Всупереч думці про те, що меблеві ручки є в основному декоративним елементом, функціональна значимість цих комплектуючих нітрохи не поступається їхній ролі в формуванні загального стилю меблів.
Існує безліч нюансів, що визначають остаточний вибір ручок для певного виду меблів. Ось основні чинники, які впливають на вибір:
• вид, дизайн і стиль меблів;
• планована експлуатаційне навантаження на ручки;
• тип фасадів і спосіб їх відкриття;
• фінансова складова – ручки можуть коштувати від 20 до 1000 рублів за одну штуку;
• місце установки меблів;
• розрахунковий термін експлуатації виробу;
• індивідуальні естетичні уподобання замовників.

Щоб краще зрозуміти, для чого стільки «складнощів» наведемо вам простий приклад. Припустимо, ви вирішили замовити кухню з фарбованими глянцевими фасадами, а ваша дружина воліє манікюр з нарощеними нігтями. Значить, ручка повинна знаходитися на такій відстані від лицьової поверхні дверного полотна, яке виключає контакт декоративної емалі і нігтів, інакше фасади в зоні кріплення ручок покриються невеликими, але все одно помітними, подряпинами. У таких випадках найкраще підходять деякі види врізних ручок або рейлінгові моделі будь-якої довжини.
Значний асортимент ручок, які пропонує меблевий ринок, забезпечує можливість виконати практично будь-яке побажання клієнта без втрати функціональних характеристик виробу. У цій статті ми наводимо практичні поради щодо вибору відповідної моделі.
Матеріал виготовлення меблевих ручок
Для виготовлення меблевих ручок переважно використовуються такі матеріали: різні метали (мідь, нержавіюча сталь, сталь, алюміній), пластик, дерево, скло і AlZn та інші сплави. Деякі види ручок з металу і вся лицьова фурнітура зі сплавів мають гальванічне покриття, що забезпечує естетичну привабливість цим аксесуарам. Якість гальваніки визначає довговічність ручок. В ідеалі це має бути 4-х кратне покриття, що має товщину не менше 25 мкн. В іншому випадку ручки всього через 3-5 місяців будуть виглядати блідими і затертими.
Пластикові ручки
Що стосується пластикових ручок, то це продукція не з дешевого полівінілхлориду, а досить дорогі вироби з матового або прозорого акрилу. Така лицьова фурнітура має чудові естетичні та експлуатаційні характеристики. Акрилові ручки довговічні, зручні в обігу і за ними легко доглядати, так як поверхня матеріалу не сприяє скупченню бруду. За міцністю ці вироби не поступаються металевим аналогам, тому їх можна сміливо використовувати для меблів, які плануєте експлуатувати в інтенсивному режимі.
Дерев’яні ручки
Дерев’яні ручки останнім часом використовуються не так часто як раніше. В основному їх вибирають для авторських оригінальних меблів, щоб підкреслити їх ексклюзивність.

Довговічність цього виду лицьової фурнітури залежить від сорту деревини та виду лакофарбових матеріалів. Однак захисне покриття в разі інтенсивної експлуатації не здатне надовго уберегти такі ручки від зношення, тому основний акцент робиться саме на якість вихідного матеріалу, в ролі якого повинна виступати елітна деревина твердих порід.
Латунні або бронзові ручки

Оскільки мідь – м’який матеріал, для виготовлення меблевих ручок використовуються сплави цього металу: бронза або латунь. Дана лицьова фурнітура використовується в основному для оснащення респектабельних меблів в класичному стилі, хоча бувають винятки.
Приємне мерехтіння і ненав’язливий блиск сплавів надають меблям солідність і благородство, що обумовлює популярність таких ручок серед клієнтів, які вирішили замовити класичні гарнітури для багатих інтер’єрів. Дана фурнітура може бути придбана в спеціалізованих магазинах або зроблена на замовлення. У другому випадку ціна ручок значно перевищить середню вартість фабричних моделей.
Порцелянові ручки
Кераміка широко використовується для виготовлення меблевої лицьової фурнітури, в тому числі і для дверних ручок. Вироби з порцеляни сьогодні використовуються для виробництва не тільки класичних моделей, але і меблів із сучасним дизайном. Порцелянові ручки мають солідне різноманітність форм і модифікацій. Їх виготовляють або повністю з кераміки, або в комбінації з іншими матеріалами. Найчастіше в якості обрамлення і аксесуарів для таких виробів використовують бронзу або латунь, хоча іноді зустрічаються моделі, виготовлені із застосуванням інших металів: нержавіюча сталь або AlZn сплав з гальванічним покриттям. Ціновий діапазон цих ручок досить широкий, тому завжди є можливість підібрати порцелянову лицьову фурнітуру, що відповідає смаку і рівню доходів наших замовників.
