Виробництво меблів потребує значної кількості різноманітних матеріалів, котрі зʼєднують між собою склеюванням. Та й сам цей метод – серед провідних у меблярських технологіях. Це зумовлює й широкий асортимент клеїв (чи клейових систем, як часто кажуть) різних видів, різного призначення й від різних виробників. У цій публікації ми розповімо про клейові пропозицій трьох виробників, чиї матеріали загалом схожі, потрібні меблевиробництву, але в технічних характеристиках все ж різняться.

– Пропозиція англійської компанії «Solid» – контактний клей в аерозолі, – презентує продукт головний менеджер української дилерської компанії «Сінай» із Тернополя Роман Боднар. – Але не це головне в характеристиці клею, а те, що він дуже швидкого склеювання (достатньо двох хвилин, аби процес надійної адгезії відбувся, й можна було розпочати подальшу обробку). Ще один його плюс у тому, що він однокомпонентний, отже, працювати з ним зручніше, економніше, скорочується в часі процес склеювання і, звичайно, завдяки цьому економляться кошти, зростає продуктивність процесу. Є важливою й така його беззаперечна перевага, як універсальність. У тому сенсі, що він надійно склеює практично всі матеріали – аби тільки поверхні були рівними. Причому склеює не тільки однакові матеріали між собою, а й комбінації різних матеріалів. Але й на цьому не вичерпуються плюси, притаманні цьому матеріалу. Можна сказати й про те, що з використанням Solid клейове зʼєднання еластичне, тобто в разі прогинання склеєної конструкції воно не порушується, чого не скажеш про інші аналогічні клейові системи, які полімеризуються натвердо. Ця клейова властивість (яку йому забезпечує те, що в його основі каучук) дуже важлива для меблевих конструкцій, де прогинання під час експлуатації доволі часті. Втім, творці цього клею спеціально й зорієнтовували його на використання у меблевиробництві. Так само, як і в будівництві. У складі клею нема агресивних хімічних компонентів, які могли б, скажімо, «розʼїдати» поролон чи завдавати шкоди іншим матеріалам, які склеюють.

Зручність застосування клею Solid ще забезпечують ємності, в які його розфасовують (вони у виробника 500 та 600-мілілітрові, є й промислові балони на 22 літри). Спреєвий варіант не потребує використання компресора для розпилювання клею, що забезпечує мобільність виконання робіт із склеювання. Особливо зручні в цьому сенсі малоємнісні балончики. Та й із 22-літровим балоном клопотів небагато – приєднав шланг із пневмопістолетом до балона, відрегулював струмінь розпилювання для економної витрати клею – й працюй. Щоправда, пневмопістолет й шланги мають бути не довільно обрані, а тільки від виробника клею – моделі SOLID-SPRAY. І ще штрих на користь зручності. Пістолет і шланг після роботи не потребують обовʼязкового очищення, як у випадках використання інших клеїв.

До сказаного можна ще додати кілька порад, що стосуються підготовки до процесу склеювання й самого процесу. Треба обережно поводитися під час приготування балона до роботи. Спочатку приєднати шланг до пістолета, а потім до крана на балоні (звісно, малих ємностей це не стосується: взяв балончик у руку – й розпилюй клей). Перед нанесенням клею балончик чи великий балон потрібно обов’язково струсити. При нанесенні клею пістолет чи ручний балончик потрібно тримати під прямим кутом до оброблюваної поверхні, на відстані 15-20 см від неї, дотримуючись однакової швидкості руху пістолета. Контактний клей забезпечує найкращий результат склеювання тільки при нанесенні його на обидві поверхні. Можна нанести й другий шар клею – це посилить адгезію, – але тільки після того, як висохне перший шар. Міцнішому склеюванню сприятиме й обов’язкове стовідсоткове покриття склеюваних поверхонь. Після зʼєднання двох поверхонь останнім етапом процесу склеювання є їх притискання одна до одної за допомогою валика, який є у комплектації клейової системи Solid. Важлива не тривалість такого притискання, а його сила. Оптимальна температура для такого процесу склеювання 16-27°С. Нижча може призвести до гіршого нанесення клею. Зберігати балони із спрей-клеєм можна при температурі від +5 до +40°С у добре провітрюваних приміщеннях.

Компанія виробник пропонує три варіанти клею Solid.

UNI– це економічний промисловий контактний клей на основі каучуку, розроблений для приклеювання ламінатів до ДСП, шпону, пластиків, деревини, MDF, фанери, скловолокна, гуми, поліетилену, акрилу, бетону, металу, тканини, поролону та інших матеріалів.

PROF – контактний клей промислового призначення в аерозолі з великою силою склеювання. Застосовують у меблевій промисловості, склеює HPL пластики, ДСП, MDF, фарбоване скло, тканину а також крайки ПВХ та матеріали, гладкість поверхні яких не менше 80%.

EXP – високоякісний промисловий контактний клей із високою термічно- й вологостійкістю, призначений для склеювання EPS-піни, пінополіуретанів та полістиролів. З успіхом використовується в меблевій промисловості.

Пропонує виробник і супутній продукт до свого клею – професійний очищувальний засіб СLEANER для зручного й швидкого видалення залишків контактного клею з інструментів та обладнання. Він також ефективно усуває сліди від маркера, олівця, авторучки, залишки скотчу й наклейок із різного виду поверхонь.

