Про використання штучного ротангу для виробництва вуличних меблів ми вже розповідали. Але меблярі, що спеціалізуються в цьому сегменті меблярства, успішно використовують і натуральну деревину для виробництва меблів, що експлуатуються просто неба. Ми поцікавилися, якими саме породами дерева послуговуються авторитетні виробники для цих потреб. Експертом у цій теми ми попросили бути Тараса Удовика, менеджера компанії «Teakhill Patio Center», яка постачає в Україну вуличні меблів майже десяти авторитетних торгових марок.

Насамперед треба зауважити, що всі виробники вуличних меблів із масиву, – якої породи не була деревина –в більшості випадків просочують, лакують чи фарбують готові меблі, аби надати їм додаткової стійкості до атмосферних впливів із тим, щоб їх експлуатувати можна було цілий рік. Навіть тикова деревина, яка загалом не потребує додаткового захисту, бо має власний природний, смоло-масляний, піддається просочуванню, адже воно не тільки для захисту деревини, а й для декоративних потреб: робить більш виразною природну красу деревної текстури. 

Вітчизняні виробники дерев’яних вуличних меблів, які використовують традиційні для України породи деревини, зазвичай їх із захисною метою фарбують – якщо це в прямому розумінні вуличні чи паркові меблі, тобто громадського користування. Якщо ж садові меблі для приватного користування, то вдаються, як і за рубіжні колеги, більшою мірою до їхнього просочування оливами, воском, аби не ховати під шаром фарби натуральний колір деревини та її текстурний малюнок, яким часто та чи інша деревина й славиться.

Для виробництва садових і вуличних меблів використовують пластик, тверді породи деревини, штучне волокно, метал. Пластик – найбільш «дешевий і сердитий» матеріал, забезпечує меблям незначну вагу. Але він неміцний, швидко втрачає зовнішній вигляд і не може претендувати на презентабельність. Безсумнівно, мають попит меблі із штучного волокна і металу (металеві –  чемпіони за міцністю). Але дерев’яні меблі для вулиці більш представницькі.

Давня звичка – звозити на дачу меблевий мотлох: клишоногі стільці й табурети, бабусин стіл, що розпадається від старості, перекошену шафу тощо. Але сучасні люди з почуттям смаку й прагненням комфорту купують спеціальні меблі для саду й дачі – зручні, красиві й міцні, зроблені з любов’ю й талантом. І матеріал, з якого виготовлені такі меблі має не останнє значення. Якщо це деревина, то її порода немаловажна.

– Ті меблевиробні бренди, меблеві вироби яких ми постачаємо в Україну,  – каже Тарас Удовик, – послуговуються особливими породами деревини, про які й піде мова. Значною мірою завдяки, так би мовити, породитості дерева, а також спеціальним матеріалам і технологіям його обробки, такі меблі будуть служити п’ятдесят років і більше, не втрачаючи функціональності, зручності й зовнішньої привабливості. Догляд за ними простий: достатньо двічі на рік прибрати з них пил вологою ганчіркою.

У світових виробників садових меблів найбільшою популярністю користується тик  – завдяки своїм цінним властивостям.

Історія використання цього екзотичного дерева починається в XIX столітті, коли голландські купці почали привозити в Європу дивовижну за красою й міцністю деревину з Індонезії. Завдяки своїм властивостям тик відразу завоював популярність в якості матеріалу для виготовлення прекрасних садових меблів для найіменитіших сімей Франції, Великобританії, Іспанії. Тік не втрачає своїх меблевиробних позицій і сьогодні. Більш того, він знайшов і безліч інших застосувань. Палуби й інше дерев’яне оздоблення більшості розкішних яхт вже понад сто років виготовляються саме з тика.

 Деревина тика – ідеальний вибір для якісних і зручних предметів вуличних меблів. Справа не тільки в приємній фактурі та відтінках кольорів, завдяки яким тикові стільці й лавки стають прекрасним доповненням до садової обстановки. Справа в тому що тік – дерево незвичайне. Масив тикової деревини насичений природними маслами й смолами. Ці речовини, залишаючись в деревині й після її обробки, тобто і в готових виробах, слугують природним консервантом, захищаючи садові столи, лавки, стільці, шезлонги від шкідливої ​​дії природних чинників.

Тиковим садовим меблям не страшні прямі сонячні промені, висока температура й навіть зимові морози. Не боїться тік і вологи: дощів, туманів, талого снігу або граду. Більше того, захисна дія природних масел тикової деревини триває не роками, а десятиліттями. Не в останню чергу це обумовлено й високою міцністю деревини – не дарма на територіях природного зростання тику місцеві жителі називали його  залізним або кам’яним деревом.

Ще одна важлива властивість натуральних тикових смол і олив: вони абсолютно неїстівні для жучків, що точать деревину, й інших ворогів деревини й виробів із неї. Тік практично не старіє й не жолобиться. Тиковим меблям  нема рівних щодо зручності в експлуатації – вони не потребують догляду взагалі. Немає необхідності в регулярному поліруванні та відновленні гладкості.  

В тикових меблях для саду можна зберегти природний ніжний колір деревини. Для цього її покривають спеціальним складом для захисту від вицвітання. Однак багато хто воліє отримати ефект «срібного дерева»: тоді нічим деревину покривати не потрібно, з роками під впливом сонця поверхня тикової деревини набуває благородного сріблястого або попелястого відтінку.

Різні види дуба (зокрема й український) – традиційний матеріал для вуличних меблів. Предмети обстановки з цього дерева з унікальними властивостями – незаперечна ознака достатку, втілення благородства й чудового смаку. А британська компанія «Alexander Rose», світовий лідер із виробництва садових меблів, для виготовлення меблів преміум-класу віддає перевагу південноамериканському дубу.

Це листяне дерево велично росте на просторах лісів південно-східної Болівії. Для виробництва меблів використовують дерева віком 80-100 років. Деревина цього дубу має ніжний світло-жовтий відтінок, природну гладкість і блиск, дуже щільну текстуру. Матеріал прекрасно піддається механічній обробці, склеюванню, різьбленню. За властивостями деревина з далекої Південної Америки близька до тикової. Якщо цю деревину  обробляти тільки спеціальними захисними засобами, то з роками вона набуває природного благородного сріблястого відтінку. Цю «патину»  іноді спеціально імітують на нових виробах. Найчастіше південноамериканський дуб майстри піддають мінімальній зовнішній обробці: наносять захисні просочення. Таким чином унікальна краса кожного виробу з натурального дерева проявляється яскравіше, а природнім властивостям матеріалу це не шкодить.

Послуговується британський бренд «Alexander Rose» й більш екзотичною деревиною, зокрема червонодеревною. Скажімо, комплекти садових меблів Heritage із червоного дерева махогані, а є колекція Cornis із червоного евкаліпта  – Eucalyptus tereticornis.

Eucalyptus tereticornis – універсальна, щільна й міцна деревина в світлих і темних відтінках червоного. Це проявляється в тугих зблокованих спіральних волокнах і розкішному червоному кольорі, що робить деревину популярною для виробництва речей, де провідне значення  має не тільки її твердість, але й декоративна складова. Колір ядра змінюється від світлих до темних відтінків червоного. Заболонь кольором значно відрізняється від ядра. Буває навіть сіроватою. Для цієї породи характерна виражена плутана свилеватість, яка часто ускладнює обробку цього евкаліпту.

Eucalyptus tereticornis хоча і з категорії твердих порід, але не настільки міцний, як тик. У компанії  «Alexander Rose» колекція Cornis у ціновому позиціонуванні дешевша (тут залежність така: чим більш міцне дерево, тим меблі дорожчі). Але щоб меблі колекції Cornis все-таки не поступалися витривалістю тим же тиковим, компанія спеціально для них розробила оливу Cornis Oil для втирання в евкаліптову деревину. Вона відновлює вицвілу, вивітрену деревину до рівня нової, якщо періодично її обробляти. До речі, англійські меблярі вдаються і до фарбування цієї евкаліптової деревини (колекція New England у білому кольорі). Але не тому, що фарбування – більш надійний захист, ніж обробка Cornis Oil, а з метою декоративно урізноманітнити асортимент.

Принагідно скажемо, що й українські меблярі послуговуються Eucalyptus tereticornis, навчивчись якісно обробляти цю красиву, але не зовсім зручну для роботи з нею деревину. Приміром, ми довідалися, що житомирянин Олександр Умінський (однойменний ФОП) робить вуличні меблі, віддаючи перевагу евкаліпту більш темного червоного кольору, ніж той, який у меблях «Alexander Rose».

Але повернемося знову до британських меблярів. Інша червонодеревна порода, яка зустрічається в їхніх садових меблях уже згадувана махогані (Mahogany]. Або з островів Карибського басейну, або з Африки.

Її заболонь зазвичай шириною 25-50 мм, жовтувато-біла, різко відмежована від ядра рожевого або жовтувато-рожевого кольору на свіжому зрізі. Згодом ядро ​​стає червонувато-коричневим із золотистим блиском. Будова деревини зазвичай теж плутано-свилеватиста, що тим не менше має й свій плюс – створює на радіальних розрізах гарний смугастий малюнок. Текстура від дуже дрібної до середньої за розміром і однорідна. Для цієї деревини звичні відкладення темної камеді в судинах, іноді помітні білі відкладення. Зазвичай на поздовжніх тангенціальних розрізах спостерігаються струменеві візерунки з брижами. Деревина з штучних насаджень дещо легша, ніж у дерев із природних лісів. Показники щільності становлять відповідно 500 і 560 – 600 кг/кв. м. Щільність і технічні властивості деревини, заготовленої в різних країнах, не мають помітних відмінностей.

Ця деревина – одна з найбільш успішно і легко оброблюваних як вручну, так і на верстатах. Іноді присутність тягової деревини викликає утворення пухнастої, дещо размочаленої поверхні в процесі машинної обробки, тож  вимагає тривалого інтенсивного шліфування. При наявності ворсистих ділянок для отримання чистової обробки хорошої якості зазвичай буває досить використовувати гострі ріжучі крайки інструментів із наступним шліфуванням.        Не гребують меблярі з «Alexander Rose» й деревиною, використовуваною і в інтер’єрному меблярстві. Щоправда, такі меблі призначені не так для простонебової експлуатації, як для використання на відкритих терасах. В якості конкретних прикладів назвемо колекцію Old England з фарбованої акації (покриття – сатинова поліуретанова біла чи сіра фарба) та колекцію соснових меблів, причому нефарбованих.

Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації

[Голосів: 0 Оцінка: 0]

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я