Сучасна робототехніка ще мало присутня на вітчизняних меблевих та деревообробних виробництвах, але, як відомо, прогрес не зупинити, тож світові технологічні тренди рано чи пізно обов’язково стають й українськими.  Це добре усвідомлюють у компанії «Мaротек» із Дніпра, яка поставляє на український ринок  промислових роботів японської торгової марки «Fanuc» та імплементує їх у виробничі процеси.

Скажемо більше, посилаючись на директора ТОВ «Маротек» Руслана  Ткаченка: компанія була створена не тільки від усвідомлення того, що  треба йти в ногу з передовими світовими технологіями, а під тиском реальної необхідності автоматизації виробничих процесів зокрема і в галузі деревообробки.

Робототехніка – новий етап в історії компанії, котра починала з продажів вітчизняних  позиційних деревообробних верстатів, потім перейшла до постачання верстатів  із числовим програмним керуванням від провідних світових виробників і от постала перед необхідністю сприяти в роботизації  вітчизняних виробництв. Автомобілебудівники в усьому світі уже не уявляють своїх заводів без роботів, пора й деревообробникам до них підтягуватися.

– Сучасні промислові роботи можуть прислужитися меблярам і деревообробникам практично на всіх операційних позиціях, – запевняє менеджер компанії «Маротек», який представився Михайлом (із ним ми спілкувалися на виставці «Лісдеревмаш»). – А саме:- забезпечать автоматизацію завантаження й розвантаження деталей на верстатах із ЧПК;

  • вправно фарбуватимуть/лакуватимуть деталі, наноситимуть клей;
  • якісно виконуватимуть фрезерувальні, шліфувальні чи полірувальні, свердлувальні операції на простих й складних за конфігурацією виробах;
  • справляться з упакуванням виробів та палетизацією.

А все тому, що сучасні промислові роботи дуже точні й гнучкі у своїх діях (завдяки шестиосній конструкції), надійні в роботі й при цьому досить прості в програмуванні, здатні охопити велику площу обробки.

Стратегічний партнер «Маротека»  – японська компанія «Fanuc», яка має найбільший асортимент промислових роботів, отже може  задовольнити будь-які потреби й з  автоматизації виробництва меблів. До переліку перерахованих операцій, на які здатні японські роботи, можна додати й деякі суто меблевиробні, як от личкування плитних крайок чи навіть складання меблів.

Використання роботів у багатьох деревообробних і меблевиробних операціях вигідніше й доцільніше, ніж навіть висококваліфікована праця людини. Вони можуть цілодобово однаково швидко й точно виконувати одні й ті ж операції в чіткій послідовності,  адже  роботи не втомлюються, не стають неуважними  від однотипної й монотонної роботи, отже гарантована незмінно висока якість виконання технологічних операцій, а відтак і кінцевих виробів. А це – підвищення конкурентоздатності продукції компанії-виробника.

Промислові роботи можуть працювати у вихідні й нічні зміни з мінімальним контролем, що забезпечить значне зростання виробництва, адже можуть бути запрограмовані на роботу  в автономному режимі, забезпечуючи тим самим безперервне виробництво з мінімальною кількістю відходів витратних матеріалів. Це знизить технологічні й операційні простої, забезпечить максимальне використання виробничих потужностей.

Використання робототехнічних комплексів значно підвищує гнучкість організації виробництва. Після того, як робот запрограмований на виконання необхідних процесів, можна легко переключити його з одного завдання на інше.

Можна економити виробничі площі навіть завдяки тому, що роботи можна розміщувати будь-де, навіть кріпити на стелі.

Роботам під силу маніпулювати масивними й великогабаритними деталями, що заважкі для людини. Вони можуть продуктивно працювати у важких чи небезпечних для людини умовах, отже не треба буде ризикувати здоров’ям працівників у тих випадках, коли доводиться працювати там, де високі температури, запорошеність, шкідливі випари (найчастіше на опоряджувальних дільницях меблевих цехів).

– Давайте конкретизуємо їхні можливості в деяких видах операцій, які перераховані вами

– Почнемо з обслуговування верстатів із ЧПК.  Промисловий робот може виконувати завантаження, переміщення й розвантаження заготівок та готових виробів з високою точністю і швидкістю, що, ясна річ, сприятиме підвищенню якості продукції та більшій продуктивності роботи верстата, ніж якби ці дії виконував оператор.

Роботи серії М 20 – компактні й сильні промислові вантажно-розвантажувальні трудяги для виконання різноманітних робочих операцій й маніпулювання різноманітними матеріалами.  Вони вигідні  за такими показниками, як вантажопідйомність (до 35 кг), радіус робочої зони (до двох метрів).  Досить легкі, але сильні, ці шестиосьові роботи мають унікальну конструкцію з порожнистою верхньою рукою й зап’ястям, яке не знижує продуктивності. Висока інерція й високі моменти зап’ястя дозволяють працювати з великими захватними пристроями й більш важкими вантажами. Додаткове монтажне пристосування на руці J3 дозволяє встановити апаратуру керування робочим органом робота на близькій відстані.

Фарбувальні роботи Fanuc  призначені для широкого ряду фарбувальних процесів й нанесення інших покриттів. Вони забезпечують зручність доступу, оптимальні радіуси робочої зони й максимально високу продуктивність. Завдяки тому, що деякі моделі розроблені для експлуатації в пожежонебезпечних умовах, а також широкому діапазону радіусів робочої зони й показників вантажопідйомності, можна підібрати модель, що відповідає конкретним потребам  конкретного виробництва.

З метою забезпечення максимальної експлуатаційної гнучкості при фарбуванні або дозуванні фарбувальні роботи можуть монтуватися на підлозі, на стіні, в перевернутому положенні, під кутом і на стелі. Безліч варіантів розташування дозволяють найкращим чином використовувати цінний робочий простір і забезпечують легкий доступ для обслуговування навіть у разі монтажу на стелі.

В якості конкретного прикладу презентуємо модель Paint Mate 200iA. Цей швидкий фарбувальний робот має кращу в своєму класі продуктивність при виконанні різних операцій із нанесення покриттів і розпорошення фарби чи клею. Універсальність його за рахунок переміщення по шести осях і різні варіанти монтажу роблять цю модель ідеальним рішенням для виконання будь-якої кількості операцій із фарбування в різних галузях виробництва і небезпечних виробничих середовищах.

На торішній виставці «Лісдеревмаш» компанія «Мaротек»  на своєму стенді демонструвала робота, навченого опоряджувати стільці – точно, швидко, повною мірою, з усіх боків. Сприяла цьому взаємодія робота з системою машинного зору. Того ж минулого року на львівській виставці  «Деревообробка» була представлена нова модель роботизованого комплексу для нанесення ЛФМ з автоматичною каруселлю. Нанесення патини на меблеві фасади роботом Fanuc здійснювалося з використанням  аерографу Wagner. Ширина променю патини могла досягати 3 мм. Роботизований комплекс був оснащений каруселлю для зменшення втрати часу на встановлення й  зняття заготівок.

Демонструвала компанія на українських виставках і те, що робот Fanuc, оснащений фрезерним агрегатом, стає прекрасним скульптором. Висота виробу, який він здатен вифрезерувати, може досягати трьох метрів.

– Коротко скажіть, що таке «машинний зір» і чому ви ним оснастили саме робота-маляра.

– Для того, щоб промислові роботи й інші системи автоматизації виробництва могли цілеспрямовано взаємодіяти з об’єктами, а також акуратно переміщатися в просторі, що оточує виробничі лінії, вони повинні мати здатність бачити й аналізувати навколишнє оточення. Ефективні та доступні за ціною процесори для обробки відеоінформації, відеосенсор із функцією розрізнення глибини, а також відпрацьовані програмні алгоритми дали можливість втілювати в реальність давні мрії промислової автоматизації. Звичайно, їхнє впровадження є непростим завданням, але воно вже стало набагато простішим  і дешевшим, ніж раніше.

Що стосується роботи робота-маляра, якого ми демонстрували, то всебічне фарбування стільця було складним завданням і для нього, тож для бездоганного виконання такої складної опоряджувальної роботи і йому знадобилася підмога у вигляді системи машинного (технічного) зору. Так само без нього не обійтися роботам, які виконують складальні операції.

Компанія «Fanuc» для своїх роботів розробила власні системи технічного зору. iRVision – система візуального виявлення за технологією plug & play. Вона повністю інтегрована з контролером R-30iB, швидко встановлюється, вирізняється простотою використання й високою гнучкістю. Завдяки системі розпізнавання дво- або тривимірних деталей вона може визначати місце розташування довільно розташованих виробів будь-якої форми й розміру. Також може зчитувати штрих-коди, виконувати сортування за кольором, забезпечувати гнучку подачу деталей, високошвидкісне візуальне лінійне відстеження. Система iRVision відіграє ключову роль у збільшенні продуктивності й забезпечує додаткову економію коштів, оскільки знімає необхідність в технологічному оснащенні.

– Є серед реалізованих вами проектів такі, які виключно для потреб деревообробки?

– Оскільки компанія «Маротек» перша і поки що єдина, яка взяла за мету роботизовувати деревообробні процеси, то ясно, що такі напрацювання у нас є. Ми їх уже не раз демонстрували на галузевих виставках. Навіть більше. Спільно з партнерською компанією «PRASKOM», яка спеціалізується на виробництві конвеєрної техніки, ми успішно реалізувала проект конвеєрного комплексу на замовлення крупної міжнародної компанії з виробництва покриттів для підлоги. У його складі трьохмодульний пластинчастий конвеєр, стрічковий транспортер, робот-маніпулятор Fanuc.

Завдяки використанню цього конвеєрного комплексу вдалося:

  • прискорити процес складання й збільшити продуктивність виробництва;
  • виключити  «людський фактор»;
  • уникнути простоїв автомобілів на завантаженні/ вивантаженні;
  • забезпечити безперервність виробництва.

Будемо вдячні, якщо оцінюватимете наші публікації

[Голосів: 3 Оцінка: 1.3]