Без перебільшення, кожна компанія прагне експортувати продукцію, якщо цього ще не домоглася. Кожен меблевик про це мріє, знаючи, як нелегко проторувати стежку за кордон, скільки це забирає часу. Не всі, проте, знають, що нині є добровільні помічники в цій справі. Про одного з них − наша розповідь.
Це Офіс із просування експорту (ОПЕ), що не так давно створений ентузіастами й функціонує при Міністерстві економічного розвитку й торгівлі. Про його місію й можливості розповів Сергій Малиновський, керівник відділу консалтингу для експортерів.

Офіс із просування експорту є консультативно− дорадчим органом при міністерстві, який було створено як «єдине вікно» допомоги українським експортерам у виході на іноземні ринки. Стратегічна мета – допомагати українському бізнесу бути успішним на закордонних ринках шляхом розвитку експортних компетенцій українського бізнесу, промоції українських товарів і послуг за кордоном, сприяння в налагодженні співробітництва та партнерства між українським та закордонним бізнесом. Поки що діяльність Офісу фінансують донори, але є надія, що незабаром він отримає державне бюджетне фінансування.
Прагнення Офісу – надавати комплексну допомогу компаніям, що мають експортні амбіції. Що конкретно мається на увазі? Офіс із просування експорту надає допомогу компаніям незалежно від їхнього розміру й досвіду ведення зовнішньоекономічної діяльності. На якому етапі готовності до експортної експансії не був би той чи інший бізнес, компанія завжди може скористатися відповідним пакетом комплексної підтримки або повністю подолати весь запропонований шлях із фахівцями Офісу. Експерти Офісу розробили систему комплексного підходу до вирішення питань, пов’язаних із експортною діяльністю, який передбачає допомогу підприємствам у чотири етапи, – від розуміння готовності підприємства до зовнішньоекономічної діяльності до реалізації експортних прагнень за допомогою обраних зовнішніх експертів.
На першому етапі – перевірки готовності компанії до експортної діяльності – після успішного проходження тесту на готовність компанію буде запрошено для продовження комунікації й отримання консультацій під час індивідуальної зустрічі з фахівцями Офісу. Цей етап взаємодії передбачає отримання автоматично згенерованих рекомендацій за результатами тест, а також індивідуальні рекомендації щодо розвитку експортного потенціалу компанії за результатами зустрічі з фахівцями Офісу.
Другий етап − перевірка експортної ідеї. Маючи досвід у плануванні та реалізації зовнішньоекономічної діяльності, експерти Офісу зможуть надати рекомендації щодо втілення в життя ваших експортних ідей. Якщо плануєте представити свою продукцію на ринку певних країн, то фахівці Офісу зможуть у такий спосіб підтримати ваш бізнес:
- надати аргументацію щодо релевантності ідеї шляхом аналізу торговельних статистичних даних, наявного тарифного і нетарифного регулювання;
- вказати на можливі перешкоди під час реалізації ідеї;
- надати альтернативні ідеї відповідно до планів і потреб компанії.
На третьому етапі отримаєте допомогу в розробці плану інтернаціоналізації вашого бізнесу. Якщо компанія чітко визначилася, яку саме продукцію зацікавлена експортувати, а також обрала для себе пріоритетні країни та профіль потенційного партнера на цих ринках, то фахівці Офісу допоможуть спланувати подальші дії. Матимете персонального консультанта, який тісно співпрацюватиме із вашою компанією для провадження спільної роботи над плануванням виходу бізнесу на закордонні ринки. На цьому етапі фахівці Офісу допоможуть:
- за потреби скорегувати експортну ідею та сфокусуватися на тих чи інших напрямках діяльності;
- розробити покроковий план дій щодо виходу компанії на закордонний ринок;
- розібратися у різноманітті наявних інструментів для інтернаціоналізації бізнесу та надати поради щодо їх практичного використання.
І четвертий етап − допомога в інтернаціоналізації бізнесу, яка буде актуальною для компаній, які попередньо проаналізували ринки тих чи інших країн та чітко розуміють, якої компетенції не вистачає їм для ефективної експансії. Допомога в інтернаціоналізації передбачає надання такої підтримки:
- пошук надійних експортних консультантів із відповідною експертизою;
- допомога у визначенні обсягу необхідних для виконання консультантом робіт;
- медіація процесу співпраці з обраним компанією консультантом для досягнення максимального результату взаємодії.
Певна річ, передбачається і консультування компаній в індивідуальному порядку, втім, хотілося б освоїти й мультипідхід – аби потрібні послуги могли одночасно отримувати десять, двадцять компаній. З цією метою й започатковано співпрацю Офісу з просування експорту з Українською асоціацією меблевиків, яка полягатиме у створенні при УАМ кластера експортерів меблів. Вигода його очевидна: гуртом, у синергії краще вирішувати складні питання (а налагодження експорту є складним і тривалим процесом), ніж поодинці. До цього угрупування будуть запрошені українські меблевиробні компанії, які мають найбільший експортний потенціал та рівень готовності до зовнішньоекономічної діяльності. Далі вони сформують комплекс експортних пропозицій.
У фахівців Офісу є розуміння, як це правильно зробити відповідно до розуміння компаніями, членами кластеру, того, що їм потрібно. Образно кажучи, в ОПЕ знають, де «двері» на закордонні ринки та як їх відчинити, а які саме «двері» відчиняти − запропонують, коли знатимуть, що конкретно через них хочуть «пронести» майбутні експортери й на ринки яких країн вони націлені. Таким чином можна буде вибудувати повноцінну експортну стратегію, якою зможуть скористатися десятки компаній. Послідовність така: треба визначитися з ринками, які цікаві членам кластеру, вивчити бізнес-можливості на цих ринках, з’ясувати, які канали продажів можна задіяти для виходу на ці ринки, а вже опісля вирушати з торговельною місією для ділових перемовин або приймати іноземців у себе, брати участь у міжнародних виставках.
Члени кластера повинні розуміти, що Офіс не зможе профінансувати його створення і що доведеться їм більшу частину витрат брати на себе. Приміром, для координації діяльності експортного кластера потрібно буде наймати менеджера, який працюватиме в приміщенні Офісу. Хоча загалом участь у кластері безплатна – жодних вступних внесків. Консультації й експертизи фахівці Офісу також здебільшого надають безкоштовно. Треба зазначити, що ще до остаточного формування кластера Офіс із просування експорту почав надавати інформаційну допомогу членам Української асоціації меблевиків, котрі вже зараз могли б, маючи конкретні орієнтири, налагодити ділові стосунки з іноземними компаніями.
Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації