У виробництві матраців нечасто трапляється щось принципово нове, тому виробники, конкуруючи між собою, борючись за вибір кінцевого покупця або меблевиробника, який використовує матраци як комплектуючу складову своїх ліжок, створюють власні моделі (варіанти, конструкції) матраців, на власний лад, компонуючи однакові для всіх матеріали й складові матрацного наповнення, хіба ще змінюють їхні товщини. Отак і отримують «оригінальні», як часто наголошують, моделі. Переповідали, що в сучасних матрацах слугує їхнім наповненням. Одразу звернемося до конкретних матрацних варіацій кількох виробників, які вони позиціонують в якості новинок або власних оригінальних конструкцій.
Матраци на рамі – додаткова зручність
Торгового представника польської компанії (а відтак і торгової марки) «СomfortBe» Дмитра Барановського ми попросили розповісти, чим оригінальні матраци цього польського виробника.
Він виокремив групу матраців на деревʼяній основі (рамі), що рідко хто пропонує. Потребу в такій конструкції пояснив так: це – спеціальна пропозиція для тих, хто має або виробляє ліжка нестандартних розмірів; для новоселів, які ліжка ще не придбали, а спати комфортно вже хочеться. Може використовуватися матрац на рамі для ліжок із підйомниками та ящиками для зберігання речей.
У виробника три моделі матраців на деревʼяній рамі. Про дві з них докладніше.
Матрац PERFECT доволі простий за конструкцією. В наповненні два компоненти: семизонний пружинний блок Рocket spring, тобто з набором незалежних кишенькових пружин (так званих «кишенькових» – бо кожна в окремому чохлі) та кокосової «килимка» (шару кокосового наповнювача).

В пружинному блоці Рocket spring, як відомо меблярам, кожна пружина, заздалегідь стиснута на 20%, поміщається в окремий матерчатий мішечок (кишеню, чохол), який потім зʼєднується з іншими мішечками. Завдяки цій технології кожна пружина в блоці працює незалежно від сусідніх, чим досягається висока точкова еластичність матраца і правильний розподіл навантаження тіла. В результаті матрац анатомічно ідеально повторює контури тіла, мʼязи розслабляються, і людина відчуває високий рівень комфорту під час сну.
Кокосовий килимок із натуральної сировини, виготовляється з кокосового волокна, вулканізованого натуральним латексом. Постійна еластичність кокосових пластин досягається в печах при температурі приблизно 120 градусів. Висока температура забезпечує стерильність пластин, вбиває всі бактерії та мікроби. В матрацах кокосовий наповнювач забезпечує хорошу циркуляцію повітря.
Кокосовий латекс – цілком натуральний та екологічний продукт, він не викликає алергії. Він вбирає піт. Ним зазвичай регулюється рівень жорсткості матраца.
Модель MEMORY – матрац із реабілітаційними, ортопедичними властивостями. Протиалергійний. Рекомендований для профілактики пролежнів.

В основі знову ж пружинний блок Рocket spring із щільністю 260 пружин на квадратний метр. В якості додаткового прошарку замість кокосу пінополіуретан VISCOELASTIC 30 мм, з категорії поролонів, відомих як «піна з памʼяттю». Популярний у творців висококомфортних матраців. Ця термопружна піна, коли ви спите, ідеально пристосовується до вашого тіла, а потім повертається до початкового стану.
Матрац MEMORY реагує не тільки на тиск, але й на температуру тіла. В результаті створюється ефект ніби невагомості – повне відчуття комфорту й відсутність будь-яких проблем із кровопостачанням судин, бо їх ніщо не стискує.
Навіщо матрацу «метелики»
Не так давно практично у всіх іменитих компаній-матрацників практично одночасно зʼявилася нова серія висококласних матраців з однаковою назвою Butterfly. А все тому, що в їхній конструкції зʼявилася нехитра інноваційна придумка – бокові пружні скоби, що утворюють так звану систему підтримки (вони контурно справді схожі на метелика).

Ці «метелики» додатково підсилюють пружинний блок, надаючи всьому матрацу пружність, підвищуючи його витривалість і забезпечуючи більш високий рівень ортопедичності. Вони й започаткували нові однойменні серії матраців.
Для прикладу розглянемо конструкцію матрацу Butterfly середньої жорсткості у виконанні української компанії «Matroluxe».
Основою такої моделі матраца є все той же пружинний блок типу Pocket Spring, в якому пружини, щоправда, розташовані в шаховому порядку (ще й в такий спосіб плодять нові моделі). Пружинний блок, посилений не тільки боковими скобами, а й двома спеціальними сталевими рамками. Такий тип конструкції дозволяє матрацу витримувати без порушення ортопедичності практично необмежене навантаження, що вельми актуально для людей із великою вагою.
Настил з нетканого матеріалу Termofiber слугує ізолятором між пружинним блоком і мʼякими шарами матраца. Мʼякі настили виконані з таких наповнювачів: Oxigen Foam, Organic Latex, Memory Foam.
Oxigen Foam – мʼякий, екологічно чистий і пружний спінений синтетичний матеріал, що володіє високою повітропроникністю й гігроскопічністю. Він складається з мікроскопічних бульбашок, заповнених киснем. Завдяки цьому шар цього матеріалу зберігає оптимальну для сну температуру, регулюючи термобаланс. Наповнювач володіє відмінними ортопедичними показниками і зносостійкістю.
Латексна піна, отримана в результаті переробки соку каучуконосної гевеї, включена в структуру наповнювача Organic Latex, що дозволяє не тільки дбайливо підтримувати хребет сплячого, але й створювати відчуття дивовижної мʼякості. Цей матеріал має відмінну якість, він довговічний. Не дає можливості матрацу деформуватися під час експлуатації. Головною особливістю латексу вважають його ортопедичні властивості. Крім цього, матеріал має хороші бактерицидні властивості.
Верхній шар настилу з «ефектом памʼяті», про який повторно нема сенсу говорити. Чохол матраца виконаний із високоякісної стрейч-жакардової тканини глибокої прошивки. Тканина чохла стійка до зношуваності, утворення забруднень і скупченню хвороботворних бактерій.
Пружинний блок «два в одному»
Пружинні блоки з подвійних пружини – в більшій менша, в менш пружній більш пружна – це крутіше, ніж блок незалежних пружин Рocket spring, який вже неодноразово згадувався. Така дотепна конструкція пружинного блоку – відносна новинка в матрацотворенні.
Особливість конструкції полягає у використанні пружин меншого діаметра всередині великих пружин. Під час незначного тиску на матрац працюють зовнішні великі пружини, при збільшенні навантаження в роботу вступають менші внутрішні пружини. Тобто обидві пружини одночасно функціонують лише в тому випадку, коли на поверхню матраца чиниться сильний тиск. Обидві захищені окремими чохлами. Таким чином, мʼязам і хребту забезпечена максимальна підтримка. Такий вид пружин точково розподіляє навантаження, сприяє анатомічно правильному положенню хребта під час сну. Матраци на подвійних пружинах будуть ідеально зручними парам із великою різницею у вазі, а також людям з великою вагою.
В якості конкретного прикладу ми вибрали модель жорсткого матрацу «Твин Хард» торгової марки «Dimax».

Основа цього симетричної конструкції матрацу – ясна річ, пружинний блок Twin Pocket, який і складається з подвійних незалежних пружин. Із обох сторін пружинного блоку натуральна кокосова койра. Чохол із натуральної бавовняної трикотажної тканини з антибактеріальним просоченням Aloe Vera. Цей чохол знімний, на блискавці, за ним зручно доглядати, він приємний на дотик, обʼємний і естетичний ззовні.
Матрацні масажери й обігрівачі
Матраци із вбудованими масажерами (і зазвичай ще й із системою підігріву) з категорії нетрадиційних. У першій якості вони не стільки матраци з притаманними їм функціями, а швидше масажери матрацного типу чи точніше – матрацної форми, тому, що спати із ввімкнутою функцією масажу навряд чи комфортно. А от коли задіяна функція підігріву, то інша справа. Ми знайшли кілька виробників таких матраців, серед яких і китайські, але вибір для докладної розповіді зупинили на німецькому матраці BodyShape Limited Edition від компанії «Casada».

Він оснащений десятьма інтелектуальними віброелементами, розташованими в пʼяти зонах, а також чотирма нагрівальними елементами. Масажна функція передбачає пʼять спеціально розроблених автоматичних програм для всього тіла, які пропонують вибір різних технік масажу. Кожна програма працює протягом 10 хвилин і вибирається за допомогою кнопки «Режим». Можна вибрати між трьома рівнями інтенсивності масажу та в будь-який час вмикати/вимикати підігрів. Після закінчення обраної програми матрац автоматично вимикається.
Функція підігріву особливо корисна для зняття мʼязової напруги завдяки глибоко проникаючому впливу тепла. Для більшої безпеки масажний матрац BodyShape оснащений захистом від перегріву. Після десятихвилинного робочого циклу BodyShape Limited Edition вимикається автоматично й знову автоматично вмикається лише після відповідного часу простою.
За допомогою пульта дистанційного керування можна вибрати тільки одну пʼяти зон вібрації. При цьому можливий і вибір інтенсивності тепла в будь-який час. По закінченню рекомендованого часу роботи (30 хв.) масажер вимикається автоматично. Зони масажу: для масажу шиї , для масажу верхньої частини спини, для масажу нижньої частини тіла, для масажу ніг та для масажу рук.
Спати можна й на воді
Саме так, бо з недавнього часу існують конструкції матраців, в яких в якості наповнювача використовується вода.
За зовнішніми параметрами водяний матрац практично не відрізняється від класичного. Він має схожий дизайн, стандартну форму. Основна відмінність моделей полягає в їхньому наповненні. У класичних варіантах застосовують латекс, пружинні блоки, водні ж лежаки наповнені водою. Саме вона забезпечує неповторне відчуття комфорту під час відпочинку. Ще однією важливою відмітною характеристикою є вага виробу. Конструкція, заповнена водою, важить набагато більше класичного лежака. Через це виникають певні труднощі в підборі ліжка під такий матрац. Не кожне може витримувати його вагу. Отже використовувати під них стандартні меблі не можна. Вони просто розвалиться під таким матрацом. Перша вимога до ліжка – наявність міцної основи. Основа повинна виготовлятися з міцного, стійкого, зносостійкого матеріалу. Відмінно підійде меланін.
Інша вимога – наявність захисного короба. Борти короба повинні бути вищі матраца. Це вбереже квартиру від розливу води в разі розриву конструкції. Знайти подібні меблі в звичайному магазині практично неможливо. Треба виготовляти за індивідуальним замовленням. Найголовніше – при виготовленні повинні використовуватися матеріали, яким не страшна волога. Якщо це дерево, воно повинно обовʼязково покриватися спеціальним водовідштовхувальним складом. У магазинах можна придбати кілька видів водних матраців: однокамерні, багатокамерні, з поліуретановим блоком, дитячі. Більшість моделей із підігрівом.

Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації