Для розпилювання деревини, ламінату, пластику й кольорових металів професіонали малого бізнесу найчастіше вибирають ручну дискову пилу або циркулярну пилу (про новинки цього інструменту ми не так давно розповідали). Це – один із найбільш затребуваних інструментів. Ефективність його роботи безпосередньо залежить від пиляльного диска. Їм, дискам, і приділимо пильну увагу в цій статті.

Речником у цій темі буде Валерій Зубов, експерт категорії  «Ручний та електроінструмент» столичного інтернет-магазину «З торгом».

– Чи не ускладнюємо ми тему, наголошуючи на правильності вибору пиляльного диска, адже кожна ручна пилка завжди продається з пристосованим для неї пиляльним диском?

– Але не кожен комплектний диск може годитися для того різання, яке потрібне вам. І в разі, якщо ви все-таки почнете пиляти матеріали інструментом, який не призначений для їхнього розпилювання або ж зовсім не призначений для такої роботи, то ви ризикуєте поранити себе, оточуючих, вивести з ладу обладнання та зіпсувати заготівку.

Найчастіше мені доводиться відповідати та запитання: «Як вибрати диск для циркулярної пили?», «Навіщо потрібна твердосплавна напайка?», «Який диск ріже без сколів?», «Як можна швидко й рівно розрізати дерево по волокнах?» тощо. Подібних запитань  безліч. На більшість із них можна відповісти, якщо докладно говорити, що таке пиляльний диск і як правильно його підібрати для циркулярної чи ручної пилки (причому роль відіграє не тільки зовнішній діаметр, але й діаметр отвору).

Треба знати тим, хто послуговується такими інструментами, й для чого дискові зуби виготовляють різної форми, чому їхнє число на різних дисках відрізняється та які виробники випускають найкращі диски для циркулярки.

     – Акуратність і точність пропилюваннязалежить від цілого комплексу її технічних характеристик…

– Так, і не в останню чергу значення має належна загостренність пили, метал, із якого вона виготовлена,  відповідність параметрам ручної пилки чи циркулярки.

Пиляльний диск – це витратний матеріал, і в залежності від специфіки роботи потрібна періодична його заміна. Міняти диск доведеться часто, якщо робота професійна й щоденна. Щоб пиляльний агрегат робив якісні, рівні пропилювання, тривалий час працював без перебоїв, потрібно ретельно вибирати витратні матеріали, передусім диски.

Саме від їхнього правильного вибору залежить якість виконаної роботи, а так само термін служби самого агретагу. Тому питання, як вибрати диск для циркулярної пилки, не є таким вже банальним.

Будь-який пиляльний інструмент – це травмонебезпечне, високошвидкісне ріжуче спорядження, де треба обов’язково дотримуватися правил безпеки під час роботи й завжди стежити за ріжучим диском, бо саме від нього залежить успішність і безпека виконання роботи.

Кожен виробник повинен гарантувати диску довговічність, збалансованість, стійкість до нагрівання, витривалість при навантаженнях.

Нині в Україні свою продукцію пропонують досить багато різних брендів – європейських, американських, китайських та українських виробників. Тут ми можемо сміливо розділити їх на дві категорії – компанії, що випускають професійний витратний інструмент і більш бюджетний (доступний) для побутових цілей або для разової роботи.

Для того, щоб зрозуміти, наскільки якісний диск ви купуєте, намагайтеся звертати увагу не на красиву упаковку виробника, а на наявність твердосплавної напайки.

– У чому ж полягає принципова відмінність?                   

– А в тому, що виробники якісного  інструменту виконують лазерну пайку при установці твердосплавних (побідитових) зубців. А деякі виробники недорогих пиляльних дисків, бува, навіть не користуються пайкою, обмежуючись склеюванням диска під пресом високого тиску. Або ж інший варіант: пайка застосована, але виконана вкрай не якісно.

Чим це загрожує в роботі? Після установки такого диска на циркулярну пилку можемо отримати «вертоліт», або, простіше кажучи, диск під час обертання робить «вісімку». Найперше – різ вийде нерівним та ще й із сколами. А якщо під час роботи ви будете перегрівати його, то такі «напайки»  просто відпадуть. При цьому є можливість завдати шкоди собі та інструменту.

Якщо говорити про перевірених виробників, я рекомендую такі бренди, як «Bosch», «DeWalt», «Metabo», «S & R». Намагайтеся звертати увагу на моделі не найнижчого цінового діапазону.

– Чи є пиляльні диски універсальні, котрі демонструють у різних випадках достатньо хороший результат?

– Такі диски є, але їхня ціна дуже висока, і часто основні параметри (тіло диска, його товщина, наявність напайок) більші за розмірами, ніж у дисків для роботи з конкретними матеріалами, а це суттєво збільшує їхню вагу, буде вимагати досить великої потужності двигуна циркулярної пилки і збільшеного посадкового отвору.

Тому знайти такий інструмент можна, але це не завжди по кишені й не завжди ваш інструмент зможе працювати правильно, оснащений такими дисками.  

Існує два основних типи дисків.

Монолітний диск. Може бути представлений у двох варіантах: із гострими, рівними зубами і з трохи зігнутими зубцями, що мають широку спинку. Перший варіант годиться як для м’якої, так і для твердої деревини, може виконувати як поперечні, так і поздовжні розпили. Другий варіант більше орієнтований м’яку деревину. Зуби монолітного типу не зовсім надійні, вони швидко затупляются.

Твердосплавний диск. Розпилювання матеріалу пиляльними дисками з таким типом зубів виходить рівним, якісним, а найголовніше – зуби набагато довше служать, заточуються з меншою періодичністю.

Чим ще треба керуватися, обираючи пиляльний диск?

– Треба чітко знати для якого типу робіт він вам потрібен: для поздовжнього чи поперечного розпилювання; для роботи з яким матеріалом: деревом, плитами, алюмінієм або пластиком; робота буде разовою чи  багаторазовою.

Завжди підбирайте диск під розміри, які максимально можуть бути встановлені на вашу пилку чи циркулярку. Тут необхідно брати до уваги кілька параметрів:  зовнішній діаметр, діаметр посадкового отвору, товщину диска й кількість зубів. Наведу елементарний приклад – ваша пила використовує диск діаметром 250 мм з посадкою 30 мм, а ви купуєте диск діаметром 254 мм, тож для установки більшого диска вам необхідно зняти деякі елементи захисту, а це в першу чергу суперечить техніці безпеки.

Внутрішній діаметр придбаного вами диска може не відповідати посадковому отвору для насаджування його на вал. Наприклад, діаметр придбаного диска 30 мм, а посадка на валу 20 мм. Якраз такий варіант прийнятний: у більшості дисків у комплекті передбачені перехідні кільця, завдяки яким диск ідеально сяде на тонший  вал і не спричинить розбалансування під час роботи.

Завжди відштовхуйтеся від потужності вашої пилки. Чим більше зубів на диску, тим чистішим буде різ, але це, на жаль, збільшить навантаження на інструмент і за невисокої потужності двигун просто може згоріти.

Вибираючи пиляльний диск під конкретну операцію, необхідно звертати увагу на такі критерії:

  •  на конструкція ріжучого елемента;
  • на розмір зовнішнього дискового діаметра;
  • на кількість і тип зубів на пиляльному диску;
  • на кут нахилу зубів;
  • на товщина полотна.

Отже, кут нахилу зубів. Передній кут зуба впливає на якість розпилювання. Чим більший передній кут, тим із більшим зусиллям зуб входить в заготівку, збільшуючи силу та швидкість різання.

Розрізняють ще позитивний і негативний кути зуба. Позитивний – це швидкий, легкий різ, диски з таким кутом зуба відмінно годяться для виконання прямих різів дерева, добре працюють у ручних дискових пилках. Завдяки цій формі створюється достатнє зусилля для притискання інструменту до заготівки. Зуб із негативним кутом для більш складних розпилів, демонструє гарні результати в роботі з пластиком, м’якими металами, твердими породами деревини. Часто використовується в торцювальних пилках.

Тепер коротко розповім вам про форму зубів і на що вона впливає.

Мінливий зуб (позначається  WZ ). Дуже добре дає раду як твердій, так і м’якій деревині, кулястим і полімерним матеріалам, дає чистий різ, легко точиться та рекомендується для «торцівок», якщо зуб має негативний кут нахилу.

Плоский зуб (FZ) оптимальний для швидкого й глибокого розрізу цільного дерева;

Трапецевидний зуб (TZ)  ідеальний для різання алюмінієвих, мідних, латунних і пластикових профілів, а також панелей із різними типами покриттів, МДФ та інших деревних матеріалів. Гарантує ідеальний різ.

Притуплений плоский зуб  (FZ/FA) в основному використовується в будівельних і професійних настільних дискових пилках, а також в ручних цього ж класу. Широко застосовується для будівельного лісоматеріалу, опалубки, дерева з цвяхами або різного роду твердих структур. Ця форма вважається однією з найсильніших.

Трикутний вигнутий зуб (DZ/HZ) – оптимальний вибір для меблевих виробництв, особливо добре ріже облицьовані плити. Під час різу не залишає сколів на поверхні.

Наведені типи зубів є найбільш поширеними й зустрічаються в більшості виробників за винятком бюджетних торгових марок.

Ще не слід забувати, що не тільки форма зуба буде впливати на швидкість вашої роботи, але й діаметр диска, його товщина, а також кількість зубів. Для поздовжнього швидкого різання досить буде диска із середньою кількістю зубів (від 24 до 36), а щоб отримати чистий, якісний різ не тільки звичайного дерева, а й плитних меблевих деталей або ж іншого роду матеріалів, кількість зубів в залежності від діаметра диска може бути від 48 до 100 штук. Ще раз підкреслю: перед вибором диска перше, на що слід звернути увагу, – потужність вашої пилки.

Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації

[Голосів: 7 Оцінка: 3.9]

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я