Уже доводилося писати про те, що меблеві фасади, які є «обличчям» корпусних меблів, – головні чинники, які визначають не тільки стилістику, а й меблеву моду та меблевиробні тенденції. Тому саме фасадних новинок найбільше на меблевих виставках.

Меблева ручка – дрібний фурнітурний виріб, але її можна описувати різнобічно: і з матеріального боку, і з дизайнового, і з формотворчого, і з функціонального. В цій публікації ми зосередимося на ергономічній складовій меблевої ручки.

Меблі перш за все повинні бути зручними для експлуатації. Дизайн виробу й окремих його елементів безумовно важливий, але під час експлуатації на першому плані все ж ергономіка. Зокрема й меблевої ручки, котра повинна бути зручною для руки, оскільки нею доведеться користуватися щодня.

Мало хто замислювався, чим відрізняється ручка від руків’я. Руків’я – це частина інструмента, за яку його тримають. Ручка – предмет або його частина, спеціально призначена для обхоплення, захоплення або натискання на нього рукою при будь-якій  короткочасній дії: наприклад, для відчинення чогось – дверей, вікна, шухляди, шафи тощо.

Як відомо, в конструкції меблів використовують кілька різновидів ручок. Залежно від форми вони отримали самостійні назви: ручки-кнопки, ручки-планки, ручки-раковини й ручки-скоби (ручки-дужки) й так звані ручки-релінги. Окремий тип – це ручка фалева, або ручка-фаль, оснащена замком, який відкривають, повертаючи ручку або натискаючи на неї.

Ергономікою передбачені оптимальні розміри ручок для їхнього охоплення пальцями й рукою. При цьому мінімальний розмір отвору для дій пальцем, приміром, при відчиненні меблевих фасадів за допомогою ручок-раковин, становить 23 мм, кут, при якому досягається максимальне зусилля, – 35 градусів. Максимальним вважається зусилля в сім кілограмів. Є певні вимоги й до внутрішніх розмірів ручки-раковини. Так, ширина її отвору не повинна бути меншою ніж 75 мм. Максимум цього розміру не встановлюють, але оптимальним вважається 100 мм.

Величина ручки-кнопки, зручна для захоплення рукою, залежить від її форми.

Експериментально встановлено, що на дотик, без зорового контролю, надійно розрізняють близько 14 різних форм ручок. Якщо дві ручки однакової форми, але різного розміру, то вони повинні відрізнятися за величиною не менше, ніж на 20%.

До ручок-скоб для меблевих фасадів також висувають певні ергономічні вимоги. Так, мінімальний діаметр стрижня, за який беруться рукою, повинен становити 10 мм – при зусиллі відчинення дверей до 18 кг, а при значних зусиллях, наприклад, для ручки скрині з важкою кришкою – 22 мм. Внутрішній розмір ручки-скоби для захоплення її рукою (долонею) повинен становити 96-114 мм, а для захоплення пальцями – не менше 41 мм. Відступ ручки від поверхні, на якій вона закріплена, при захопленні рукою повинен становити 38-50 мм, а оптимальний відступ при захопленні пальцями – 22-30 мм.

Ручку-фаль у меблевих виробах застосовують нечасто. Основне її призначення – фіксувати фасади в зачиненому положенні, чого в меблях забезпечують за допомогою чотиришарнірних завіс. Фалеві ручки використовують і в деяких вбудованих меблях. До них також висувають ергономічні вимоги. Розмір такої ручки для відчинення натисненням руки (долоні) не повинен бути меншим ніж 108 мм. При відчиненні пальцями – мінімум 45 мм. Оптимальний кут повороту такої ручки для повного відчинення замка становить 40 градусів, мінімальний – 15 градусів. Найменша відстань поворотної частини ручки-фалі від площини дверей – 38 мм, а оптимальними для захоплення долонею вважаються 50 мм.

Інший важливий параметр, якому зазвичай не надають належного значення, – зусилля, необхідне для відчинення меблевих дверцят й висунення різних меблевих шухляд. Наприклад, зусилля при захопленні пальцями ручки-кнопки діаметром 10 мм не повинно перевищувати 1 кг, а при діаметрі 25-40 мм – 2 кг. При захопленні долонею ручки діаметром 60-80 мм, а також першими суглобами пальців ручки діаметром понад 80 мм зусилля не повинно перевищувати відповідно 5 і 10 кг. Виконання цих умов безпосередньо залежить від ширини меблевого фасаду, тобто від розміру плеча між віссю повороту й місцем встановлення ручки, або від розмірів шухляди, тобто від її маси в завантаженому стані. Важливо й те, як розташований висувний елемент меблів і на якій висоті закріплені ручки. Так, для рухів однією рукою у напрямку прямо-вперед оптимальний кут становить 60 градусів, а двома руками – 30 градусів. Тиск і зусилля витягування руки (вперед-назад) сильніші при русі збоку. Найбільше зусилля в положенні стоячи розвивається людиною при витягуванні предмета на себе. Сила тиску й тяги більші при зігнутій руці, ніж при витягнутій. А рух у бік сильніший тяги.

Всі ці параметри слід враховувати не тільки при проектуванні меблів, а і при виборі типів меблевих ручок.

* * *

У другій частині публікації ми поділимося результатом моніторингу ринку лицьової фурнітури, до якого ми вдалися, аби довідатися, що нині пропонують виробники меблевих ручок. Із величезної кількості ринкових пропозицій вирішили виокремити ті моделі, котрі оригінальні за формою й унікальні.

В асортименті добре відомого виробника меблевої фурнітури – компанії «Gamet» є така-от модель ручки-краплі (артикул KR0201). Вона з патинованої міді, виконана в класичному стилі.

Назва ручок-крапель свідчить сама за себе, вказуючи на їхню форму. У своїй конструкції вони мають рухомі або нерухомі елементи у вигляді краплі, кільця й інші пристрої, закріплені в одній точці. Цьому типу ручок властива сувора геометрична форма, завдяки чому ручка прекрасно вписується в будь-який стиль – від класичного до сюрреалістичного. Варто відзначити, що завдяки функціональності таку ручку використовують не тільки на фасадах, а й як комодну. Такими ручками зазвичай замінюють поламані меблеві або ручки, що втратили привабливий вигляд в результаті експлуатації. Але купують їх меблярі й для оснащення нових виробів. Як і врізна ручка, ця модель зручна тим, що компактна й щільно прилягає до фронтальної площини фасадів.

Не менш оригінальна й модель ручки-кнопки (опорядження «зістарена бронза», артикул KR1605) від того ж виробника. Виконана теж у класичному стилі. Зазвичай під ручками-кнопками розуміють ручки, закріплені на одному шурупі. Але також стилістично в цей розряд можуть потрапляти й невеликі за розміром ручки з невеликою міжцентровою відстанню (кріплять їх на два шурупи). Форма ручки-кнопки може бути різною: прямокутною, овальною, фантазійною. Приклад – оригінальна модель ручки-кнопки Ferretto 358-16 («зістарене срібло»), котра є в асортименті однойменної італійської компанії, а відтак і в переліку українського постачальника меблевої фурнітури – компанії «Kronas». Її виробник відносить до класичного стилю, хоча так і проситься визначення «промдизайн». Інший варіант цього артикулу – ручки-скоба в трьох варіантах опорядження. За стилістикою й виконанням нагадують ковані речі, які б пасували масивним меблям із штучним зістаренням деревини. Є в асортименті компанії «Kronas» і ручка-кнопка двоточкового кріплення, яка належить до різновиду, оздобленого керамікою. Це – класичні моделі, якими зазвичай комплектують дерев’яні фасади, що достовірно імітують текстуру натурального дерева. Найчастіше використовують їх як лицьову фурнітуру для кухонних меблів. Що ж до конкретної моделі GIFF8/120 AB/MLK, то вона в опорядженні «антична бронза», метал плюс фарфор, стиль класичний, виробник – компанія «GIFF».

Не менш оригінальну модель ручки-кнопки ми знайшли в каталозі лицьової фурнітури компанії «Меблеві технології». Вона металева, врізна потайна. Тут уже стилістика «модерн», опорядження «металік матовий». Бренд «Pamar».

Є оригінальні моделі і в такого знаного виробника лицьової фурнітури, як італійська компанія «Guisti», чия продукція є в асортименті багатьох вітчизняних постачальників імпортних меблевиробних засобів. Серед пропозицій інтернет-магазину «Партнер» нашу увагу привернула розкішна модель WMN 707.096.00GP в опорядженні «глянцеве золото», котра нагадує коштовну брошку. Вона переконливо підтверджує, що італійським архітекторам в усі часи був притаманний особливий підхід до творчості. Не виняток і меблеві ручки, які вирізняються вишуканістю, граціозністю й витонченістю. Особливу увагу італійська компанія з виробництва меблевої фурнітури приділяє якості продукції й використовуваних для її виготовлення матеріалів. Найбільш популярними серед них є патина, бронза, фарфор, срібло, а також античне золото.

Презентована «золота ручка» – різновид ручок-скоб, котрі є однією з найбільш універсальних модифікацій, які застосовують повсюдно вже багато років. Різноманітність декоративних покриттів, розмірів і дизайнерських рішень водночас із хорошими експлуатаційними характеристиками забезпечують стабільну популярність цих моделей.

На завершення не зайвим буде підкреслити, що більшість моделей сучасних меблевих ручок у меблярстві виконують дві ролі: крім функціональної, ще й декоративну Меблева ручка повинна пасувати меблевому корпусу за кольором, розміром і формою. Всі перераховані параметри суб’єктивні, а правила досить умовні. Ручки можуть бути елегантними, наближеними до класики або ж футуристичними. Все це вписується в сучасну концепцію дизайну інтер’єру, коли будинок і все, що в ньому, – це відображення індивідуальності.

* * *

Коментар керівника напрямку «меблева фурнітура» компанії «Kronas» Наталії Володько:

– В категорії «лицьова фурнітура» нині домінує стилістика мінімалізму з ухилом в індустріальний напрям – лофт і так званий промдизайн. Популярні нині матеріали для меблевиробництва або натуральні, або в опорядженнях, що імітують натуральні, – необроблене дерево, шорсткий камінь, бетон, метал. Позначилося це на колекціях плитних матеріалів, відповідно, практично всі виробники меблевих ручок відгукнулися на цю модну тенденцію своїми новими колекціями. Навіть ті, що здебільшого дотримувалися класичних стилів. Певна річ, і наша компанія не залишилася осторонь.

Якщо говорити про наші новинки, то насамперед скажу про італійський бренд «Citterio Line», продукцію якого ми першими представляємо в Україні. В їхній новій колекції є й суто лофтівські моделі, й такі, що виконані в так званому біодизайні – з імітацією природних мотивів (приклад: модель CITTERIO LINE 393С-23-128, метал, опорядження «матова бронза»). Є й у варіанті «кнопка» та інших видах опорядження. До речі, на тільки форма ручки має стилістичну ознаку, а й її опорядження: білий колір ближчий до мінімалізму, «нікель» – до хай-теку, «графіт» – безсумнівно лофтівський колір. Тут повною мірою проявляється тенденція лицьової фурнітури у відході від розкоші чи її імітації до простих, стриманих форм, але при цьому фурнітура не втрачає ознак добротності, стриманої добротності чи дорогої речі.

Мінімалізм, лофт – ці визначення характеризують й нову колекцію ручок польської компанії «Gamet». Як приклад, ручка-кнопка GAMET GR47-GPM25 (метал, опорядження – «патинована матова мідь»). Відзначу також прагнення наших клієнтів до використання в меблевиробництві брендових речей, приміром, меблевих ручок великих розмірів.

Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації

[Голосів: 0 Оцінка: 0]

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я