Яєчня на бетоні

0
115

Бетон стає настільки звичним меблевиробним матеріалом, що вже в моду ввійшли й сірі штучні декори під бетон для опорядження плитних матеріалів. Значно мірою сприяла такому активному вторгненню бетону – раніше виключно будівельного матеріалу – в меблярство й популярність в останні роки індустріального стилю лофт, який вельми дружний до суворого бетону, як і до його сірого «побратима» – металу.

В бетоні першими знайшли «партнера» виробники вуличних меблів та обʼєктів малої архітектури. Бетонні лавки, столоподібні й тумбоподібні обʼєкти справді часто можна побачити на вулицях і в парках наших міст. Головна їхня перевага – експлуатаційна, антивандальна надійність. Але також з бетону можна зробити повноцінну сучасну кухню… таке диво оминути увагою ми, звісно, не змогли.

Перші українські бетонні модульні кухні закреативила майстерня «МONE Studio», розповіли на стенді компанії, котра забезпечила проект необхідним для сучасної кухні функціональним вбудованим обладнанням американського виробництва, – вона й демонструвала бетонну кухню на виставці. Створювали її на замовлення, тобто з виставки відправили безпосередньо до власника. Він захотів мати у себе, скажімо так, вуличний варіант повноцінної кухні. Вбудоване оснащення її виконане, певна річ, із нержавіючої 304-ї «харчової» сталі. Та й моделі вбудованої техніки тут найостанніші: приміром, інфрачервоний гриль.

У виробництві такого обʼєкта використаний спеціальний армований бетон, який покритий гідрофобними речовинами – аби не вбирав вологу, до чого звичайний бетон загалом охочий. Детальне пояснення модульної конструкція теж не потрібне – можна легко комбінувати різні варіації.

Про фундаментальну солідність такої кухні свідчить її вага – близько 4 т. Хоча на вигляд вона не здається важковаговиком.

Бетон перед тим, як покривати вологовідштовхувальним засобом, як і, скажімо, масив дерева чи плитну поверхню, шліфують. Власне, якби не було акцентовано увагу на тому, що ця кухня із суцільного бетону, то при побіжному погляді можна було б подумати, що це – традиційна корпусна конструкція із опорядженням «під бетон», яке нині у моді. У виставковому варіанті між модулями, які непорушно стоять завдяки своїй вазі, помітні щілини, але при остаточному встановленні їх буде зароблено так, що робоча поверхня кухні матиме вигляд суцільної, монолітної.

До речі, бетонна кухня не обовʼязково може бути тільки звичного сірого кольору, а й у веселіших кольорах. Для цього в бетонну суміш треба тільки додати барвник. Якщо комусь до вподоби строкатість, можна кожен модуль виконати в іншому колірному відтінку.

Можливі варіанти і щодо щільності бетону. Якщо вона велика й поверхня добре відшліфована, то можна створити враження, що використаний штучний камінь. Якщо ж комусь хочеться, навпаки, підкреслити бетонне походження кухні як вияв оригінальності, тоді бетон може бути більш пористим, тобто схожим на звичний будівельний матеріал. Але все одно – покритий водовідштовхувальним засобом і більш пористий бетон позбудеться гігроскопічності.

Якщо кухня цілком із бетону – це несподіваний й сміливий виклик традиційному меблярству, то окремі її елементи із бетону багато дизайнерів почали використовувати на піку бетонного мейнстріму. Найчастіше такими монументальними роблять стаціонарні кухонні острови, що не тільки заощаджує кошти, які б знадобилися для придбання дорогих матеріалів (це і фактор здешевлення кухонного проекту загалом), а й надає широкі можливості для дизайнерської й меблевиробної творчості.

Є й інші приклади часткового використання бетону в кухонних меблях. Приміром, у кухні в стилі лофт можуть бути використані бетонні полегшені фасади, які за вагою такі ж, як і стандартні з MDF.

Бетонні вироби не належать ні до стандартних корпусних меблів, ні до серійних. Кожен з них зазвичай індивідуальний, багато в ньому ручної роботи. Простіше, коли меблевий виріб цілком відлитий і не потребує обробки. Зазвичай це стосується суто вуличних меблів. Складніше, коли є потреба додати бетонному меблевим виробам естетичності, тобто доопрацьовувати їх після відливання. Бетон обробляти значно складніше, ніж дерево, скло чи метал.

Чи не єдиний суттєвий мінус при виробництві бетонних меблів – у тому, що технологія виготовлення навіть малого елемента часом забирає кілька діб.

Як розповіли на стенді, де демонстрували першу модульну кухню з бетону, така незвична пропозиція не тільки не відлякує відвідувачів кухні, а, навпаки, якраз і приваблює. Найбільш зацікавлені уявно «приміряли» її до свого двору й просили зробити розрахунок, скільки б їм вона коштувала.

Дизайнери майстерні «МONE Studio» не просто так – не сіло, не впало – взялися за виготовлення бетонної кухні. Вони давно мають справу з бетоном, знають про цей матеріал все й люблять з ним працювати. Приміром, серед їхніх пропозицій є бетонні стільниці для меблів внутрішнього використання. За великим рахунком, і така бетонна кухня може мати інтерʼєрне використання – знову ж таки, в приміщенні, оформленому в лофтовій стилістиці. Така досконалість у поводженні з бетоном у студії забезпечена тим, що компанія має власні виробничі цехи для виготовлення бетонних виробів чи деталей для них, а не залучає до цієї трудомісткої справи підрядників. Тим більше, що технологи майстерні самі придумали й випробували рецептуру бетонної суміші для своїх меблевиробних потреб, запевнила Христина Малова, менеджер компанії.

– Залежно від призначення виробу характеристика бетону змінюється?

– Загалом ні. Та рецептура бетонної суміші, яка підібрана нами як оптимальна для виробництва предметів чи їхніх деталей навіть вельми складних форм, є універсальною. Додаванням пігментів можна забарвлювати бетон у різні відтінки, але то загальну рецептуру бетонної суміші не змінює.

– Скажіть, а загалом бетонні меблі вписуються в звичні для меблярства стилістичні визначення?

– Навряд чи, адже вони – абсолютно окремий меблевий напрямок. Мені здається, що загалом екстерʼєрні меблеві вироби не вписуються в стилістику, яка вирізняє та урізноманітнює меблі для внутрішнього використання. Може, тому, що бетонні меблі зазвичай сувори форм і змісту, їй притаманне обмежене використання меблевиробних матеріалів, часто це – взагалі мономатеріал. Звісно, стиль лофт – найрідніший для таких меблів, але стверджувати, що вони зорієнтовані винятково на нього, не можна. Знову ж таки, особливо коли йдеться про вуличні, садові й паркові меблі.

У майстерні є з десяток меблевих бетонних пропозицій: зокрема меблеві комплекти екстерʼєрного призначення (стіл і лавки). Тобто вуличні меблі з бетону вже звичні не тільки як елементи благоустрою міських вулиць і парків, а і в екстерʼєрі приватних садиб. Такі меблі досить гармонійно вписуються і в сучасні житлові інтерʼєри. Тому і в асортименті майстерні «МONE Studio» є кавові й журнальні столики, полиці, барні стійки.

Столики для зручності переміщення – з огляду на вагу –часто облаштовують коліщатами. Логічним є й використання бетону для підставок під телевізор або акваріум, адже до цих предметів висувають особливі вимоги щодо міцності та стійкості. І бетон їх повною мірою забезпечує. Пропонують столичні любителі бетону й меблеві комплектуючі: стільниці, про які вже згадувалося, вмивальники різних дизайнерських варіантів.

І, звісно ж, є у майстерні, про яку розповідь, дизайнерські вуличні лавки. В усіх виробах наявний фірмовий почерк, основа якого – лаконічність. І навіть якщо це – сірі, похмурі вироби, вони все одно наповнені душею їхніх творців і наділені характером. Полюбляють дизайнери майстерні комбінувати лавки із ємностями (вазонами) для зелених насаджень, інколи суворий бетон комбінують із «теплішим» деревом.

Загалом бетон – не такий уже «залізобетонний» матеріал, як нам уявляється, а досить податливий для меблевої багатоваріантності використання. Він дає можливість виготовити предмети меблів найрізноманітнішої функціональної спрямованості, що мають виразний і незвичайний зовнішній вигляд. Бетон для меблевиробних потреб за своїми технічними характеристиками (завдяки додавання в бетонну суміш пластифікаторів) досить пластичний, тож для виготовлення виробів складної конфігурації не потрібне спеціальне дороге обладнання. В основі – опалубний спосіб надання виробам будь-якої необхідної форми. Бетон – економічно вигідний матеріал, бо доволі дешевий порівняно із традиційними для меблярства матеріалами. Завдяки натуральним компонентам вироби з нього є екологічно безпечними для людини й навколишнього середовища.

Міцності й довговічності виробів із бетону позаздрять більшість меблевиробних матеріалів, окрім хіба що натурального каменю. Бетон «дружний» до більшості меблевиробних матеріалів й охоче з ними «вступає в союзи», особливо з натуральною деревиною, що ми вже наочно демонстрували на одній із світлин. Бетон «бере в друзі» й тканинні елементи, які додають виробам із нього більшої комфортності й теплоти. Приміром, якщо це – лавки чи стільці, то їхні сидіння й спинки можуть бути доповнені мʼякими елементами, зазвичай знімними, що для меблів, які експлуатують просто неба, є необхідним. І незнімними – у меблів інтерʼєрного призначення. Так само говорилося вже й про те, що бетон охоче змінює свій рідний колір на більш жваві барви й відтінки, які можна комбінувати. Важливий плюс для бетону – він абсолютно негорючий матеріал.

Як і дерево, бетон піддається практично тим самим методам обробки. Глянцеву поверхню отримують способом полірування. З матовою простіше. Структуровану поверхню одержують використанням наповнювачів (гравію, гальки). У кожному випадку вона буде іншою. А фактурною роблять, створюючи на поверхні рельєф методом штампування або різьблення по застиглому розчину. Бетонну поверхню можна облицьовувати мозаїкою із смальти або кераміки. Отже, яєчня, приготована на бетоні, вже перестає бути дивиною.

Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації

[Голосів: 0 Оцінка: 0]