Усі, хто практикує у меблевому чи іншому бізнесі, добре знають, що таке додана вартість, але не всі розуміють, що таке додана реальність, точніше – доповнена реальність, а тим більше працюють із нею. Отже, є нагальна потреба хоча в загальному розповісти про цю віртуальну річ, котра може стати помічною, коли є потреба ефективно реалізувати власну продукцію, що ми й зробимо в пропонованій публікації.
Зробимо за допомогою Антона Потіхи, який може надати вам у користування цю доповнену реальність, адже очолює стартапну компанію «ARbrowser», котра розробила й пристосувала для бізнес-потреб інтернет-платформу доповненої реальності. До речі, саме абревіатурою AR доповнена реальність позначається як результат введення в поле сприйняття будь-яких сенсорних даних із метою доповнення відомостей про оточення й поліпшення сприйняття інформації.
Довідка

З доповненою реальністю (Augmented Reality, AR) людство широко ознайомилося завдяки суперпопулярній грі Pokemon Go. На екрані смартфонів, окрім реальних об’єктів і суб’єктів, з’являлися монстри, «накладені» за допомогою AR.
Серйозні гравці ринку теж звернули увагу на новітню технологію. Компанія «Apple» відкрила стороннім розробникам можливість створювати та продавати для iOS-пристроїв програмне забезпечення на основі доповненої реальності (ARkit). За «яблучною» корпорацією підтягнувся і «Google» (ARcore).
Доповнена реальність – це фактично звичайна реальність, в яку додана цифрова графіка − накладені на реальні фізичні об’єкти текстові написи. Їх можна побачити, наприклад, якщо ви користуєтеся окулярами Google Glass чи іншими схожими пристроями. Своєю чергою, віртуальна реальність (VR) – це повністю цифровий (фактично не наявний) світ.
Змішана реальність (MR — Mixed reality) – це суміш AR та VR, тобто цифрові віртуальні об’єкти – ніби частина реального світу, хоча насправді вони є тільки на дисплеї смартфону. Забезпечує це диво комплекс із великої кількості високотехнологічних датчиків та потужних комп’ютерних обчислень.
На жаль, термін «доповнена реальність» наразі настільки розповсюджений, що ним також називають і змішану реальність. Цей термін використовують як «Apple», так і «Google», тому більшість людей просто не думають про різницю між комп’ютерною графікою, яка надає певну додаткову інформацію щодо об’єктів реального світу, та комп’ютерною графікою, яка виглядає як частина світу перед вами.
Щоб підвищити якість роботи AR, телефон має збирати величезний обсяг інформації про найближче навколишнє середовище. Різноманітні додаткові камери допомагають це робити, але сам телефон має бути достатньо потужним, щоб обробити велику кількість даних у режимі реального часу. З іншого боку, для базової технології доповненої реальності достатньо стандартних камери і датчиків. Особливість якісної технології AR полягає в тому, щоб використати камеру телефону, яка відображає як 3D-простір, так і 2D-зображення.
Найновіше програмне та апаратне забезпечення робить елементи AR більш реалістичними, ніж будь-коли — від автомобіля, що рухається дорогою, до тривимірного зображення їжі, яку ви хочете замовити в меню ресторану.
На сьогодні більшість цих програмних додатків все ще працюють лише в демо-режимі, але неважко прогнозувати їхній потенціал. Фантастичні неіснуючі речі можуть перейти з віртуального світу в реальний, незалежно від того, де ви перебуваєте. Наприклад, за допомогою камери смартфону ви можете поставити у вітальні новий диван або «добудувати» у будинку ще одну кімнату.
Цілком очікувано електронна комерція опинилася вперших лавах тих, хто взявся освоювати доповнену реальність. Онлайн-шопінг попри всі незаперечні переваги має один великий недолік – у віртуальному просторі неможливо потримати в руках, промацати товар, який припав до вподоби. Отож ARbrowser – українська платформа (аналогів її немає в світі), яка дає виробникам змогу за допомогою інтернет-зв’язку на відстані демонструвати свої товари в реальному розмірі. Якщо говорити про меблі, то й із прив’язанням до конкретного місця чи інтер’єру. Сервіс компанії «ARbrowser» полягає у наданні в користування свого мобільного додатку, що дає можливість абоненту, який замовить у неї за певну плату такий сервіс, використовувати доповнену реальність для власних потреб. Бізнес-сервіс ARbrowser передбачає щомісячну оплату за користування платформою. Вартість залежить від кількості завантажених у доповнену реальність товарів, а також від того, чи використовує клієнт власний додаток, створений на базі платформи, чи ні. За допомогою ARbrowser можна буде збільшити продажі, щонайменше, на 20%, поділився оцінками експертів А. Потіха. Компанія «ARbrowser» вийшла на ринок на початку цього року й уже має понад 20 клієнтів − великих компаній-виробників і продавців меблів.
До речі, всіма знана компанія «ІКЕА» вже не перший рік успішно продає свої меблі із використанням можливостей доповненої реальності. Програма дає змогу обрати крісла, дивани, журнальні столики та «розмістити» їх у квартирі там, де захоче клієнт. Єдина умова – місце, де будуть «стояти» меблі компанії «IKEA», має бути порожнім. Щоправда, вона послуговується власною інтернет-платформою − IKEA Place , розробка й адаптація якої для потреб конкретної компанії коштує дорого. Послуга з надання в користування додатку АRbrowser, яку пропонує однойменна молода столична компанія, коштуватиме абоненту значно дешевше. Абоненту надається в користування адмінпанель платформи як атрибуту особистого кабінету, в якому він автономно й захищено може взаємодіяти з контентом доповненої реальності й самим додатком.
Може здатися, що меблярам можливості доповненої реальності потрібні доволі опосередковано, більшою мірою вони будуть помічними потенційним покупцям, які зацікавляться їхньою продукцією. Адже в чому найбільша складність для людини, яка має намір придбати кухню чи навіть стола або дивана? В тому, що їй важко уявно зрозуміти, наскільки пасуватиме конкретна річ тій обстановці, що вже створена в її помешканні. І навіть чи за габаритами такий диван стане там, де хотілося б його розмістити. Дослідження «Baymard Institute» свідчить, що при виборі товару в інтернеті половина (46%) покупців прагнуть отримати уявлення про справжні розміри покупки. І понад чверть із них (28%) помиляються у своїх уявленнях й очікуваннях. Через те, що споживачі не розуміють справжніх розмірів товарів при бажанні придбати їх через інтернет, частина з них відмовляється від онлайн-покупок.
Бувають випадки, коли найбільш прискіпливі клієнти погоджуються, аби їм привозили тільки для «примірки», скажімо, то й же облюбований диван. Якщо він чимось не вписується в помешкання, або в уяву клієнта, його відправляють назад у магазин чи на склад і привозять інший. Зовсім по-іншому буде, якщо запропонувати клієнту скористатися можливістю доповненої реальності. Він може прийти додому, зафіксувати на планшеті чи iPhone ту частину кімнати, де планує розмістити диван, або й усю кімнату, «витягти» із вашої асортиментної бази вподобану модель дивана й віртуально розмістити його в своєму помешканні, аби переконатися, що він там вміститься, пасуватиме до інтер’єру й загалом милуватиме око. Знову ж таки, користуючись можливостями додатку АRbrowser, одним кліком клієнт може змінювати колір і текстуру оббивної тканини, аби підібрати той варіант із вашої бази, який найбільшою мірою пасуватиме для конкретної обстановки. Може з таким же успіхом «припасовувати» інші наявні у вас моделі диванів. Більше того, якщо ви розповісте на своєму сайті про додаток АRbrowser , його можливості та як ним користуватися, то вашим потенційним покупцям не доведеться приїжджати до вас у шоу-рум чи меблевий салон: вони з максимальною ясністю й точністю, наближеністю до реальності зможуть вибирати меблі й купувати їх, не виходячи з дому. Зрозуміло, що компанія, розробник і власник платформи ARbrowser, надаючи її в користування компанії-абоненту, є технічним посередником між ним та його клієнтами й на цьому заробляє.
Додаток доповненої реальності – продукт інтелектуальний ще й у тому сенсі, що може підказувати користувачеві, в нашому випадку − покупцю, як краще облаштувати куточок із диваном, який він хоче придбати. Підкаже не лише кольори оббивки для інтер’єру, а й запропонує додаткові атрибути, які зроблять куточок більш функціональним. Приміром, відповідного дизайну крісло, торшер, тумбочку, варіанти освітлення та їх вмотивоване розміщення.
Для того, аби виробники, а відтак і продавці меблів, могли користуватися можливостями доповненої реальності, вони в обов’язковому порядку в асортиментну базу своєї продукції, що створюватимуть у своєму кабінеті на платформі ARbrowser, повинні викладати моделі меблів у 3D-форматі. Без цього не вдасться відтворювати їх у реальних розмірах в АR. Якщо у компанії з цим труднощі, «ARbrowser» готова і в цьому допомогти за певну плату, створюючи для партнерів об’ємні віртуальні моделі.
Кожен абонент, який захоче співпрацювати з компанією «ARbrowser», використовуючи її однойменну інтернет-платформу, може запросто створити свій мобільний додаток із простою системою керування вмістом, в якому передбачена можливість «драг & дроп» (перетягування віртуальних об’єктів із одного місця у інше), конструктор додатків, можливість створення 3D-моделей, збір статистики (для аналізу поведінки користувачів), online-оновлення.
Додаток ARbrowser стане й вашим рекламним помічником, адже може використовувати технології розпізнавання зображень та доповненої реальності, щоб зробити вашу рекламу яскравішою та надати набагато більше інформації про вашу продукцію, ніж могли ви раніше. Також ви зможете взаємодіяти із споживачами навіть через offline-рекламу.
− Я не відразу збагнув можливості й переваги пропозиції від компанії «ARbrowser», − додає до сказаного Антоном Потіхою експортер меблів Євген. – Але коли заглибився у тему, то зрозумів, наскільки доповнена реальність може прислужитися в експортних операціях нашої компанії. Перше, чим цікавляться потенційні закордонні продавці чи дистриб’ютори, коли пропонуєш їм співпрацю: «А як випрацюєте?» Тобто, з якою програмою чи яким інтернет-сервісом, тому що там виробники меблів і продавці послуговуються найпросунутішими ІТ-продуктами.
Кожен, хто працює в меблевому бізнесі знає, що мінімум місяць триває узгодження проекту із замовником − всілякі заміри-переміри, переінакшення дизайну тощо. Це тут, в Україні. А якщо замовник за кордоном, як у нашому випадку. Більше того, за океаном. Уявляєте, який це клопітний процес – скільки часу й коштів потребує?! І тепер прикиньте, як спростить процес доповнена реальність, коли з клієнтом можна узгоджувати всі нюанси меблевого облаштування його житла в себе в офісі, а не в замовника в Канаді чи Америці, прилітаючи до нього кілька разів. Словом, економія часу, коштів і нервів очевидна.
Ми ж додамо до сказаного, послуговуючись даними з відкритих джерел, що дослідники з компанії «Statista» підрахували: ринок доповненої (AR) та віртуальної (VR) реальності буде бурхливо розвиватися. 2016 року він сягнув 6,1 млрд доларів, а за підсумками минулого року зріс мало не вдвічі – до 11,4 млрд. Уже за кілька років, у 2020-му, доходи цієї нової галузі перевищать 143 млрд, а за підсумками 2021 року – сягнуть 215 млрд доларів.
За словами А. Потіхи, в Україні ринку з продажу та промоції товарів через доповнену реальність ще немає, але потенціал для його створення величезний: принаймні «ARbrowser» претендує на 1,5 млрд доларів у грошовому еквіваленті. З цього обсягу засновник стартапу виділив ринок меблів, який у нашій країні торік перевищив 500 млн доларів. А ринок меблів у Європі, куди «ARbrowser» має намір вийти найближчим часом, становить понад 60 млрд доларів на рік.
Стартап очікує гучного виходу на ринок окулярів доповненої реальності. Це буде наступна платформа, яка відкриє такі ж широкі можливості, як свого часу смартфон.
Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації