Харківська меблева компанія «Grand» практикує виробництво корпусних меблів практично всіх категорій та функціональних призначень. Але нас зацікавив недавно реалізований і презентований компанією проект меблів для ванної кімнати дизайнерки Ганни Істоміної. Зацікавив передусім тим, що авторка й виконавці цього проекту відважилися основним видом опорядження меблів обрати шпонування, що нами сприйнялося як доволі сміливе й ризиковане рішення.
Меблеве виробництво «GRAND» розробляє та створює сучасні авторські меблі під замовлення та реалізує всі дизайнерські рішення. Наявні власні виробничі ресурси дозволяють контролювати й відстежувати якість продукції на всіх етапах виробництва та дають можливість реалізувати нестандартні проекти.
Виконання клієнтських замовлень здійснюються на високотехнологічному обладнанні італійського виробництва, що дозволяє виконати індивідуальні проекти будь-якої складності.
Значна частина виробничих деревообробних операцій виконується вручну.
– Насправді, нічого ризикованого в тому нема, якщо досконало володіти відповідними технологіями, – заявляє керівник компанії Сергій Порохін. – Ми такими технологіями й потрібними для них матеріалами володіємо повною мірою, тому шпоновані меблі, зокрема й для ванних кімнат, виробляємо не вперше й виробляємо надійними та довговічними в експлуатації в умовах підвищених температури й вологості.
Оскільки наша компанія готує меблі під замовлення, то, ясна річ, орієнтується на смаки, бажання й потреби замовника. Цей меблевий проект також спроектований та реалізований із врахуванням запиту клієнта. До речі, в його будинку дві ванних кімнати, тому було замовлено два аналогічних меблевих набори. З тією лише відмінністю, що в іншого фасади не шпоновані, а фарбовані.
– Використовували готові шпоновані виробником плити?
– Ні, такий варіант для цих потреб не годиться. Шпонували самі. Шпонували нашу вітчизняну – коростенську – МДФ, підвищеної щільності з використанням гарячого плоскінного пресу італійського виробника «Sergiani» та клею для деревини Woodmax від концерну «Synthos» (Польща). Шпон можна використовувати будь-який із відомих видів – натуральний, штучний, конструйований тощо. Ми використали в цих меблях штучний шпон марки Veneer, виготовлений з швидко зростаючої деревини, який імітує текстуру різних порід, в тому числі цінних і екзотичних. Якісною відмінністю даного шпону є те, що він не повторює жодну із порід деревини й має свою чітко виражену структуру, малюнок і колір, що відповідає сучасним тенденціям і вимогам у виробництві дверей, стінових панелей, меблів..
– А личкували якими крайками?
– Не використали жодну із відомих, а личкували крайки смугами того ж шпону, яким шпонували плитні пласті. Верстатне личкування для цього не годиться – тут потрібна ручна робота. Досвідчений виробничник із використанням клею ПВА та спеціального пристрою для ручного личкування (утюжка) й високої температури його нагріву виконує шпонування крайки з високою якістю надійності.
– Якому етапу у виготовленні таких меблів, крім міцного приклеювання шпону, надаєте також важливого значення? Мабуть, захисту приклеєного шпону?
– Так, й неважко про те здогадатися. Поверхні шпопованих меблевих виробів для ванних кімнат потребують особливо надійного захисту від вологи. І тут важливо знайти найбільш підходящі для цього матеріали. Тобто з найвищим рівнем захисту. Ми використовуємо натуральний масляний лак європейської торгової марки Watco, в складі якого входить суміш тунгового, лляного та соєвого масел, які при обробці твердих порід деревини дають якісний захист від зовнішніх впливів. Тут також без ручної роботи не обійтися. Масляний лак втирається кількома заходами.
– А що стосується варіанту із фарбуванням фасадів, яка фарба для цього годиться найкраще?
– Ми використали фарбу італійської компанії «Milesi». Вона легко наноситься, не жовтіє з часом та не виділяє в повітря летких речовин. Ця фарба ідеальна для фарбування меблів для дитячих кімнат чи в інших об’єктів із підвищеними санітарно-гігієнічними вимогами.
Важливим є те, що фарба дозволяє волозі випаровуватися з деревини, але назад у деревину через себе її не пропускає, даючи при цьому можливість поверхні меблів «дихати», що збільшує їхню довговічність. Втім, кінцевий результат залежить не тільки від фарби, але й від дотримання технології, правильного вибору матеріалів. При цьому брати до уваги доводиться буквально все: породу деревини, наявне обладнання, конфігурацію виробів тощо.
– Чим керувалися, вибираючи сантехніку (умивальник) для таких тумб?
Функціональністю, авторитетністю бренду (назвіть його), естетичністю дизайну, потрібними розмірами. Інших якихось специфічних вимог до умивальника не було.
Коментарі фахівців
Олександр Горбовцов, експерт компанії «Байкал», який знає про шпон все, підтвердив слова керівника харківської меблевої компанії «Grand» Сергія Порохіна, що в забезпеченні вологостійкості меблів для ванної кімнати вибір типу шпону принципового значення не має.
– Шпон – матеріал-напівфабрикат, тому в будь-якому меблевому чи столярному виробі він вимагає роботи над собою. Крім приклеювання, ще й захисту його фасадної поверхні.
Скажу так: жоден вид шпону – навіть із якихось екзотичних надтвердих порід – не передбачає його використання там, де він буде піддаватися дії вологи. Тому ті меблярі, які, приміром, шпонують меблі для ванної кімнати, або справді ризикують, або впевнені, що не ризикують, якщо володіють технологіями й матеріалами (клеями та покривальними засобами) не тільки для надійного шпонування плитних матеріалів, а й для захисту шпонованих поверхонь. До речі, покриття шпону – це одночасно й захист, й опорядження його. Тому коли навіть нема нагальної потреби в посиленому захисті шпонованих поверхонь, їх все одно чимось покривають – принаймні з декоративною, естетичною метою.
Практично всі види шпону висушуються практично до одного рівня вологості, тому нема шпону, якого можна було б рекомендувати спеціально для покриття меблів для ванних кімнат. Кожен виробник, обираючи той чи інший вид шпону для меблів, які експлуатуватимуться в небезпечних для них умовах, думає над тим, експериментує, шукаючи найнадійніший і найприйнятніший для можливостей його виробництва, технічних засобів спосіб приклеювання й експлуатаційного захисту шпону.
* * *
Якщо знавці своєї справи стверджують, що для шпонованих меблів для ванних визначальною умовою їхньої експлуатаційної надійності є не вид шпону, а надійність захисту від вологи шпонованих поверхонь, то ми поцікавилися, що пропонують для цього вітчизняні постачальники опоряджувальних матеріалів і конкретно знана компанія «LTL group».
– Харківські меблярі повідомили, що для захисту своїх шпонованих меблів вони обрали масляний лак. Розкажіть, наскільки прийнятні в таких випадках загалом деревобробні масла, – попросили ми Марину Гейко, маркетолога компанії «LTL group».
– Любов меблярів до масел (олив), як деревоопоряджувальних матеріалів, зрозуміла: покриті ними поверхні красиві – масла не тільки не приховують природної краси, текстурного малюнку дерева, а ще й підкреслюють їх. До того ж, опоряджені маслами деревні поверхні не втрачають природності, натуральності, що називається «дихають», бо деревні пори при цьому не «законопачуються». Але така здатність до «дихання» є експлуатаційного слабкістю меблів, які використовуються в умовах підвищених температур та вологості, бо відкриті деревні пори сприяють руйнівному проникненню названих факторів. Промаслені поверхні меблів в умовах підвищених температур і вологості лише певний час радуватимуть своєю привабливістю. Через рік, а той швидше, волога зробить свою недобру справу, і привабливість зникне. Треба буде вдаватися до реставрації (зачищення) пошкоджених поверхонь (передусім, шпонованих) і повторного промаслення. І так щоразу. До того ж, масло має й ряд інших експлуатаційних слабкостей: воно вицвітає, не стійке до дії побутової хімії тощо. Тобто навіть меблі, що експлуатуються, на відмінну від ванної, в значно безпечніших умовах, все одно потрібно періодично повторно просочувати оливами, якщо саме таке опорядження для них обране.
Є варіант – його пропонує, ясна річ, і наша компанія як у вигляді опоряджувальних матеріалів, так й ефективних технологій їхнього використання – такої імітації масляних покриттів, що не фахівці її й не виявлять.
Технологія такого імітування передбачає використання морилок і лаків. Такі морилки наносяться на деревні поверхні, як і оливи, методом втирання. Створюють рустикальний ефект (зорову різницю сприйняття темних та світлих шарів деревини, котрі виділяються спеціальними фарбувальними матеріалами), аналогічний тому, який досягається використанням масел. І «законсервовується» цей ефект покриттям акриловим матовим лаком, який не вигоряє на сонці, не взаємодіє з вологою. Матовий відтінок посилює сприйняття опорядженої деревини, як необробленої. Отже в результаті таке опорядження буде справді зорово таким, що не відрізниш від масляного, але на відміну від справді масляного надійно захищатиме й незмінно декоруватиме деревні поверхні роками.
Підсумовуючи, скажу, що ми настійно не рекомендуємо використовувати масляні опорядження деревних поверхонь меблів, які призначені для використання у ванних кімнатах. Навіть, якщо виробники таких масел наділяють їх відмінними водовідштовхувальними характеристиками. Хто все ж їм повірив, той, мабуть, використовує такі масла недавно. Ще не встиг отримати від клієнтів рекламацій, що просочений маслом шпон «згорбатився», крайки відстали тощо.
Довідково
Попри застереження Марини Гейко, ми все ж зацікавилися тими маслами, яким виробники приписують відмінні водовідштовхувальні властивості. Найбільш переконлива в цьому сенсі легендарна американська компанія-виробник деревообробних олив «American Wood Oil».
Першим в асортименті її оливових продуктів, що здатні надійно протистояти волозі, стоїть унікальний продукт – масло тунгове, безколірне, шовковисто матове Clear Seal.
При самостійному використанні практично зберігає природний колір деревини. Поєднує всі переваги традиційних покриттів натуральним маслом із міцністю сучасних лакофарбових покриттів. Володіє відмінною водостійкістю, стійке до стирання й механічних навантажень, а також до впливу кислот, лугів, кави, вина тощо. У нього висока ремонтопридатність: можливість локального ремонту (реставрації) покритої маслом деревини.
Стародавні китайці використовували тунгову олію для покриття суден. Сьогодні «American Wood Oil» використовує формулу запобігання доступу води, яка ґрунтується на природних захисних властивостях смол та здатності тунгової олії глибоко проникати й ущільнювати дерево із середини.
У компанії «TIKKURILA» хороші водовідштовшуючі властивості приписуються опоряджувальному продукту SUPI OIL FOR FLOOR.
А компанія «Osmo UA» один із маслянистих продуктів свого асортименту напряму адресує виробникам меблів для кухонь та ванних кімнат. Це – непрозора фарба на основі масел і воску OSMO Dekorwachs Deckend, яка годиться для реалізації будь-яких колірних і стилістичних дизайнерських рішень при обробці внутрішніх приміщень. Вкрита такими фарбами деревина покращує свої природні якості: вона набуває стійкості до вологи й засобів побутової хімії. При нанесенні на ДСП або ДВП попереднє грунтування не потрібне.
Водовідштовхувальні властивості приписують своїм продуктам і виробники лляних деревообробних масел. Особливо із вмістом воску. Такі зокрема можна придбати у столичної компанії «Пеллі ЛТД».
Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації