У меблевому виробництві не обійтися без одного з головних компотентов м’яких меблів – поролону. Або як багато хто називає його грамотно – пінополіуретан, ППУ. За рахунок товщини і жорсткості цього матеріалу залежить ступінь якості м’яких частин меблів.

На сьогодні час поролон виготовляють періодичним або безперервним способом. Періодичний, або, так званий, «ящиковий» спосіб має 50-річну історію і передбачає виливання порції піни в ящик, бічні стінки якого, після підняття піни (як дріжджового тіста), відчиняються.

Отримані блоки відрізняються один від одного своїми властивостями і мають, в порівнянні з безперервним, гірші якісні показники. При безперервному способі виробництва сформована піна рухається по конвеєру. Це дає змогу отримувати блоки різної довжини (аж до 60 метрів).

Основні показники якості

Головні показники поролону – це його фізико-механічні властивості: щільність, твердість, повітропроникність, розмір осередку, еластичність, залишкова деформація, міцність на розрив, відносне подовження. Також застосовується ще два показники: коефіцієнти опору та комфорту. 

Густина

Її іноді називають щільністю. Це основна характеристика, яка багато в чому визначає всі інші. Наприклад, якщо ми говоримо про стандартний поролоні щільністю 25 кг/м3, то напруга стиснення буде в межах 3,4-3,5 кПа.

В основному саме від щільності залежить термін використання поролону, і чим вона вища, тим довше термін його використання. Потрібно мати на увазі, що блок поролону неоднорідний, тому вимірюють щільність в різних точках по висоті зрізу, а потім визначають середню величину щільності.

Напруга стиснення

Ця величина характеризує жорсткість поролону і, відповідно до міжнародного стандарту ISO 3386 DIN 5377, вказую яку силу в кПа потрібно прикласти до зразка поролону, щоб стиснути його на 40%. Окремі виробники штучно підвищують жорсткість поролону, свідомо використовуючи рецепти його отримання з напівзакритою структурою (для такого поролону характерний тріск при його натисканні). Однак такий поролон внаслідок натискання набуває природну нижчу жорсткість.

Показники міцності

До них відносяться межа міцності при розриві і відносне подовження при розриві. Перший характеризує зусилля, а другий – розтягнення, яких потрібно досягти, щоб зразок порвався. Для стандартного поролону щільністю 25 кг/м3 ці величини складають відповідно 120-140 кПа і 240-280%.

Еластичність

Еластичність поролону визначається за висотою відскоку спеціальної кульки після її вільного падіння на зразок поролону з певної висоти. Очевидно, що чим жорсткіше поролон, тим він менш еластичний.

Залишкова деформація

Це один з найважливіших показників якості поролону, що характеризує його здатність зберігати свої розміри і форму в процесі експлуатації. Для його визначення зразок поролону стискають на 50%, і в такому стані він знаходиться протягом певного часу при певній температури і вологості навколишнього середовища.

Після припинення впливу у зразка вимірюють (у відсотках) величину відхилення від його початкових розмірів. Очевидно, що поролон з високою залишковою деформацією не можна використовувати для виготовлення сидінь для меблів. Важливо відзначити, що чим вища щільність поролону, тим менша його залишкова деформація.

Показники комфортності

До них відносяться коефіцієнт комфорту і коефіцієнт опори. Перший характеризує приємний дотик і м’якість поролону при малому стисненні, а коефіцієнт опори – здатність поролону краще утримувати і розподіляти розміщене зверху навантаження. Коефіцієнт комфорту = сила при 20% стисненні (кПа) / сила при 5% стисненні. Коефіцієнт опори = сила при 65% стисненні / сила при 25% стисненні. Чим вище показники комфортності, тим кращий поролон. Дані показники застосовуються зазвичай для високоеластичних марок поролону.

Типи поролону

При виробництві меблів і матраців використовують наступні типи поролону: стандартні, підвищеної жорсткості і жорсткі, м’які які, суперм’які, високоеластичні, спеціальні (негорючі і в’язко-еластичні).

Стандартні марки (ST) виготовляють на базі одного, так званого стандартного поліолу. Їх жорсткість визначається щільністю.

Для інших типів використовують як мінімум два види поліолу. Змінюючи співвідношення складових частин в рецептурі, можна отримати широкий спектр матеріалів з різними властивостями.

Поролон підвищеної твердості (EL) або жорсткості (HL) одержують, використовуючи спеціальні види поліолів.

М’які, які і суперм’які, марки поролону (HS) отримують шляхом застосування спеціального поліолу замість стандартного або на додаток до стандартного.

Високоеластичні марки (HR) виготовляють тільки на базі спеціальних поліолів, причому зазвичай використовують комбінацію з двох або трьох. У процесі виробництва високо-еластичної піни отримані блоки повинні бути протягом доби прокатані на спеціальному верстаті, щоб розкрити закриті осередки.

Негорючі марки отримують, використовуючи у рецептурі спеціальний порошок меламін, PHD-поліоли фірми Bayer або спеціальні добавки – антипірени. Кращий результат пожежостійкості дає меламін, але його застосування погіршує фізико-механічні властивості поролону.

В’язко-еластичні марки поролону знайшли останнім часом широке застосування в матрацному виробництві. Для їх отримання потрібно не тільки спеціальні поліоли, а й спеціальні ізоціанати.

Маркується поролон за типом, щільністю і жорсткістю (наприклад, марка EL2540 означає: поролон підвищеної твердості, щільність – 25 кг/м3, жорсткість – 4 кПа).

Використання та рекомендації

Стандартні марки в світі зараз поступово витісняються марками з поліпшеними характеристиками. Але на ринку стандарт, як і раніше, займає чільні позиції. Важливо пам’ятати, що поролон щільністю 25 кг/м3 і нижче в Європі використовується як пакувальний, а на ринку СНД він переважає і часто використовується у меблевому виробництві.

Для спинок, підлокотників і підголовників може вокоростовуватося стандартний поролон щільністю 25-30 кг/м3, а для сидінь і матраців можна застосовувати матеріал з щільністю вище 30 кг/м3.

Поролон підвищеної твердості щільністю 25-30 кг/м3, на відміну від стандартних марок, може використовуватися при виготовленні сидінь і матраців з урахуванням планованих на них навантажень (від 60 до 80 кг).

При щільності понад 30 кг/м3 обмежень щодо навантаження немає, але такий поролон краще використовувати у поєднані з пом’якшувальним настилом з марок HS. Тут не можна не зробити одне важливе зауваження. Справа в тому, що виробникам меблів і матраців країн СНД поролон надходить зазвичай в упакованому вигляді, стислому за обсягом в 4-6 разів. Після розпакування і розкручування рулону він істотно втрачає якість (наприклад, якісний поролон марки EL2540 після розкрутки має жорсткість 3,2 кПа замість 4 кПа, а неякісний – ще менше). Тому в країнах Західної Європи поролон не стискається при транспортуванні.

Марки м’якого і дуже м’якого поролону (найбільш поширені HS2520, HS3030, HS3530) широко застосовуються для виготовлення спинок для м’яких меблів і настильного матеріалу для матраців. Крім того, марка HS3530 самостійно використовується для виготовлення сидінь, а надм’які марки – при виготовленні чохлів для поролонових подушок.

Високоеластичний поролон використовується для виготовлення дорогих меблів. Для забезпечення максимального комфорту своєї продукції виробники м’яких меблів і матраців часто використовують принцип багатошаровості: для верхнього настильного шару вони використовують марку з високим показником коефіцієнта комфорту, а внизу марку з високим коефіцієнтом опори. Незважаючи на відносну дорожнечу, високоеластичні марки з кожним роком знаходять все більше застосування: у Франції їх виробництво досягло 30% від загального обсягу виготовленого в країні поролону.

Блоковий поролон з подальшою порізкою на верстатах контурного різання у вигляді деталей за своїми фізико-механічними властивостями є кращим від своїх формованих аналогів. Крім того, деталі з блочного поролону «дихають», а одержані формуванням покриті кіркою, яка не пропускає повітря. Одержані формуванням більш економічні і можуть мати різну стереометрію, а верстати контурного різання не дають змоги вирізати з блочного поролону деталі будь-якої форми.

З точки зору хімічних компонентів поролон буває зробленим на простих і складних поліефірах. Останній не може використовуватися для виробництва м’яких меблів, оскільки руйнується під дією вологи.

Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації

[Голосів: 0 Оцінка: 0]