Пристолична компанія «Бриз» із числа тих небагатьох, які можна назвати меблевими універсалами. Виготовляє корпусні меблі різного призначення, зокрема й офісні, дитячі меблі, столярні вироби, металеві, комбіновані, в яких деревні матеріали поєднані з металом. Найбільш характерне таке поєднання в шкільних меблях, передусім столах (називатимемо їх традиційно партами), про які й піде в цій статті  розмова, до якої ми залучили дизайнера компанії Ольгу Музику.

Шкільні меблі компанії «Бриз», котрі привернули нашу увагу, ми побачили на одній із меблевих виставок, на якій вони демонструвалися під лозунгом «Новій школі – нові меблі». Ясно було, що під означенням «нові» треба розуміти не «новозакуплені», а нові за конструкцією, дизайном.

– Саме так, – підтвердила пані Ольга. – Власне, й під поняттям «нова школа» розуміється не новозбудована, а та, в якій навчальний процес базується на сучасних передових, прогресивних формах і методах. Таке навчання, приміром, передбачає й індивідуальні для кожного учня одномісні, а не традиційні двомісні парти, які вже й називають здебільшого не партами, а столами.

Більше того, сучасні шкільні столи зазнають і конструктивних, і формальних змін. Висота стільниці в них регульована для створення максимальної ергономічності, що є особливо важливим для молодших школярів, які найбільше ризикують отримати сколіоз. Відповідно зручної форми в сучасних шкільних партах сидіння й спинки. Перестали парти бути й однозначно прямокутними. У них закруглені безпечні краї й кути. Вони, попри те, що мають металеві підстілля, легкі, зручні для пересування, інколи опори на поліщатах.

Для однієї з кращих столичних шкіл – Ukrainian Global School – ми, приміром, виготовили трикутні парти. Признаюся, це не є нашим ноу-хау, за основу взяті зарубіжні аналоги. Вони одномісні. Зручні для різного роду комбінування: скласти дві – буде двомісна парта, хоча й нетрадиційна, а квадратна. Із кільканадцятьох можна сформувати коло.  В сучасних школах виникає потреба в круговому розташуванні учнів: коли уроки проводяться в ігровій формі, коли влаштовуються колективні колоквіуми, дискусії тощо.

Треба сказати, що дитсадки швидше, ніж школи, почали використовували нестандартні за формою дитячі столики, й нині ними частіше умебльовуються. Бо в дитячих садках більше заходів, що проводяться в ігровій формі. Столики для дитсадків ми ще більш урізноманітнили, створивши модель із трапецевидною стільницею. Така форма також зручна для створення різних столових комбінацій у класі чи ігровій кімнаті.

Хочу ще додати, що такі невеличкі індивідуалізовані трикутні парти, цілком годяться й для студентів вищої школи. Адже їм для прослуховування лекцій потрібно менше місця, ніж навіть школяру, якому доводиться послуговуватися альбомами, атласами, мапами, цілим набором шкільного приладдя.  Студенту ж достатньо мати конспект. Знову ж таки, у разі проведення семінарів у формі колоквіумів, дискусій, майстер-класів, що у вишах практикується частіше, ніж у школах, такі мобільні, легкі в переміщенні індивідуальні столики зручні для групування в різні, потрібні для того чи іншого випадку столові комбінації – колом, напівколом.

– Мало перейняти в інших форму й конструкцію нестандартних парт, важливіше виготовити комплектацію, деталі для них. З цим складнощі були?

– Особливих не було. Над одним елементом довелося помудрувати. У зарубіжних зразках, на які ми орієнтувалися, гвинтовий механізм, що піднімає чи опускає стільницю, регулюючи її висоту, для естетичності приховується спеціальним пластиковим ковпаком. Ми придумали власний варіант такого прикриття, використавши в його якості обрізок звичайної сантехнічної труби, яка повної мірою справилася з цим маскуюючим гвинт завданням.

*  *  *

Ясна річ, парти для нової школи виробляють не тільки в пристоличному Вишневому, є моделі, які так позиціонуються, і в харківської компанії «Індастрі». Більше того, навіть є модель одномісної трикутної парти, хоча й не такої вже строго трикутної, як у компанії «Бриз». Її назва «Пелюстка». Якщо розмістити такі парти колом, то вийде щось на зразок квітки, кожна парта в якій, як окрема пелюстка.

– Але все-таки переважають у вашому асортименті парти стандартного типу, тобто двомісні… – кажу Анастасії Квятковській, менеджеру компанії.

– Воно й зрозуміло, адже в країні й шкіл стандартного типу все ще більше. Але треба сказати, що й парти типу «стандарт» у нас конструкційно осучаснені. Вони так само регульовані (втім є й спрощений варіант – парти нерегульовані по висоті), із закругленими кутами. Мають поличку, із стільницею під нахилом. Оснащені знімними лотками (контейнерами) для шкільного приладдя.

– А яка необхідність робити їх знімними?

– Знову ж таки для зручності. Школярам не треба приладдя щоразу забирати додому й знову приносити в школу. В класі є шафи з індивідуальними для кожного учня відділеннями. У них такі ж, як і у партах, пристосування для навішування цих лотків. Після уроків вони з усім приладдям переносяться учнями в їхні персональні відділення в класній шафі, а перед уроками закріплюються знову на парти.

Хоча в наших меблях, особливо шкільних, ми використовуємо метал, самі ми його обробкою не займаємося, маючи для цього надійних підрядників.

Компанія «МЕБЛІКС» також із Харківщини і також є вітчизняним виробником шкільних меблів. Парта «Першачок» із традиційною формою стільниці, але має більшість ознак «новошкльної»: одномісна, регульована по висоті, легка для переміщення.

Для виготовлення застосовуються тільки сертифіковані матеріали (ламінована ДСП 16 мм, сталеві труби підвищеної міцності, одноміліметрова стрічка ПВХ для личкування крайок. Якщо крайки стільниць парт личкують паперовою або меламіновою стрічкою, то вона зазвичай  ушкоджується в перші ж місяці експлуатації). Всі деталі з’єднані зварним або різьбовим методом. У цілому конструкція розрахована на тривалий термін експлуатації в умовах навчального закладу. Зібрати шкільну парту «Першачок» може один дорослий, а перемістити – навіть школяр. ДСП і каркас довго зберігають свій первинний зовнішній вигляд. Крім того, матеріали легко очищати від стандартних забруднень.

Зручність парти «Першачок» забезпечується стільницею із закругленими кутами для запобігання випадкових травм і зачіпок на одязі. Краї металокаркаса закриті пластиковими заглушками для більшої безпеки дітей і непошкодження підлоги в класі. Є антисколіозний виріз спереду, акуратний гачок для сумки. При комплектації полицею і пеналом із підсклянником відповідно з’являється більше місця для зберігання письмового приладдя і речей учня. Модель передбачає три варіанти розміщення стільниці: традиційно пряма, «ламана» з нахилом і похила на шість-сім градусів. Інша варіантність: із полицею під стільницею і без.

Виробляє компанія й парти для «старої школи» – двомісні, але в сучасному металево-деревному виконані, з антисколіозними вирізами спереду, з регульованими по висоті як стільницею, так і лавкою.

Вінницька «АНШАР груп» дано й успішно спеціалізується на виготовленні шкільних парт, маючи в асортименти десятки моделей. У серії «Нова українська школа», яка нас цікавить передусім, приверстає увагу  ось така новинка  – стіл-парта. Ясна річ, із усіма вже раніше перерахованими атрибутами для поняття «парта для нової школи». Насамперед привертає увагу незвичний варіант так званої ламаної стільниці, що безсумнівно є вдалим дизайнерським прийомом, який не може не сподобатися школярам.

Ясна річ, виробник при розробці цієї моделі, як, власне, й інших, керувався вимогами Держспоживстандарту України: спинки стільця й сидіння повинні мати фізіологічні вигини й кути нахилу, величина яких визначена відповідними нормативами. Причому ці вимоги обумовлені не тільки зручністю в експлуатації учнівського стільця, але й безпекою експлуатації. Сидіння без вигину переднього краю негативно впливає на кровопостачання ніг дитини, а вигин і нахил спинки – правильно стабілізує положення спини. Ці вимоги роблять небажаним застосування плоскої фанери для виготовлення деталей учнівських стільців.

Українське представництво німецької компанії «Kind» базується в Нікополі й пропонує українським школам вельми широкий модельний ряд зокрема й учнівських парт. Частина з них привертає увагу передусім тим, що виготовляються із натуральної деревини (у якості прикладу одна з моделей – бюджетна парта «Новачок» із масиву берези. Може бути стовідсотково з масиву (стільниця, щоправда з буку), а може оснащуватися стільницею з ДСП, крайки якої личковані товстою й дорогою стрічкою. Висота й нахил стільниці регулюються (регульований нахил трапляється нечасто). Нахил регулюється плавно однією рукою без будь-якого інструменту.

Низька ціна такої парти (в межах двох тисяч гривень)  не свідчить про її низьку якість. Дитячі меблі з дерева від компанії «КІНД» – це завжди однаково хороші моделі. Навіть у бюджетній серії дитячих меблів використовується найякісніша деревина та обробка дерев’яних поверхонь.

Характерною особливістю парт цього виробника є те, що він пропонує опційно укомлектовувати робоче місце учня допоміжними атрибутами, більшість яких із того натурального дерева, що й парта. Це й підставки для ніг (чого не зустрічали ми в жодного іншого виробника), й настільні підставки для книг, полички, вішалки, підстаканники тощо.

Є в партовому асортименті компанії й зовсім нетрадиційні, моделі парт, можна сказати, навіть авангардні. Для прикладу ми вибрали модель «Регаль». Це радше домашній варіант парти, такий собі письмовий стіл, точніш комбінація стола із стелажем. Варіант більш сучасний і в сенсі поєднання деревини з металом. Цей стіл – найбільш розумне рішення для підлітків від 12 років. Він регулюється по висоті: 60, 67 і 75 см. Оптимальний ріст користувача від 150 до 190 см. Стільниця 60х105см, бук. Боковий стелаж: ширина 60 см, глибина 20 см, висота між поличками 24 см, загальна висота 128 см. Основний матеріал – береза. Поверхня оброблена воском.

Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації

[Голосів: 1 Оцінка: 1]

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я