потрібні. Але багато проблем тут досі не вирішені через те, що:
- у замовників різні способи ведення технічної документації;
- замовнику необхідно обовʼязково приїжджати в офіс меблевиробника;
- великі навантаження на менеджера з приймання замовлень;
- техніка в цеху часто від різних виробників, що ускладнює процес автоматизації;
- різне програмне забезпечення неможливо узгодити.
Для вирішення цих та багатьох інших проблем і був створений програмний комплекс автоматизації меблевого виробництва GibLab із великим переліком переваг. Замовлення можна отримувати не тільки в офісі, а й на сайті компанії. При цьому оформляють його за уніфікованою формою, що значно мінімізує час його приймання та унеможливлює помилки чи взаємонепорозуміння між менеджером і замовником.
Програмне забезпечення GidLab легко налаштувати під технологічні процеси й умови ведення обліку конкретної компанії. Доступні різноманітні налаштування для операцій листових і погонажних розкроїв, личкування, пазування, присадки тощо. Звіти можна налаштувати до конкретних потреб – виробництва, складу, замовника.
Постпроцесори (конвертація в формати верстатів ЧПК) є практично до всіх використовуваних верстатів і їхній набір постійно поповнюється. А також є можливість встановити модуль друку етикеток на пиляльних центрах. Навіть якщо використовують форматно-розкрійні верстати, не обладнані компʼютером із ЧПК, можна скористатися вже представленою програмою GibSaw, яка дасть змогу відображати карти розкрою, креслення деталей і друкувати етикетки для деталей та обліковуваних залишків. Таким чином, вирішується проблема із наявністю у цехах верстатів від різних виробників, які можна обʼєднати в один автоматизований комплекс.
Вид, форму, графічне й змістовне наповнення етикеток у програмному комплексі можна створювати самостійно для конкретних завдань (деталей, залишків, упаковок тощо). GibLab оснащений потужним інструментом створення шаблонів етикеток. На етикетках можна відображати не тільки текст, зображення й штрих-коди, а й креслення деталі.
Формат файлів, використаних у програмному комплексі GibLab, відкриті й описані. XML як базову мову файлів легко інтегрувати з програмами обліку. А всі статистичні дані про технологічні операції доступні в самих файлах.
І у сервісі гроші дасть
Скористатися програмним комплексом автоматизації GibLab можуть не тільки виробники меблів, а й компанії сервісного характеру, які надають тим же меблярам деревообробні послуги, повʼязані чи то з форматним розкроєм плит, чи то з личкуванням плитних деталей, чи то з виконанням присадних чи фрезерувальних операцій.
Олег Некрасов, київський представник харківської компанії «Доліньо», яка постачає на український ринок деревообробне обладнання відомого італійського верстатобудівного концерну «SCM», розповів із цього приводу.
Ще кілька років тому керівники компаній, що надають послуги з розкрою ДСП, сумнівалися в рентабельності придбання форматника з ЧПК для розкрою плитних матеріалів. Треба навчати персонал обслуговувати такий верстат; потрібна більша площа для нього; доведеться внести зміни у структуру підприємства; організувати нову логістику, а головне – необхідно інвестувати значні кошти в придбання нового обладнання й програмного забезпечення для нього. На такі витрати у нинішніх реаліях відважуються не всі. Однак практично в кожному обласному центрі такі компанії є. Ось що отримали вони від придбання сучасного універсального висококласного обладнання:
- поліпшення якості продукції;
- скорочення термінів надання послуг;
- зрозумілу й прозору логістику виробництва;
- гнучкість виробничого процесу.
Усі ці складові сприяли залученню нових замовників і, як наслідок, досить швидкій окупності вкладених інвестиції, часто навіть у стисліші терміни, ніж було закладено в бізнес-плані. Якщо замовник отримує якісно, точно в розмір порізані й личковані заготовки, то чому б йому не запропонувати ще й свердлильно-присадну обробку? Замовник заощадить на додаткових витратах, повʼязаних із виконанням цих робіт самостійно. Монтажникам меблів не доведеться виконувати свердлильні роботи в клієнта «на коліні», смітити в його квартирі.
Що може стати на перешкоді налагодження такої сервісної послуги, як свердлильна обробка деталей? Може, потреба у великій кількість карт свердління? Та ні, бо насправді карт свердління знадобиться навіть менше, ніж карт розкрою, адже меблева фурнітура, під яку робляться отвори, має певні стандарти, усталені стикові зʼєднання. І зовсім комфортним буде виконання присадних операцій, коли помічником буде така програма як GibLab.
Фірми, які надають свердлильні послуги, часто є й продавцями відповідної фурнітури, тому скласти бібліотеку фурнітури їм легко. Все це зумовлює стандартизацію виконуваних операцій і збільшує обсяг продажів фурнітури.
Як відомо, ДСП або інші плитні матеріали бувають різної щільності. Це може позначатися на правильності виконання операцій, особливо під час свердління заготовок у торець. Саме від правильності виконання такої операції значною мірою й залежить якість меблів і кількість рекламацій. А правильно свердлити треба так: необхідно приймати за базу верхню (лицьову) пласть заготовки. Що це дає? А те, що завжди буде витримуватися заданий розмір від лицьового боку деталі, й помилка в результаті різнотовщинності заготовки при складанні виробу буде схована всередині виробу, а не випирати назовні.
Другий важливий параметр – кількість інструменту, що вміщується в магазині верстата. Тут принцип один: якнайбільше, але в розумних межах. Стандартна свердлильна головка для верстатів із ЧПК має 8-10-12 вертикальних шпинделів, 2-4 шпинделі по осі Х і два шпинделі по осі Y. Для компаній, що надають свердлильні послуги, цього цілком достатньо.
Важливо також: що вибрати: стандартний обробний центр із ЧПК чи спеціалізований свердлильно-присадний верстат із ЧПК? Це можна математично розрахувати. При розкрої 100 листів ДСП за зміну, на присадку буде відправлено близько 30% отриманих деталей, приблизно 400-500 шт. Криволінійних деталей на фрезерування, якщо є центр, – близько 200 шт. Отже, через обробний центр із ЧПК сумарно має пройти 600-700 шт. деталей на зміну. А це чимало для стандартного верстата з урахуванням відсутності серійності, а отже, необхідно постійно переналагоджувати робочий стіл. Універсальний верстат не впорається. Альтернатива – спеціалізований свердлильно-присадний верстат із ЧПК. Такі верстати не мають робочого столу з присосками, тож не потрібно налаштовувати стіл під кожну деталь. Продуктивність таких верстатів – 400-600 деталей на зміну. Працює один оператор, він же в подальшому може працювати й на двох верстатах. Одночасно верстат може виконувати операцію пазування під задню стінку.
Програмне забезпечення GibLab допоможе вам налагодити економічно вигідне виконання як уже розглянутих деревообробних операцій, так й інших. Практика засвідчує, що механізм ціноутворення в кожному регіоні інший. Як і для операції з розкрою немає єдиного підходу до формування ціни в різних регіонах України, так і у випадку із наданням свердлильних послуг можна надати тільки загальні рекомендації: необхідно враховувати кількість отворів та їхні діаметри. Найчастіше окремо оцінюється вартість присадки під завіси, замки, міні-фікси, Розраховувати вартість послуги необхідно беручи до уваги окупність обладнання та інструменту.
Ось один із варіантів. Візьмемо за термін окупності два роки. Розрахунок 350–400 деталей на зміну, кількість отворів на деталь визначаємо на підставі прийнятих стандартів присадки. Беремо наші карти розкрою всіх меблевих складових (боковин, полиць, фасадів, шухляд тощо). Складаємо, множимо, складаємо, ділимо і знову ділимо. Отримуємо середню вартість одного отвору, але ще визначаємося з коефіцієнтом складності – від 1,5 до 5, і отримуємо вартість послуги. На першому етапі ціни можна знизити, а через рік певне їх підвищення сприйматиметься як належне.
Що сервісна компанія отримає, запровадивши послугу свердління меблевих заготовок? Схвалення клієнтів, які, своєю чергою, теж матимуть вигоду, якщо їм буде запропонований весь цикл виробництва меблевих елементів. Деревообробка, що виконуватиметься на високопродуктивних верстатах із ЧПК із хорошим програмним забезпеченням (як презентований програмний комплекс автоматизації GibLab), гарантуватиме якісне й у стислі терміни виконання клієнтських замовлень Таке виробництво гнучке, готове виконати як індивідуальне замовлення на одну шафу-купе, так і серійні від будь-якої меблевої компанії.
Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації