Готуючи статтю про бізнес на дровах, довідалися про цікаву річ: є підприємливі люди в цьому бізнесі, котрі з метою виокремити свої дрова у категорію «преміум» ароматизують їх. Занурившись глибше в тему ароматизації деревини, зʼясували, що модна нині тенденція – й меблі ароматизовувати. Про це й піде мова в публікації.
Методи ароматизації корпусних меблів
Деякі меблеві фабрики, котрі в цьому тренді вбачають очевидну комерційну вигоду, використовують для виробництва пахучих меблів деревину, котра за своїми природними властивостями відчутно й приємно пахне. Деревні поверхні механічно полірують, але не покривають лаком, інакше таке покриття запечатає деревний аромат. Інколи меблеві деталі й не полірують, а лише з опоряджувальною метою просочують нейтральною щодо запаху оливою.
Яскраво вираженим природним ароматом вирізняються вʼялівець, кедр, а також кипарис. Вченими було доведено, що фітонциди, котрі виділяють дерева цих порід, прекрасно відлякують жучка-червицю, а також міль. Тож буває, що ароматні меблі не тільки приємні запахом, а й корисні. Це приклад, коли штучних ароматизаторів меблярі не застосовують, бо сама деревина і є ароматизатором. Але в більшості випадків деревину, а то й готові меблі ароматизують примусово.
Ароматизація квартири або будинку виконується не тільки за допомогою дифузії ефірних масел, пахущих свічок або куріння пахощів. Надати приміщенню приємної природної атмосфери можна й за допомогою меблів, які протягом тривалого часу приємно пахнуть. Застосовуючи різні технології, такою здатністю їх наділяють меблярі.
Французькі меблевики, приміром, застосовують у меблевиробництві особливу технологію полірування меблів. Завдяки їй меблеві вироби кілька місяців виділяють приємний аромат. Відомо, що для полірування деревини використовуються різного роду політурні склади та речовини. Ясна річ, що для ароматичного полірування використовуються ароматичні речовини, переважно смоли, які в результаті полірування втираються в структуру дерева. Використання політур має технологічно-функціональне значення: вони сприяють швидшому і якіснішому, ніж без них, поліруванню. Якщо ароматичні політури здатні допомогти ще й якості полірування, то це – їхній величезний плюс. Якщо ні, то вдаються до подвійного полірування. Спочатку за допомогою політур, що гарантують якість полірування, передусім тих, що не мають запаху (приміром, льняне чи конопляне масло), а потім додатково втирають методом полірування ароматичні речовини.
Невідомо, які ароматизатори для дерева використовують французькі меблярі – природні чи синтетичні (вони це втаємничують), – але відомо, що з природних може з такою ціллю використовуватися, приміром, росний ладан. Це – затверділий воскоподібний сік, що випливає з надрізів у стовбурах деяких порід дерев у Північно-Східній Африці та на північно-східному березі Аравії. Має приємний запах. Росний ладан містить в собі, крім смоли, ефірні олії. Він застосовується в парфумерії, медицині, його додають і в політури для полірування дерева.
Більш стійкий і тривалий пахучий ефект досягають меблярі, які просочують деревину ароматами в процесі її висушування. Відомо, що так чинять на деяких італійських меблевих виробництвах, зокрема таку технологію практикує компанія «Rattan Wood». Ніжні пахощі виробів з такої деревини відчуваються близько року. А щоб користувачі такими меблями могли й далі отримувати задоволення від їхніх пахощів, у комплекті до них пропонується й флакон з ароматичною есенцією точно такого ж запаху. Такі есенції ще називають меблевими духами.
За допомогою запаху навчились створювати меблі і з композитних матеріалів, які імітують запах натурального дерева. Приміром, таку технологію винайшли японські вчені: вони створили особливий термопластик на основі метасилікату магнію (аналог тальку). На його поверхню наноситься пахуча речовина з потрібним запахом. Відомо, що вже знайшлися меблярі, які готуються налагодити серійне виробництво меблів, які приємно пахнутимуть нескінченно довго. Є й інший підхід до імітації масиву: створення композиту, в якому поєднані деревна тирса й поліпропілен. Вийшов пластик із запахом деревини.
Ароматизація мʼяких меблів

Надати пахучості мʼяким меблям, ясна річ, простіше, ніж корпусним, бо ароматизовувати оббивальний текстиль – все одно, що ароматизовувати парфумами одяг. Потрібно тільки придбати меблевий дезодорант, або, як уже зазначалося, меблеві духи. Недолік такої ароматизації в тому, що запах тримається кілька годин, а використовувати дезодорант можна тільки для виробів з текстильною оббивкою. Значно триваліший пахучий ефект досягається, якщо ароматизовувати тканини підчас ткання, а ще ліпше – під час сукання ниток.
Прийоми ароматизації тканин давні. Французи стали законодавцями мод в ароматизації тканин. Ще 1747 року була заснована фірма «Galimard», яка займалася випуском парфумованих рукавичок в промислових масштабах. Ароматизовувалися рукавички двома способами: за допомогою пудри й методом просочування тканин і шкіри рідкими ароматизаторами. У час сучасних технологій знайдені більш ефективні способи ароматизації тканин.
Розроблена за новими технологіями тканина містить мільйон мікрокапсул із натуральними ароматичними есенціями квіткових ароматів – від лілії і розслабляючого запаху лаванди до фантазійного запаху, створеного для знищення неприємних запахів поту й тютюну.

Принцип дії ароматизованих добавок аналогічний копіювальному паперу: тканина покрита поліуретановими мікрокапсулами, в яких містяться ароматичні речовини. В результаті руху або контакту з тканиною мікрокапсули руйнуються, виділяючи 50% ароматизатора і 50% водної субстанції. Така технологія «ароматизації на вимогу» означає, що ця система буде працювати при багаторазовому застосуванні. Такі тканими називають «розумними». Виробники трикотажу використовують ароматизовану добавку барбадоської вишні, багату вітаміном С і знамениту своїми властивостями зміцнювати імунну систему.
Фахівці однієї італійської компанії запропонували унікальну систему для ароматизації шкіряних мʼяких меблів. Шкіру просочують парфумом ще при розкрої. Покупцеві пропонується вибір із десяти ароматів: морська свіжість, зелений чай, тальк, шоколад, мирта, груша та інших. Якщо клієнта не влаштує жоден пропонований аромат, фабрика підбере для нього запах індивідуально.

Застосовується ще один спосіб ароматизації мʼяких меблів. Назвемо його матрацним. Бо ароматизуються матраци. Під час їхнього виробництва. Виробники додають до основних матрацних наповнювачів пучки материнки, меліси, мʼяти, набивають їх евкаліптом і валеріаною. Коли людина лягає в ліжко , подушка або матрац нагріваються і починають виділяти «пахучі» молекули (одорант). Як тільки людина залишає ліжко, аромат зникає.

Ароматизація меблевого ритейлу
Відомий багатьом запах свіжої ДСП здатний не тільки зіпсувати враження від меблевого виробу, але й зовсім віднадити ваших екологічно налаштованих клієнтів від повторного відвідування магазину. Хімія, шкірозамінник, клей, а також різні інші фабричні запахи, викликані обробкою матеріалів, створюють враження про низьку якість продукції. Уявіть, як зміниться ставлення до меблевих виробів, коли клієнти відчують аромат благородних порід дерева й дорогої шкіри. Ароматизація меблевих магазинів салонів, дизайнерських студій застосовується, щоб підкреслити винятковість продукції, викликати у відвідувачів позитивні емоції, спогади, виділити якийсь бренд серед конкуруючих й посилити уявлення відвідувачів про якість товарів.
Ароматизація також створить атмосферу комфорту й домашнього затишку, в якій покупцеві буде набагато легше прийняти рішення про покупку. Ароматизацією торгових площ можна досягти й інших цілей: клієнти уже на вході зрозуміють, що вони потрапили до престижного, елітний меблевого магазину; завдяки приємним ароматам можна затримати відвідувачів у магазині, збільшивши шанси на те, що вони обовʼязково зроблять покупку, причому на більшу суму, ніж розраховували до входу в магазин. Тому маркетинг за допомогою ароматів – незамінний прийом, адже нюх людини працює завжди. Аромомаркетінгові композиції діють на підсвідомому рівні, особливо сприйнятливі до них жінки – основна цільова аудиторія меблевого бізнесу.
Якщо торгова площа розділена по відділах: наприклад, меблі для спальні, кухні, вітальні, то можна ароматизувати кожен відділ відповідним йому ароматом, щоб викликати у клієнтів асоціації з затишком домівки й приємні спогади з минулого. Так, для спальні застосовується запах ванілі й троянд, теплий настрій кухні характеризують аромати кориці або щойно спеченого печива, а запахи шкіри, сигари й каміна підкреслять гостинність і благородство вітальні.
Якщо докласти зусиль, підготувати експозицію й торговий персонал, то приємний запах допоможе збільшити обсяг продажів у меблевому салоні на 10-15%. Вибір ароматів для магазинів залежить від віку й статі цільової аудиторії, а також від специфіки меблів і бренду. Наприклад, жінки віддають перевагу легким і свіжим природним ароматам. Якщо використати при вході в магазин аромати дерева й свіжості, вони підкреслять якість і натуральність меблів.

Підбираючи аромат для покупців-чоловіків, наприклад, якщо ви продаєте дорогі кабінети, орієнтуйтеся на важкі, «щільні» запахи шкіри, сандалу, натурального дерева цінних порід (амбра, кедр). Якщо орієнтуватися на продукцію, то самі меблі й матеріали їх виготовлення підкажуть варіант ароматизації. Наприклад, магазину з корпусними меблями економ-класу доречно «замаскувати» синтетичний запах ДСП ароматами натурального дуба, свіжоспиленої деревини. Підійдуть ті аромати, які «приглушують» дешевизну меблів: свіжа трава, ялина, трави Провансу. Природні запахи підкреслюють екологічність виробництва. А ароматизацію торгових приміщень з ексклюзивними меблями ручної роботи краще виконувати з використанням пахощів пачулі, сандалу, які підкреслюють престиж.
Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації