Питання створення меблевих кластерів нині набуває виняткової актуальності для нашої галузі, тому останнім часом цій темі приурочується цілий рід заходів. Один із них – конференція «Меблеві кластери в Україні: від заснування до отримання прибутку», яка вібулася в день відкриття цьогорічної виставки «Лісдеревмаш» за сприяння Київської обласної державної адміністрації.

Аби  учасники конференції мали можливість дізнатися про український та міжнародний досвід кластеризації в меблевій галузі, про плани та перспективи розвитку меблевих та інших кластерів в Україні, її організатори запропонували виступи  представника  Київської обласної державної адміністрації про державну підтримка кластерного руху в Україні на прикладі столичної області, члена правління Української асоціації меблевиків Оксани Донської про міжнародний та український досвід кластеризації, власника компанії «Pavlyk» Йосипа Павлика про участь у неформальних кластер них обʼєднаннях меблевиків, виконавчого директора компанії «Kronospan» Павла Пильтяя про створення першого масштабного меблевого кластера, координатора Платформи бізнесу та громадських об’єднань «INDUSTRY4UKRAINE» Олександра Юрчака про Проєкт національної програми кластерного розвитку до 2027 року.

Ясна річ, без державної підтримки цієї справи вона приречена залишатися благим наміром. Відрадно, що проєкт першого українського масштабного меблевого кластеру, про створення якого ми вже неодноразово інформували, отримав таку підтримку – зокрема від влади столичної області, адже кластер, що створюється на Київщині – складова частина масштабного кластеру, що створюється під егідою компанії «Kronospan». Організатори конференції, про яку мова, звісно, не могли проігнорувати цей факт, який повною мірою вписується в порядок денний конференції, отже в її програмі надали слово представнику Київської обласної державної адміністрації, який обґрунтував рішення обладміністрації брати участь у кластерному проекті меблярів та проінформував, що на часі в проєкті створення меблевого кластеру Київщини проведення стратегічної сесії  за участю широкого кола підприємців профільних та суміжних галузей та асоціацій, освіти, науки, громадських організацій для організаційного оформлення кластеру, створення його органу управління. «За підсумками стратегічної сесії стане зрозуміло, куди і як кластеру розвиватися. Плануємо цього року завершити його організаційне оформлення, а наступного почнемо розбудову його інфраструктури», – підсумував представник обладміністрації.

Українська асоціація меблевиків не тільки прискіпливо слідкує за розвитком кластеризації в Україні, а й докладає практичних зусиль, аби цей процес на обминув меблеву галузь. Про це в своєму виступі говорила член правління УАМ Оксана Донська. Зокрема вона зауважила, що в меблевій галузі кластерізація стала логічним продовженням великої кількості спільних бізнес-проєктів, які реалізовують компанії-члени Асоціації та які й створили передумови для вищого рівня кооперування, яким є галузеві та міжгалузеві кластери. Звісно, міжнародний досвід у цій справі значно більший, сказала доповідачка, на нього й орієнтир, але можна вже говорити й про певні українські  напрацювання. За  підтвердженням цього далеко ходити на треба: Українська асоціація меблевиків за рівнем та глибиною своєї обʼєднавчої місії та за її практичними результатами – по суті є кластером, переконана Оксана Донська, і низкою конкретних синергетичних прикладів аргументувала такий висновок.  Та й започаткована УАМ в якості співзасновника виставка «Furniture of Ukraine business expo», котра буде першою українською баєрською меблевою виставкою, – теж значною мірою приклад кластерного  проєкту.

Повідомила Оксана учасникам конференції, що кластерні проєкти, що створюються на Рівненщині, також підтримані місцевою владою. Якщо київський  кластер буде  за призначенням логістичним хабом, то рівненські  – виробничими. Організаційно вони значно випереджають  київський: зокрема там ще в першому півріччі проведена стратегічна сесія й нині їхнє створення йде вже в практичній площині.

Центровим та домінуючим учасником першого масштабного українського меблевого кластеру є компанія «Kronospan». Її виконавчий директор Павло Пильтяй розповів, що австрійський концерн «Kronospan  AG» має виробничі потужності в кількох країнах, а відтак і досвід участі в проєктах кластерізації, давно поширеної в європейських країнах. Отже, українське представництво концерну не треба було агітувати за створення кластеру за його участю в Україні. Більше того, саме воно й стало його основою. І якраз завдяки тому, що українська компанія «Kronospan» може спиратися на багатий кластерний досвід концерну та інші його ресурси, є впевненість в успішній реалізації  й українського проекту та в його подальшій результативності. Знайдено вже місце в Нововолинському для локації тамтешнього кластеру й почалося створення його інфраструктури. Інший дислокуватиметься в Рівному. Планується, що Нововолинський кластер запрацює вже наступного року, а рівненський – через рік.  У київського, мабуть, більш віддалені перспективи.       

Павло конкретизував ті вигоди, які матимуть компанії – й меблевиробні, й постачальні, й логістичні, – які стануть учасниками кластеру, і сказав, що організатори чекають нових заявок на участь в цьому галузевому бізнес-утворенні, яке буде здатне не тільки  стояти на сторожі інтересів його учасників, а й у цілому  мати вплив на економіку регіонів, де вони функціонуватимуть.

Кластеризація, яка за досвідом розвинутих країн  є сучасним рушієм національних економік, нарешті стає нагальною потребою й для економіки України, свідченням чого є Проєкт національної програми кластерного розвитку до 2027 року. Зараз триває його обговорення, по завершенню якого документ робочою групою буде переданий уряду.

Зміст розробленої програми містить позиції, спрямовані на те, щоб зробити кластери реальними й ефективними інструментами розвитку галузей та регіонів, аби централізувати й прискорити кластерний рух в  країні, аби пришвидшити  розвиток кластерів в умовах слабкої державної підтримки цього руху.

Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації

[Голосів: 1 Оцінка: 1]

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я