Алюмінієві ручки
Меблеві ручки з алюмінію виготовляють з додаванням інших металів. У чистому вигляді Al для виготовлення лицьової фурнітури з певних причин майже не використовується, а назву ручки отримали завдяки домінуючому компоненту і характерному сріблясто-матовому кольору.
Зрозуміло, виробники даної фурнітури складу сплавів не розголошують, але від такої секретності якість самих ручок не погіршується – це легкі, міцні і красиві аксесуари для дверних полотен, які мають різноманітні форми і широкий діапазон розмірів.
Алюмінієві ручки в силу своїх дизайнерських особливостей використовуються перевага для виробництва меблів в стилі хай-тек, модерн або art. Вони підходять для всіх типів меблів і користуються чималою популярністю, маючи доступну ціну.
Меблеві ручки зі скла
Скляні ручки використовуються в основному для авторських меблевих моделей, які в більшій мірі є елементом прикраси інтер’єру, несучи низьке функціональне навантаження.
Така лицьова фурнітура може бути виконана як з однорідного скла, так і за технологією фьюзинга, тобто шляхом спайки різнокольорових фрагментів скла. Експлуатація скляних ручок не несе жодного ризику власникам цих меблів, так як вони виготовлені зі спеціального скла, яке не б’ється в звичайних побутових умовах. Незважаючи на різноманітність моделей і оригінальний дизайн важко назвати зручною таку лицьову фурнітуру, тому сфера її застосування обмежена. Вартість залежить від моделей і виробників ручок.

Форми і класифікація меблевих ручок
Незалежно від країни виробника і фірми, що виготовляє лицьову фурнітуру, всі меблеві ручки класифікуються за певними ознаками. Така стандартизація полегшує пошук і вибір потрібної модифікації ручок для виготовлення меблів на замовлення. Класифікується лицьова фурнітура за такими ознаками:
- Кількість кріпильних гвинтів – зазвичай ручки фіксуються за допомогою одного або двох кріпильних з’єднань.
- Присадна відстань – це крок між центрами отворів, через які проходять кріпильні гвинти. Мінімальною є відстань 32 мм, яка збільшується з кроком 32 мм, тобто присадна відстань змінюється в наступній послідовності: 32; 64; 96; 128; 160 мм і т.д.
- Стилі ручок: класика, модерн, ретро і хай-тек.
Крім цього, меблеві ручки класифікуються за формою і модифікаціями, які взаємопов’язані. Незважаючи на значне розмаїття моделей і безліч характерних ознак вирізняють кілька основних модифікацій даного виду лицьової фурнітури:
Ручка-скоба – в недалекому минулому найпоширеніша модель даного виду лицьової фурнітури. Виготовляється з усіх доступних матеріалів – від порошкових сплавів AlZn до деревини. Також при виробництві використовується комбінування матеріалів, наприклад, бронза з керамікою. Оригінальний прототип – це плавно вигнута циліндрична планка, який згодом зазнав безліч змін, завдяки чому на ринку з’явилася величезна кількість модифікацій ручки-скоби. Мінімальна присадна відстань цих моделей становить 32 мм, а найбільш зручними вважають ручки з кроком 128 або 160 міліметрів.
Ручка-скоба – використовується в основному для виготовлення меблів в класичному стилі, хоча деякі вироби підходять для більш сучасних моделей.
Ручка-рейлінг – одна з найбільш затребуваних модифікацій, що не втрачає свою популярність майже 20 років. Ця фурнітура чудово підходять для виготовлення меблів в стилі хай-тек.
Вони надійні, зручні у користуванні і мають доступну вартість. Рейлінгові ручка складається з двох окремих циліндричних ніжок і суцільний трубки, що має діаметр 12 мм. Для виготовлення цих моделей використовуються порошкові сплави або нержавіюча сталь. Якщо модель зроблена з будь-якого сплаву, на її поверхню наноситься гальванічним способом металізоване покриття, що імітує золото, нікель або хром.
Мінімальна присадних відстань становить 96 мм. У продажу також є моделі з міжцентровим 608 міліметрів і вище. Крім того, є комбіновані ручки (скло-метал) і рейлінги з обмедненной декоративним покриттям. Також до рейлінгові моделей належать деякі модифікації, лише віддалено нагадують прототип і мають мало спільного з класичною рейлинговой ручкою.
Врізні ручки – моделі округлої, овальної, квадратної або прямокутної форми, які інтегруються в дверне полотно. Над лицьовою площиною фасаду лише незначно виступає окантовка периметра такої ручки.
Така лицьова фурнітура або вклеюється, або фіксується за допомогою кріпильних гвинтів. Для встановлення врізних ручок необхідна попередня підготовка присадних чаш в порожнині дверного полотна, яка виконується за допомогою спеціального фрезерувального електроінструменту. Ця фурнітура відливається з різних видів пластику, порошкових сплавів, нержавіючої сталі, а також бронзи і латуні.
Врізні ручки підходять для виготовлення як класичних, так і сучасних меблів. Їх вибір обумовлюється або згідно з естетичними уподобаннями клієнта, або робиться з практичних міркувань – такі модифікації ручок відмінно підходять для меблів, яка встановлюється в тісних приміщеннях, вузьких проходах, а також дитячих кімнатах.
Ручка-профіль (погонаж) – це П-подібна планка з прямим або округленим захватом, яка набивається на один з торців дверного полотна. Такі ручки найчастіше використовуються для розсувних фасадних систем, а також для меблів, оснащених великою кількістю шухляд.
На лицьову поверхню профілю може бути нанесена порошкова фарба, або гальванічне покриття, що імітує (матове / глянцеве) срібло і золото, а також мідь і зістарену бронзу. Крім цього, для декорування ручки-профілю використовуєть ПВХ-плівку, яка достовірно дублює поверхню деревини елітних порід. Для надійної фіксації погонажу з поверхнею дверного полотна використовують або силіконові ущільнювачі, або клейовий розчин. Ручка-профіль використовується в основному для виготовлення шаф-купе, кухонь, тумб і комодів з сучасним дизайном. Крім основної ця лицьова фурнітура виконує захисну функцію, оберігаючи торці дверного полотна від механічних пошкоджень і розбухання (в разі використання погонажу для виготовлення кухонних меблів).
Ручка-раковина – назва саме вже говорить про форму цієї моделі, і для якої меблів вона підходить. Це накладні ручки, які переважно виготовляються з металів або кераміки. Оригінальна і разом з тим дуже зручна лицьова фурнітура, одночасно забезпечує комфортну експлуатацію і респектабельний вигляд меблів. Найкраще вони підходять для моделей, оснащених висувними шухлядами. Мінімальна присадна відстань для ручок-черепашок становить 64 мм, а оптимальною вважається модифікація з відстанню між центрами в 128 міліметрів.
Ручка-кнопка – модифікація, що має одну точку з’єднання з меблями і кріпиться до фасаду за допомогою кріпильного гвинта і ніжки. Ця лицьова фурнітура маєвеличезну кількістю моделей, які виготовляють з порошкових сплавів, латуні, бронзи, дерева, скла, пластику та нержавіючої сталі.
Закінчення ручки може мати плоску платформу у вигляді квадрата, прямокутника, кола, трикутника і інших геометричних фігур, а також бути виконано у вигляді об’ємного предмета: кулі, паралелепіпеда або куба. Деякі модифікації таких ручок укомплектовані декоративною накладкою, яка щільно прилягає до лицьової площини фасаду, роблячи меблі більш цікавою в естетичному плані. Ручка-кнопка сумісна з будь-яким стилем – потрібно тільки правильно підібрати модель.
Ручка-крапля – це модель з рухомим захватом, який шарнірно з’єднаний з кріпильноюї ніжкою. Як і ручка-кнопка, ця модифікація має одну точку дотику з фасадом. Для виготовлення даної лицьової фурнітури застосовуються всі доступні матеріали, крім дерева.
Ручка-крапля в основному використовується при виготовленні меблів в класичному стилі, але великої популярності серед замовників не має. Такі моделі зазвичай вибирають клієнти, які прагнуть отримати ексклюзивний виріб і яких не хвилює той факт, що рівень комфортабельності меблів знизиться через встановлення таких ручок.
Світлодіодні ручки
На меблевому ринку з’явилася цікава новинка – світлодіодні ручки. Це унікальний інноваційний продукт, який поєднав у собі традиційну функцію лицьової фурнітури і світлодіодні технології. Такі ручки світяться теплим світлом, яке вмикається при торканні пальцями поверхні фурнітури і гасне саме по собі через деякий час. Живлення світлодіодів здійснюється від інтегрованої в корпус пальчикової батарейки.
Ручки з кристалами
Кілька років тому на ринку з’явилася модифікація ручок, інкрустованих кристалами або стразами. Ця лицьова фурнітура, незважаючи на вартість, відразу завоювала популярність серед шанувальників оригінальних меблів. Зараз ціна на такі ручки істотно знизилася, завдяки чому вони стали доступними для широкого кола споживчої аудиторії. Найдорожчими вважають моделі, прикрашені справжніми кристалами Сваровскі або природними мінералами, а ручки з інкрустацією з ограненого скла можна придбати за доступною ціною.
Переважно ручки з кристалами виготовлені з полірованої нержавіючої сталі або зі сплаву з нікелевим гальванічним покриттям. Це можуть бути моделі як на одній ніжці, так і на двох. Використовується ця фурнітура переважно для виробництва стильних меблів модерн і art. Для класики такі ручки, м’яко кажучи, не годяться, оскільки будуть просто безглуздо виглядати на строгих дерев’яних фасадах.
Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації