Природна привабливість картонних меблів

0
626

Створення картонних меблів передбачає технологічні особливості, відомі не всім, хоча знання їх може мати не лише пізнавальне значення, а й практичну користь для виробників меблів.

Зустріч із Оленою Суржиковою, керівником проекту «Юджин картон», що конструює і виробляє меблі з картону, відбулася в лабораторії, де конструктор і дизайнер такі вироби створюють. Це приміщення заповнене різноманітними виробами з картону і заодно слугує постійною виставкою-салоном меблів різноманітного функціонального призначення.

На передньому плані – картонний гарнітур: столик, обставлений стільцями. Це – моделі, що вже готові до серійного виробництва – конструкційно перевірені, по-дизайнерськи довершені, фізично випробувані. В одному кутку картонний стіл конструктора – за дизайном і виконанням просто-таки футуристичний витвір. Суто ексклюзивна модель – подарунок колег. В іншому кінці – робочий стіл директора, теж картонний, як і решта виробів. За дизайном він – строгий, за конструкцією має все, що й традиційний меблевий предмет офісу – відсіки, шухлядки тощо.

Інший куток – зона дитячих столиків, стільчиків, комодів – не іграшкових, а цілком пристосованих для вмеблювання дитячої кімнати. З меблів для дорослих бачу поряд із столом конструктора стелаж, тумбу-комод.

– Онде є ще й доросле ліжко, – каже пані Олена, – ота стелажна споруда стане ліжком, якщо із вертикального положення поставити її в горизонтальне. Конструкція ліжка набуває завершеності, якщо до неї додати ще шухляди для білизни, які прибирають, коли ліжко, ставлять сторчма і використовують як стелаж.

У лабораторії є також настільні лампи, настінні рамки, вішачки-плечики тощо; цікаві моделі картонних перегородок для зонування кімнат; кільканадцять моделей абажурів; стелажі, підставки, подіуми із категорії меблів торговельного, виставкового призначення.

– Наше меблярство почалося із виготовлення дитячих меблів, – повернулася до витоків пані директор. – І вже в ті перші вироби було закладено ключовий принцип картонного меблетворення – тимчасовість їхнього використання. Дитячі меблі найбільш переконливо підтверджують цей принцип: діти ростуть, змінюються їхні інтереси й уподобання, відповідно, треба оновлювати й умеблювання їхніх кімнат. Отож доцільніше, простіше й економічно вигідніше, коли непотрібними стануть меблі з картону, які на кілька порядків дешевші та які можна просто здати в макулатуру.

Зазвичай діти суворо застережені батьками щодо поводженнями з меблями – найперше, щоби не псували їх розмальовуванням, до чого дітлахи чомусь особливо охочі. Наші ж меблі – хоч і картонні, але більше сподобаються малюкам: застереження від розмальовування не тільки зайві, навпаки, дітей спонукають до розмальовування їх згори до низу. А картон до того ж такий зручний для розмальовування хоч олівцями, хоч фарбами, хоч фломастерами.

І ще важливо, що картонні меблі легкі, тобто не можуть травмувати дитину. До того ж малюку до снаги самотужки перенести з місця на місце стільчик чи столик, змінюючи обстановку в кімнаті на власний розсуд. Попри таку легкість картонні меблі – навіть дитячі – мають такий запас міцності, що стільчики, приміром,  витримають і вагу дорослої людини.

Ще одна категорія освоєних нами меблів за призначенням вигідна для тимчасового вмеблювання офісів компаніями, організаціями, котрі тільки-но на початку розгортання своєї діяльності, бізнесу. Ще нема коштів для соліднішого вмеблювання, а робочі місця для працівників уже потрібні, так само як і супутні предмети – стелажі, полиці, тумби тощо. За рік-другий розбагатіють – і картонні меблі, знову ж таки, здадуть у макулатуру, докладуть коштів і на їхнє місце придбають звичні офісні меблі тривалого використання.

Легка вага, розбірність конструкції й можливість простого й легкого складання – теж ключові особливості й переваги картонних меблів. Не можна не вказати і на їхню абсолютну екологічність – при виробництві не використовуємо ні клеї, ні фарби, ні інші конструктивні й опоряджувальні матеріали. Ця особливість актуальна для дитячих меблів.

Фактор легкості додає зручності в користуванні картонними меблями. Оцей мій робочий стіл слугує нам і виставковим експонатом. Аби його розкласти і скласти не треба навіть міцних чоловічих рук чи особливої вправності – сама можу впоратися з усіма його наворотами. І ще таке: якби таких випробувань складання/розкладання зазнав подібний стіл традиційного меблярства – із зʼєднувальними стяжками, кріпильними засобами типу гвинтів, шпильок, штифтів тощо, – то після двох-трьох монтувань-демонтувань геть би розхитався. А ті прості типи зʼєднань, які ми застосовуємо в картонному меблярстві, забезпечують стабільність форми й функціоналу. Особливо цінна така стабільність для виробів мобільного торговельного та виставкового призначення – стелажів, розкладок, стендів, – які доводиться регулярно то розгортати, то згорати.

Стануть наші меблі в пригоді й новоселам, молодим сімʼям, які ще не мають змоги придбати меблі своєї мрії. Картонні тимчасово повною мірою виконуватимуть ті ж функції, що й деревні, але для сімейного бюджету будуть не такими обтяжливими.

– Деталізуйте, будь ласка, деякі технологічні аспекти виробництва меблів із картону, наприклад, способи зʼєднання деталей.

– Не так і багато способів з’єднань ми використовуємо. Найпоширеніший – той, який використовують виробники картонної коробчастої тари: в одній картонній деталі роблять проріз, в який вставляють або виступ іншої деталі, або іншу деталь із таким самим прорізом – проріз у проріз. Для більшої міцності зʼєднання невеликі прорізи (висікання) робимо фігурними із внутрішніми виступами, котрі й забезпечують потрібну жорсткість уже шипового зʼєднання, бо вужчі вставки більше нагадують шипи.

Інший спосіб – із категорії того нового, що є забутим старим. Зʼєднання з використанням клинців. Наші предки такий тип зʼєднання деталей використовували найчастіше при виробництві возів: виступ однієї деталі з отвором в кінці вставляється у виріз іншої, а потім у той отвір, що у виступі, вставляється клинок, який не дає деталям розʼєднатися. У нашому випадку роль отого скріплювального клинка виконує плоска картонна деталька. Наші вироби із використанням цього дідівського способу зʼєднань конструюємо таким чином, аби клиноподібні зʼєднувальні вузли були з тильного боку. Втім, на бажання їх можна використовувати і як своєрідний елемент декору.

Оригінальний та ефективний спосіб – замкове картонне зʼєднання. Воно нам допомогло при створенні столика, який призначений для серійного виробництва. Його знімна картонна стільниця кріпиться до картонного підстілля у вигляді оригінальної тумби якраз за допомогою таких замків-защіпок. Рухомі язички на тілі стільниці втискуються в прорізи на тілі підстілля – і таким чином відбувається зʼєднання. Витягнеш пальцем язички із прорізів у тумбі – і стільниця легко знімається.

–Ні личкувати, ні свердлити, ні шліфувати, ні грунтувати-лакувати картонні деталі меблів не треба. А от такий вид опорядження, як фарбування, був би прийнятний для картонних поверхонь?

– Ми до цього не вдаємося, аби жодним чином не погрішити проти їхньої екологічності. Навіть «не довіряємо» фарбам на водній основі, які належать до екологічно безпечних покриттів.

Кому захочеться – на власний смак пофарбує меблі відповідно до інтерʼєрного оформлення помешкання. А ще краще, якщо декорує їх власними малюнками. А щодо дітей, то ті не забаряться це зробити. Втім, помітила, що є й такі люди, яким картон подобається якраз таким, яким його виготовили на обухівському комбінаті. Мабуть, тому, що картон має деревну основу, тож і коричнуватим кольором, і теплуватістю на дотик асоціюється з деревиною.

Від себе додам, що навіть використовуючи картон у його фабрично-промисловому вигляді, дизайнери компанії «Юджин картон» урізноманітнюють «обличчя» меблевих виробів. З цією метою для виготовлення окремих меблевих елементів – найчастіше висувних картонних шухляд – беруть картон із однобічним білим «ламінуванням», до якого вдаються на фабриці безпосередньо при виготовленні картону.

– Власне, кожен виріб –чи то меблевий предмет, чи якийсь побутовий аксесуар, чи дитяча розбірна іграшка – це передусім креативний витвір творчого тандему «конструктор – дизайнер», – веде далі розповідь пані Олена. – Для показового прикладу на підтвердження цього звернемося ще раз до столика із підстіллям-тумбою у формі колони, порожньої всередині. Вона може використовуватися як урна для скидання в неї непотрібних паперів під час ділових перемовин, виробничих нарад тощо. Для цього з кількох боків зроблені круглі отвори, які прикривають не цілком вирізані для їхнього утворення клапани, позначені усміхненими смайликами. І симпатичний, й практичний задум. Ідею такого стола з підстіллям-урною підказали нам екологи. В деяких екоорієнтованих компаніях у кабінетах стоять спеціальні ємності для збирання паперових відходів, а ми поєднали ємності для такого збору макулатури із столом, отже, можна, не встаючи із-за стола, непотрібні папірці скидати в підстілля.

– Чи є в технології картонного меблярства операції, котрі не потрібні при виготовленні традиційних меблів?

– Одна операція справді специфічна, це – бігування картону, тобто його ущільнення в місцях згинання, адже чого-чого, а згинів у конструкціях картонних виробів предостатньо. Власне, кожен картонний виріб своєї форми набуває якраз у результаті створюваної конструктором системи згинань картонних деталей.

Крім розкрійного плотера, який до того ж може виконувати й операцію бігування та ще з десяток потрібних маніпуляцій, ми використовуємо прес, який на відміну від плотера не викроює деталі, а висікає згідно із заданим шаблоном, а також робить у деталях прорізи для зʼєднання між собою деталей конструкції. Власне, це – віддалений аналог присадних операцій у деревних деталях.

– Картонне ліжко, стелажі, комоди, тумби вже є… А шафи пробували створювати?

– Була й така спроба. Той пробний екземпляр, який нас не повною мірою задовольнив, самі експлуатуємо. Не задовольнив дверцятами. Завіси ж для наших меблів непридатні. Дверцята у нашій шафі – викроєна з трьох боків фронтальна частина короба. Зачинаються-відчиняються методом перегинання по лінії бігування. Якраз цей момент і потребує вдосконалення. Але щодо відкритих шаф – без дверцят, то з ними проблем нема.

– Чи під силу картонному меблярству конструкції, які б із зміною порядку їх складання з одних і тих самих деталей змінювали б і своє призначення, наприклад, як у випадку трансформації ліжка в стелаж?

– Дякую за цікаву й перспективну підказку. Будемо прищеплювати ідею картонного трансформерного меблярства нашим конструкторам. Коли вони цим переймуться, коли це стане їхньою усвідомленою творчою потребою, тоді й буде результат. Бо вже переконалася: якщо ставиш перед конструктором чи дизайнером завдання, до якого у працівника не лежить душа, котре йому самому не цікаве, то результат буде вимученим і не тим, на який розраховуєш.

– А які ще можуть бути перспективними напрями розвитку картонного меблетворення?

– Гадаю, перспективним є розширення сфери використання картонних меблів. Приміром, наші меблі дуже вигідно можуть вписатися в організаційну технологію open space (відкритий простір) при влаштуванні якихось разових чи періодичних ділових чи розважальних заходів – презентацій, пресових конференцій, диспутів, дитячих ранків тощо. До речі, екологи вже просили нас забезпечити тимчасове вмеблювання майданчиків для проведення їхніх публічних заходів.

Можу стверджувати, що наші меблі – для молодих, адже передусім молодь віддає перевагу незвичному, нетрадиційному, екопривабливому.

– Ви використовуєте картон вітчизняного виробництва, переважно обухівський. Чи повною мірою він вас задовольняє, чи обухівські картонники виконують для вас спецзамовлення?

– Щодо товщини матеріалу, то послуговуємося стандартними для виробника розмірами. Для габаритних конструкцій, зокрема меблевих, використовуємо товстіший, жорсткіший картон, для невеликих виробів – тонший. Спеціально для нас картонний комбінат, наприклад, нарізає картонні листи ексклюзивного формату, який відповідає розмірам робочого столу нашого розкрійного плотера. Дуже приємно нам працювати із імпортним картоном, що нагадує плити із стільниковим наповненням, а за товщиною не перевищує півтора десятка міліметрів. Наразі через економічні умови ми не в змозі його закуповувати, а тому обходимося матеріалом вітчизняного виробництва.

Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації

[Голосів: 0 Оцінка: 0]