Випрямна фурнітура, або випрямлячі (вирівнювачі, стяжки-випрямлячі, коректори фасадів, натягачі – як тільки не називають меблярі ці пристрої, використовують здебільшого виробники шаф-купе та міжкімнатних дверей для запобігання жолобленню габаритних дверних полотен, а також для виправлення уже пожолоблених. Втім, і вимогливі до своєї продукції виробники інших корпусних меблів послуговуються вирівнювачами. Для стабілізації не тільки меблевих фасадів, а й стільниць.

Скласти меблі так, щоб вони мала привабливий зовнішній вигляд і, що дуже важливо, були зручними в експлуатації, досить непросто. Особливо складний в цьому процесі монтаж дверей і фасадів. Але саме двері і є тією частиною окремих шаф, гарнітурів, яка забезпечує товарний вигляд меблів і комфортну їхню експлуатацію. Якщо двері погано зачиняються й між ними утворюється значна щілина, то це не тільки надає неохайного вигляду всій кімнаті, але ще й стає небезпечним для речей, які зберігаються в шафі, тому що їх може пошкодити міль, що легко проникає в цю щілину. Багаторазові марні спроби зачинити такі двері щільно викликають не надто приємні емоції у власників шафи.

Деформацію фасадів із плитних матеріалів спричиняють напруження, створювані плівкою ПВХ або пластиком після облицювання, що особливо проявляються при певній комбінації розмірів виробу та  його товщини. Для компенсації можливої деформації деталей можна збільшувати кількість завіс або намагатися проектувати деталі за змогою не дуже великих габаритів. Але все ж найчастіше вберігають габаритні фасади застосуванням вирівнювачів.

Особливо уважно слід розраховувати розмір деталей, виготовлених із матеріалу що не має із зворотного боку покриття, а також вставок в двері шафи-купе залежно від застосовуваної розсувної системи, товщини вставки, покриття вставки, щоб уникнути вигинання деталей і вставок під дією власної ваги і під впливом додаткового напруження, яке виникає внаслідок покриття деталей плівкою ПВХ або пластиком. Тож бажано деталі великих розмірів використовувати із нерухомим кріпленням, бо при рухомому (зокрема, фасадному) вони можуть не забезпечити необхідної жорсткості (деталь, один із розмірів якої близько 1000 мм, вже схильна до помітного вигинання). Також особливу увагу слід приділяти збірним деталей зі вставками із скла та дзеркала.

Меблевий чи дверний вирівнювач – це не окрема деталь, а комплект.  Не важко здогадатися, що така фурнітура металева – сталева, якщо точніше. Втім, деякі елементи можуть бути і в пластмасовому виконанні.

Найвідоміший виробних таких пристроїв – компанія «Häfele». Чи не найпопулярніший й найпоширеніший її дверний вирівнювач – моделі Planofit. Запобігає жолобленню дверних полотен і вирівнює викривлені дверні полотна. На одне дверне полотно, якщо воно ширше ніж 600 мм, рекомендується використовувати два комплекти випрямної фурнітури. У двері меншої ширини можна врізати один вертикальний Planofit − по центру.

Комплект поставки:

  • різьбова штанга із сталі, без покриття (1 шт.);
  • захисний профіль з чорної пластмаси (1 шт.);
  • натяжні деталі з цинкового лиття, без покриття (2 шт.);
  • шестигранні гайки з підкладним шайбами (2 шт.);
  • заглушка для натяжних деталей з чорної пластмаси (2 шт.);
  • утримувальні пластини з чорної пластмаси (4 шт.).

Ніби нічого складного в цьому виді меблевої фурнітури немає. По суті, це довгий сталевий штир із різьбленням і дві чашки, в яких штир фіксують гайками.

Звісно, основна деталі такого комплекту – різьбова штанга та натяжні елементи. Якраз вони, утворюючи натяжний момент вздовж деревної деталі, стабілізують її, не даючи вигинатися або вирівнюють полотно, що вже пожолобилося чи прогнулося. Втім, виробник зауважує, що вирівнювачі не використовують для фасадів із масиву твердих порід.

Монтаж вирівнювачів простий:  різьбоваву штангу встановлюють у профрезерований паз шириною 10 мм та глибиною 8 мм. Чашки встановлюють в отвір діаметром 35 мм та глибиною 12,5 мм.  Після цього потрібно закручувати гайки звичайним ріжковим ключем, щоб або стягнути їх, або розтягнути (залежно від того, в який бік прогнулися двері). Коли регулювання закінчене, весь цей механізм закривають декоративними пластмасовими накладками.

Принагідно зауважимо, що в європейській і світовій практиці «планофіти» використовують не тільки для випрямлення викривлених дверей шаф, як здебільшого у нас, а встановлюють безпосередньо при виготовленні шафи, щоб запобігти викривленню високих тонких меблевих фасадів. Більше того, в європейських умовах на великі двері ставлять не два вертикальних «планофіти», а навіть чотири (два по горизонталі й два по вертикалі) − щоб отримати можливість регулювати двері в будь-якій площині. Однак у наших реаліях цей варіант буде занадто дорогим для більшості користувачів.

Виробник зауважує, що систему Planofit не рекомендується використовувати для деревини твердих порід. А чому? Адже вироби із твердих порід деревини також можуть жолобитися, прогинатися, − цікавлюся у Сергія Панасюка, менеджера інтернет-магазину меблевої фурнітури «Ferme».

– Компанія «Häfele» не те що не рекомендує – вона застерігає, що її випрямляч не годиться для твердих порід. І це тому, що ні метал, з якого виготовлений випрямляч, ніж крок різьби стягувального вузла не розраховані протистояти тій силі вигинання, яку може демонструвати твердопородна деревина. Якщо фасад тонкий, то запобігти його вигинанню Planofit, може, ще й зміг би, а от випрямити вже деформований фасад із деревини твердої породи не спроможний.

Турецька компанія «Messan» пропонує свої моделі для дверних і фасадних полотен із ДСП та MDF. Вони теж металеві, проте не сталеві, а алюмінієві. Дві моделі випрямлячів у цього виробника: врізний METGER-2200 та універсальний ALGER, однобічний та двобічний. Мінімальна товщина дверного полотна − 16 мм.

Монтаж випрямлячів METGER-2200 практично такий самий, як «планофітів»: різьбову штангу встановлюють у профрезерований паз шириною 10 мм та глибиною 10 мм. Чашки встановлюють в отвір діаметром 35 мм та глибиною 12,5 мм.

Звісно, в Україні можна знайти вирівнювачі й інших виробників – від італійських до китайських. Приміром, італійську сталеву модель ОММ серії TN100 так само використовують для профілактики прогинання фасаду, а також для відновлення деформованих фасадів.  Декоративна заглушка − світло-сірий пластик (в комплекті) – забезпечує акуратний естетичний зворотний бік фасаду. Його можна застосовувати в фасадах будь-якої цінової категорії, в тому числі преміум-класу. Має зручний доступ до регулювального механізму. Стрижень втоплений у тіло панелі. Немає необхідності використовувати додаткові фіксатори стрижня. Регулювання натягу в центрі механізму ключем №8. Забезпечує зручне регулювання вже встановлених дверей.

Загалом ця італійська  компанія виробляє найрізноманітніші за способом встановлення й дизайну натягачі фасадів, які не псують вишуканий вигляд дверей і мають комфортабельний доступ до точки регулювання. Ці приховувані натягачі монтують, звісно, безпосередньо в дверне полотно перед фінішною обробкою. Зазначені пристрої встановлюють у фасади різної цінової політики − від бюджетних до бізнес-класу. Пріоритетом є те, що доступ до вмісту шафи в жодному разі не ускладнений.

Схожий механізм і у вирівнювача від компанії «Hettich». Кожну різьбову штангу відповідно з правою й лівою різьбою вкручують у гільзу із внутрішньою різьбою. Крім того, кожну штангу закріплюють за допомогою корпусу в отворах 35 мм. Обертанням гільзи забезпечують розтягнення або стиснення поверхні дверей. Прокручуванням затискної гільзи забезпечується напруга розтягу або натиску, таким чином перевіряють увігнутість або випуклість дверей. Використання захисних планок і плат дає змогу запобігти пошкодженню меблів і одягу.

В асортименті італійської компанії «Cinetto» кілька моделей коректорів фасадів – так вони йменують випрямлячі. Врізна модель BR21 із регулюванням згори та в чашці коректора. Передбачена можливість його підрізання на будь-яку довжину. Інші моделі відрізняються не тільки формою чашки, а й регулюванням – або тільки згори, або тільки в чашці. І тільки модель Integro із регулюванням посередині штанги (як у згадуваних «Hettich» та «ОММ»).

Є компанії-виробники розсувних систем для шаф-купе, котрі в комплекті пропонують і вирівнювачі дверних полотен. Зокрема такий підхід у турецької торгової марки «Stärke». Це − молодий, але вже визнаний лідер у виробництві розсувних систем і фурнітури для шаф-купе. Незаперечна якість, сучасний дизайн і функціональність − основні показники,  завдяки яким компанія пропонує свої розсувні системи для шаф-купе преміум-класу. Як вихідний матеріал для системи розсувних дверей використовують високоякісний алюмінієвий сплав АД 31. Завдяки сучасній технології анодування та інноваційним конструктивним рішенням з профілю «Stärke»  можна створювати двері для шафи-купе висотою до 3,5 м, шириною до 1,5 м і масою до 80 кг. Саме тому компанія й створила як супутню пропозицію для своїх розсувних систем GLATT вирівнювач дверних полотен під тією ж торговою маркою. А це тому, що на відміну від інших розсувних систем ТМ «Stärke», в цій системі не використовують профілі по периметру, тому для уникнення викривлення полотна при розмірі двері 2500 на 1000 мм і потрібні спеціальні вирівнювачі.

Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації

[Голосів: 1 Оцінка: 5]

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я