Гнучкий камінь

0
167

Камʼяний  (сланцевий) шпон – а саме про нього й піде мова в цій статті, – поки до нього меблярі не призвичаїлися (призвичаїлися, ясна річ, не всі – та й чи призвичаїлися повною мірою?), сприймався, як щось неймовірне. І справді: одна справа настругати шпону з деревʼяної колоди, й інша – з брили натурального каменю. Тим не менше, «стругають».

В основі статті буде розповідь про камʼяний шпон німецької торгової марки «Slate-Lite», яку в Україні представляє столична компанія з такою ж назвою (директор Ігор Гулько).

Камʼяний шпон: що воно таке?

Мільйони років у шарах земної кори формувалися осадові й метаморфічні породи: пісковики, сланці, слюдяністі кварцити. Це досить міцні й красиві породи каменю, які сотнями років люди використовували для оздоблення та будівництва своїх осель. Технології нинішнього  століття розширили можливості використання натурального каменю в місцях, де раніше це було технічно і технологічно неможливо, створивши матеріал, з практично необмеженими можливостями застосування.

Як відомо, камінь крихкий; тому для додання камʼяному декору необхідної механічної міцності, виробники наносять шпон (дуже тонкий зріз натурального каменю) на жорстку або гнучку основу, найчастіше скловолокнисту. Для прикріплення шпону до основи застосовують смолисті поліефірні склади. Методів виробництва камʼяного шпону досить багато, відповідно і готова продукція кожного виробника відрізняється за зовнішнім виглядом. Одні фірми випускають камʼяний шпон у форматі плитки, інші – у вигляді гнучких листів. Збереження природної фактурності й колористики натурального каменю серед  головних завдань виробників, і більшість із цим завданням справляється цілком гідно.

Камʼяний шпон завдяки його гнучкості ще називають гнучким каменем, який тим не менше зберігає природну міцність натурального. Якраз завдяки його гнучкості камʼяний шпон цілком придатний для опорядження криволінійних, радіусних вигнуто-увігнутих та кутових поверхонь. Попри свою гнучкість і легкість (квадратний метр важить лише півтора кілограма) поверхня листа камʼяного шпону візуально сприймається, як цілісна камʼяна плита. Отже, він поєднав у собі міцність каменю, красу природних мінералів, легкість шпону, простоту у використанні та ще багато інших позитивних якостей. Тому він набирає все більшої популярності у професійних дизайнерів і архітекторів, ну і меблярів.

Існують сотні різновидів камʼяного шпону, різного за тоном, фактурою й будовою. З точки зору примхливої ​​інтерʼєрної моди цей матеріал можна назвати трендовим, оскільки він концептуально відповідає сучасним уявленням про природну красу, екологічність та утилітарність матеріалів. У багатому ринковому асортименті камʼяного шпону кожен дизайнер чи мебляр зможе знайти те, що потрібно для втілення будь-яких стильових задумів – чи то еклектичних, чи в актуальному нині стилі «прованс», чи в манірній класиці.

Лист камʼяного шпону складається з декількох шарів:
Верхній шар – натуральний камінь, який зберігає колір і фактуру сланцю; 2-й шар – поліефірна смола, що надає покриттю гнучкості; 3-й шар – склопластик; 4-й шар – підкладка, щоб при скріпленні з опоряджувальною поверхнею утримувати вагу листа.

Камʼяний шпон за німецькою технологією

Німецькі виробники камʼяного шпону знайшли інноваційний метод його отримування з гірської породи – сланцевих блоків вагою до пʼяти тонн. Вони складаються з мінералів, які розташовуються паралельно й формують унікальний малюнок. Рівень тонкості листів неймовірний – півтора міліметра, а то й менше. Формуються листи шпону вручну, проходячи дванадцять етапів обробки, завдяки чому досягається унікальний дизайн поверхонь. Склопластиковий носій наносять у рідкому вигляді на кам’яний блок, і тонкий пласт каменю відшаровують вручну разом із підкладкою із скловолокна. Дехто вважає, що на підкладку наклеюється насип камʼяної крихти, але насправді  – суцільний зріз каменю (сланцю). Після поверхня покривається спеціальним складом, який, проникаючи глибоко в пори, захищає шпон від бруду, пошкоджень, води й ультрафіолету. На тильну сторону, як уже знаємо, наклеюється неткана основа щільності 80-90 г/кв.м.

Камʼяну сировину, скажемо так, німецькі майстри звозять із всього світу, добираючи найкрасивіші зразки і за кольорами, і за структурою. Таким чином мають в асортименті камʼяний шпон понад сорока дизайнових варіантів.

У компанії «R&D GmbH», яка і є виробником цього унікального опоряджувального матеріалу, три його лінійки: Slate-Lite, EcoStone та TransLucent.

Slate-Lite – камʼяний шпон на скловолокнистій основі із характеристиками , які вже названі. EcoStone – на підкладці із натурального матеріалу – бавовни. Звідси й назва його. Підкладка дозволяє легко різати цей шпон, відкриваючи нові можливості для меблевиробництва та декорування стін. У TransLucent прозора підкладка, тобто пропускає світло. Ця здатність посилює декоруючі властивості камʼяного шпону. Внутрішнє підсвічування його поверхонь підкреслює природну красу натурального каменя, з якого виготовлений шпон, створюючи оригінальний світловий ефект. Можна камʼяний зріз клеїти на скло, зокрема й акрилове. В залежності  від обраного типу світла будуть створюватися різні світлові ефекти.

Є у компанії й інші різновиди камʼяного шпону.  UltraThin eco + – це надзвичайно тонкий та надзвичайно гнучкий шпон із бавовняною підкладкою.  А UltraThin Translucent поєднує особливості UltraThin eco + та TransLucent. Він тонший за один міліметр, як UltraThin, але має напівпрозору підкладку, як Translucent. Завдяки UltraThin Translucent простіше, ніж із використанням деревного шпону, облицьовувати предмети чи деталі  складних форм. Надтонкий шпон вигідно використовувати для облицювання вертикальних, горизонтальних поверхонь інтерʼєру, меблевих фасадів і дверей (міжкімнатних і вхідних), барних стійок,  дизайнерських стільців тощо.

Матеріал поставляється виробником у таких листових  розмірах: 122 х 61 см; 120 х 240 см; 120 х 260 см.

Виробники, описуючи камʼяний шпон, справедливо вказують на його достоїнства. Недоліки не замовчують – їх справді практично нема. Втім, один все ж є: його ціна. Вона робить не зовсім доступним для меблевиробництва цей відмінний матеріал.

Як працювати із кам’яним шпоном

Різати (кроїти) листи кам’яного шпону можна циркулярною пилкою, алмазним полотном. Кращого результату досягають, якщо ріжуть матеріал із зворотньої сторони. Особливо шпон на бавовняній підкладці. Його можна різати навіть ножем для килимів. Для свердління та фрезерування можна використовувати  інструменти як для обробки каменю, так і дерева. Гнучкість матеріалу підвищується застосовуванням тепла. До опоряджувальних поверхноь камʼяний шпон приклеюється. Із видимим швом і без нього, в другому випадку треба використовувати пасти-затирки, які зроблять шов невидимим.

Шпоновані поверхні можна обробляти спеціальними засобами для покращення їхніх експлуатаційних властивостей. Засобом  для захисту від плям масла, жиру та водопроникнення. Засобом Slate-Lite Special Protection для захисту від атмосферних впливів та подряпин з ефектом нано-покриття. Слід знати, що при обробці поверхні будь-якими просочуючих засобами або лаками втрачається частина «живого» ефекту камʼяної поверхні, переливи, блиск. Поверхня в цілому темнішає. Нині шукають способів, як при застосуванні додаткових покриттів зберегти поверхню каменю в її природній красі. Втім, поверхні, опоряджені камʼяним шпоном, інколи й спеціально просочують засобами, які змінюють колір шпону. Поверхні підлог, покритих камʼяним шпоном, зміцнюють нанесенням спеціального ущільнювача Slate-Lite 2K-Protection Wall, що перешкоджає стиранню шпону.

Загалом камʼяним шпоном можна опоряджувати різні поверхні: плити ДСП, МДФ, гіпскартон або легкі цементно-волокнисті панелі.  Його використання у меблярстві надає виробам солідності, вишуканості й розкоші. При облицюванні тільки з одного боку необхідно з іншого боку панель облицювати компенсаційним шаром. При виробництві меблів це може бути імпрегнований папір щільністю не менше 150 г/кв.м.

Для наклеювання можна використовувати дисперсно-лакові клейові системи, але тільки ті, що відповідають класу D2 і не придатні для вологих приміщень. Краще використовувати клейові системи для плівок на основі етиленвінілацетатних співполімерів. У цьому випадку за допомогою застосування затверджувача можна отримати водостійкі склеювання. Годяться й поліуретанові термоклеї, й однокомпонентні. При застосуванні однокомпонентних поліуретанових клеїв, схильних до піноутворення, необхідно дуже уважно стежити за тим, щоб клей наносився дуже тонким шаром, в іншому випадку він може проступити на поверхню шпону. Поліуретанові клеї водостійкі тож їх можна використовувати для наклеювання шпону і на непористі поверхні. А втім, найкращий варіант – використання клеїв від виробника камʼяного шпону. Є такі і в компанії «R&D GmbH», причому конкретно призначені для кожної із трьох лінійок її шпону.

Для всіх дисперсій рекомендується змочити зворотний бік листа шпону валиком і дати підсохнути. І на поверхню, яка призначена для облицювання камʼяним шпоном, також потрібно нанести клей – приблизно 100 г/кв.м. Склеюють обидві частини  на пресі при температурі близько 70 градусів, час пресування близько трьох хвилин. Оскільки  листи шпону дуже тонкі, то необхідно захистити їх від пошкодження в пресі проміжною прокладкою. Дехто, як прокладку, використовує полотна із спіненої вторинної гуми товщиною 12 мм та щільністю 180 г/кв.м. Потрібно мати на увазі, що такий компенсуючий шар із гуми подвоює час пресування. Прекрасно наклеюють камʼяний шпон на деревні плити мембранні преси. При використанні ПП-термоклею лист шпону настиляється на плитну поверхню, оброблену термоклеєм, після закінчення відкритого часу. Склеювання досягається шляхом одномоментного тиску в холодному пресі. При склеюванні необхідно користуватися технічними рекомендаціями виробників клеїв.

При зберіганні й перевезенні необхідно завжди складати листи шпону шаром поліефірної смоли на лицьову поверхню. Не можна складати їх камʼяними поверхнями один до одного, бо це призведе до механічного пошкодження лицьової поверхні, наприклад, до подряпин. Для простоти обробки рекомендується зберігати панелі горизонтально й рівно.

Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації

[Голосів: 1 Оцінка: 5]

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я