 * * *

Наступна розповідь про клеї такого ж призначення й виконання, як і попередній бренд, – тобто контактні, спреєві. Назва серії таких клеїв польського виробництва Sprey-Kon. Про варіанти цих клейових систем (а їх більше, ніж у англійського виробника), які якнайкраще можуть прислужитися меблярам, ми отримали інформацію від менеджера львівського представництва компанії «AMERI-POL» Ольги Адамської.

SPRAY-KON B700 – це універсальний контактний клей, який якраз переважно й використовується в меблевій промисловості для приклеювання HPL-ламінатів, ущільнення деревʼяних панелей, приклеювання личкувальних крайок ПВХ і АБС, тканини, пластмаси, коркових матеріалів, бляхи та багатьох інших матеріалів.

Правильно виконаний клейовий шов водонепроникний і стійкий до високої температури. SPRAY-КОН B700 добре «працює» навіть на гладких, неабсорбувальних поверхнях – таких як бляха й ламінована плита. Дуже швидко випаровується з нього розчинник (1-3 хв), але здатність до склеювання клей зберігає навіть через годину після нанесення.

Нанесення клею пневматичним пістолетом, що є в складі системи, виконується точно й економно: плавно регулюється ширина струменю клею в межах від 2 до 35 см. Приміром, для приклеювання 2 м2 декоративного ламінату знадобиться не більше 10 хв. Клей продають у балонах під тиском ємністю 20, 100 і 200 л.

SPRAY-KON B707 – це варіант клею В700 в аерозольних балончиках по 500 мл. Одного балончика вистачає для приклеювання, знову ж таки, близько 2 м2 ламінату.

Ще одна марка клею для міцного зʼєднання твердих матеріалів має назву МАХ. Дуже помічний при склеюванні плитних матеріалів (зокрема для зʼєднання із малим радіусом). Забезпечує сильний малоеластичний шов. Завдяки високому вмісту сухого залишку не поглинається пористими поверхнями, які притаманні якраз плитним матеріалам. Його міцність на розрив до 60% вища, ніж у стандартних аерозольних клеїв. Завдяки високому вмісту твердих частинок потреба в нанесенні другого шару виникає лише у виняткових випадках. Що сильніше притиснуті одна до одної склеювані деталі, то міцнішим буде клейове зʼєднання. Клей досягає повної адгезивної міцності через 24 год.

І приклад клейової системи із лінійки Sprey-Kon, яка більшою мірою годиться для склеювання мʼяких матеріалів – поролону, оббивних тканин, пробкових поверхонь. ТАсК – дуже липкий контактний клей із високим вмістом твердих речовин. Висока адгезія навіть при слабкому притисканні. Не поглинається пористими матеріалами, стійкий до високих температур, майже необмежений відкритий час.

 * * *

Компанія «Durante & Vivan S.p.A.» – провідний європейський виробник клейових матеріалів із виробничою базою в Італії. Товариство «БКУ» – український дистрибʼютор матеріалів для меблевого виробництва, зокрема клейових. Його менеджер Олексій Мотовилов про них і розповів нашому журналу.

– Компанія виробляє свої клеї, використовуючи унікальні хімічні формули, кожна з яких призначена для певних галузей застосування. Продукція відповідає всім європейським нормативам щодо безпечності. Висока якість і безпечність позначаються на ціні цих матеріалів, але затрати на їх придбання себе виправдовують.

Клеї, – а їх у виробника широкий асортимент – може, й не вирізняються універсальністю, проте це не є їхнім недоліком, а, навпаки, – перевагою. Вузька спеціалізація кожної марки дає їй змогу виконувати склеювальну роботу на всі сто відсотків якісно.

Як приклад, розглянемо клеї для личкування крайок, обгортання деталей шпоном й для виробництва камʼяних стільниць.

Клейова система Duditerm 585 – це ненаповнений клей-розплав на базі EVA. Він у списку нових продуктів італійського виробника. Характеризується високою термостійкістю й середнім рівнем вʼязкості. Завдяки відмінній клейкій здатності використовується на автоматичних крайколичкувальних верстатах для личкування крайок деталей різними стрічками – PVC, ABS, поліестером, меламіновим папером, меламіновим ламінатом, шпоном. Також можна використовувати його в технології софтформінгу.

Технічні характеристики й параметри застосування
Вʼязкість за Брукфільдом 80.000 ± 10.000 mPa.s
Точка плавлення 112 ± 3°С
Щільність <1 г/см3
Вологість матеріалу 8-10 %
Вологість повітря 65-75%
Температура в клейовий ванні 180–200°С
Температура на аплікаційному ролику 200–220°С
Швидкість подавання деталей 18–30 м/с
Тиск із боку притискного ролика 3-5 кг/см2
Витратність клею 180-250 кг/м2

Duditerm 1170 – ненаповнений клей-розплав на базі EVA також із переліку нових матеріалів виробника, він спеціально розроблений для обгортання профілю шпоном. Характеризується високою адгезією. Ідеальний для обгортання гладкого MDF, а також натуральної деревини. Порівняно невелика щільність клею гарантує вищу результативність, ніж стандартні клеї-розплави.

Клейова система Dudivil PO 136 – теж із категорії товарних новинок. Вона на основі водної дисперсії полівінілацетату (ПВА). Має дуже високі адгезійні властивості, що дає змогу використовувати клей для зʼєднання матеріалів, що непросто піддаються склеюванню, приміром, для склеювання з деревом чи плитними матеріалами камʼяних, поліуретанових поверхонь, поліестеру, ПВХ, металу.

Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації

[Голосів: 0 Оцінка: 0]