Організація зберігання речей в шафі починається з грамотного «сценарію». Покажемо на трьох прикладах.

Якщо в шафу нічого не влазить, на полицях мнуться речі, можливо, прийшов час подумати не тільки про сортування старого гардероба з викиданням і даруванням, а й про перегляд внутрішнього наповнення шафи.

Тим більше це важливо зробити, якщо ви плануєте замовити шафу. Перше зрозумійте, що було незручним в старому гардеробі чи шафі – і не повторюйте помилок. Пропонуємо стратегію, яка дозволить вибрати ідеальне наповнення шафи. Обмовимося, що правила єдині як для вбиральні (приміщення), так і для шафи з можливістю «замовити» конфігурацію наповнення. Але для зручності в тексті будемо називати все шафою.
 

Не сподівайтеся на замірника

 
Звичайно, представники фабрики шаф допоможуть з конструктивними рішеннями і підкажуть варіанти з можливих для конкретного виробника. Але скільки чого потрібно і яка саме організація речей вам більше підходить – дві штанги і п’ять полиць або п’ять штанг і дві полиці – вирішити можете тільки ви. Ось і вирішуйте.

Проведіть ревізію

В ідеальному світі інтер’єрних блогів радять скласти повний список всіх речей (три піджака замшевих імпортних тощо). Тільки таким, майже математичним шляхом можна зрозуміти, який гардероб для зберігання речей потрібен тій чи іншій сім’ї.

Порада: рідко у кого вистачає на це терпіння і часу – потім адже назад у шафу все складати, порядок наводити … Якщо ви в цьому не бачите сенсу, хоча б порахуйте на око і додайте подумки 20% вільного місця – на перспективу. Коли почнете користуватися новою шафою, зрозумієте, що це була не дурна трата часу.

Далі потрібно зрозуміти стратегію шафи і чесно їй слідувати. Виділимо такі умовні «стратегії»:

 • гардероб для чоловіка і дружини, без верхнього одягу;
 • шафа тільки для нього або для неї;
 • шафа дитячий;
 • шафа для верхнього одягу.

Визначтеся з пріоритетами і «начинкою»

Шафа для одягу в його примітивному вигляді: прості полки + штанга. Однак існує величезна кількість сучасних модулів і комбінацій для спеціалізованого зберігання (вішалки для брюк, взуттєві полки, висувні корзини) і просто зручні пристосування (шухляда з прозорим бортиком і підсвіткою наприклад). Вони полегшують не тільки життя, але і гаманець: коштують набагато дорожче стандартних. Якщо в пріоритеті економія, міркуйте приблизно так: « Чим я можу замінити це дороге рішення? ». Варіанти є завжди.
 

Глибина секцій шафи

Стандартна функціональна глибина шафи (вішалка) становить 55 см, для легкого одягу достатньо 52 см. А глибина шафи для передпокою, де будуть висіти, наприклад, шуби, в ідеалі повинна бути близько 65 см. Якщо неможливо зробити 65 см, одяг в шафі радять розмістити на 90° – в так званій торцевій секції. І тоді не буде пом’ятих країв, а глибину шафи можна робити менше.

Важливо: якщо у вас шафа-купе, треба, навпаки, додати ще 10 см – відстань для установки розсувних дверей.

Ширина секцій шафи

Цей параметр ніде не стандартизований, але якщо це відсік під вішаки, він ніяк не може бути розміром, наприклад, 40х40 см – в такий тільки невелика коробка з взуттям поміститься. Ширина пов’язана з глибиною і функцією відсіку. Якщо глибина стандартна, то довжина відділу може бути будь-якиа – в залежності від кількості одягу. А ось якщо глибина невелика і передбачена торцева штанга, то на ній в середньому вміститься 8-9 вішалок. Розраховуйте ширину секції, виходячи з кількості таких штанг, і не забудьте додати 5 см на зазор.

Торцеві штанги менш зручні, і одягу на них поміщається набагато менше. Повздовжню штангу можна встановлювати при ширині від 50 см. Але якщо ширина маленька – в шафі буде зручно зберігати тільки легкий, або не об’ємний одяг.

Висота секції шафи

Цей параметр залежить від того, який одяг і яким способом ви будете зберігати. Але для самих довгих суконь на вішалках не повинні лежати внизу шафи і мнутись.

Порада: зіставте кількість вертикальних відсіків всередині шафи з числом дверей. Зручно, коли за кожними дверима своє «тематичне» відділення.

Факт: спірний момент при організації полиць в шафі – висота антресолей. Не будеш щоразу тягати до шафи табурет або драбину, щоб дістати сумку або капелюх. Проте я думаю, що шафу краще проектувати до стелі. Зрозуміло, що до самих верхніх полиць добиратися важко, і ви навряд чи будете користуватися ними часто, але ці полки підійдуть для безлічі габаритних речей: подушок, ковдр, валіз, дорожніх сумок і коробок. І краще, якщо це все буде всередині шафи, ніж на самому продукті або, що ще гірше, просто розставлено або розкладено по дому. Під антресоль заплануйте мінімум 40 см.

Розміри на схемі: рекомендована висота розташування полиць і вішалок.
 

Починайте з довгого – секції з вішалками

Подивіться на схему. На ній видно, на якій висоті повинні бути розташовані полки, щоб людині було зручно дотягуватися до верхньої полиці шафи або шукати щось на нижній. Також на зображенні видно, куди дістане людина середнього зросту, якщо стане на табурет стандартного розміру. Очевидно, що висота штанги для довгого одягу в шафі з сукнями і пальто не повинна перевищувати двох метрів. Якщо вона знаходиться вище, доведеться користуватися пантографом (опускається штангою).

Розміри на схемі: рекомендована висота розташування полиць і вішалок.

Порада: планування важливо починати саме з високих секцій зі штангами, тобто з речей, яким важливо висіти на вішаках. Інші елементи (полиці, шухляди, висувні модулі) розподіляйте в відведеному обсязі майбутньої шафи «за залишковим принципом».

Тепер подивимося, скільки місця займає одяг. Набір з 5-10 суконь займе в ширину приблизно 30-40 см, а 5-10 чоловічих костюмів – до метра. Сплануйте в шафі хоча б дві секції з вішалками для коротких речей (висотою 80-100 см) і довгих (висотою 130-165 см).

Важливо: щоб було зручно діставати вішалки з одягом, відстань над штангами має бути не менше 5-6 см. Іноді доречно прикрутити дві штанги одну над іншою, щоб спідниці висіли під блузками. Іноді замість другої штанги зручніше будуть шухляди або висувні корзини – головне, щоб місце «під сукнями» не пустувало (зберігати повітря – недозволена розкіш).

Переходьте до полиць: від підлоги до стелі

 
Для щоденного використання зручніше шухляди – з ними ми плануємо «середній» ярус шафи. Але полки також необхідні – наприклад, для розміщення великогабаритних речей (спортивної зимової екіпіровки, подушок і ковдр). Радимо в цьому випадку планувати довгі полки на всю ширину секції (80-120 см); якщо будете зберігати важкі речі, то 80 см – це максимальна довжина; далі потрібна вертикальна опора-перегородка, щоб полка не прогнулися. Краще полки розташувати так, щоб між ними була не менше 40 см висоти. Там, де передбачається зберігати дорожні валізи або взуттєві коробки, можна залишити висоту до 85 см.

Висота взуттєвої полиці (нижній ярус) не завжди зручна, навіть якщо це «особлива» секція. Дивіться і рахуйте конкретно ваші пари – якісь зручніше зберігати в коробці, якимось потрібні колодка і прищіпка, щоб не пом’ялися халяви. Полки (не тільки шухляди) також можуть бути висувними, як на фото.

Закінчуйте шухлядами

Висота стандартної шухляди 20-25 см, а над полицею радять залишити 35-40 см. Так що там, де поміститься всього пара полиць, увійдуть три шухляди, і місце буде використовуватися ефективніше. Шухлядами називаємо будь-яку полицю з бортиком, вміст якої можна висунути на всю глибину (тобто скласти речі раціонально).

Щоб механізми добре працювали, шухляди не слід робити ширше 100 см – навантажені будуть «буксувати». Якщо в гардеробній шухляди знаходяться по обидва боки від проходу (при П-подібному або лінійному розташуванні), закладіть на прохід 60-100 см, щоб було зручно користуватися обома відсіками.

Порада: ручки для шухляд в маленькій шафі – непрактичне марнотратство. Навіть найскромніша ручка «з’їсть» 1-2 см місця, краще вибрати шухляди з виїмками на передній панелі.

На схемі: організація речей в шафі для пари менеджер + фотограф.

А тепер поговоримо про те, як на практиці розрахувати наповнення «сімейної шафи», керуючись життєвими сценаріями. Для розрахунків візьмемо шафу 45 см глибиною (значить, з торцевими вішалками) і 3 метри завширшки.
 

Сценарій №1

Він – топ-менеджер. Дрес-код в офісі (з одягу – костюми, сорочки). Вона – фотограф (обожнює бойфренд-стайл, сукні майже не носить).

Що потрібно для нього:

 • місткий відсік для вішалок (брюки, піджаки, сорочки);
 • полку для валізи (їздить у відрядження);
 • відділення або штанга для краваток;
 • дві-три полки для повсякденних речей.

Що потрібно для неї:

 • невеликий відсік з вішалками для сорочок;
 • більше полиць для джинсів і джемперів;
 • відсік для взуття та сумок.

 
На схемі: організація зберігання речей в шафі для пари програміст + флорист.
 

Сценарій №2

 
Він – програміст, такий собі «Цукерберг» (20 сірих майок, 10 чорних толстовок, 3 пари джинсів – все, що не мнеться). Вона – флорист, романтична натура (любителька повітряних суконь і каблуків).

Що потрібно для нього:

 • кілька містких полиць;
 • відсік для взуття та сумок для ноутбука.

Що потрібно для неї:

 • загальне містке відділення зі штангами для суконь і блуз;
 • кілька полиць плюс відділення для сумок і взуття.
наповнення шафи

 
На схемі: внутрішнє наповнення шафи для пари діджей + модель.

Сценарій №3

Він – діджей або ведучий (кілька костюмів, багато сорочок і аксесуарів – краваток і метеликів).
Вона – модель (багато одягу і пара валіз, в звичайному житті віддає перевагу комфортному вбранні).

Що потрібно їм:

 • високий відсік під вішалки (тут костюми, сорочки, сукні, вниз можна прилаштувати взуття та валізи);
 • безліч полиць;
 • пара висувних шухляд під аксесуари.

Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації

[Голосів: 1 Оцінка: 5]